"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Riigieelarve kärped jätavad Tallinna lasteaiad ja loomaaia rahast ilma (0)
15. detsember 2008

Riigieelarve kärped löövad pealinlaste jaoks valusaimalt just lasteaedade, koolide ja teedeehituse pihta.

Riigieelarve kärped löövad pealinlaste jaoks valusaimalt just lasteaedade, koolide ja teedeehituse pihta.

Järgmise aasta riigieelarvest jäeti täies mahus välja nii Tallinna lasteaedade, lauluväljaku kui loomaaia investeeringud. Tallinna koolide remondiks tuleb riigieelarvest 80% vähem raha, teede korrashoiuks 41% vähem.
Lisaks sellele saavad raamatukogud oma teavikute täiendamiseks riigieelarveks 17% vähem raha, teatritele jääb vähemaks 10% ja tasuta koolilõuna toidukorra maksumust vähendatakse 5%.
Riigi tasandil on ka taganetud lubadusest toetada kolmandiku ulatuses linna Euroopa 2011. aasta kultuuripealinnaks pürgimisel, jättes Eesti lähiaastate ühe suurima kultuurisündmuse korraldamise pea tervikuna Tallinna kanda.
Riigi väljakuulutatud programmi “Igale lapsele lasteaiakoht” jaoks ei eraldatud riigieelarvest midagi, uute lasteaedade ehitamine jäetakse täies ulatuses linna kanda. Linn teeb järgmisel aastal korda viis koolimaja ning alustatakse veel nelja koolimaja tervikrenoveerimist. Jätkatakse kogu pere mänguväljakute rajamist.
Tallinna järgmise aasta eelarve on eelnõu kohaselt ligi 8,1 miljardit krooni, mis on 3,1% suurem kui sel aastal.
“Järgmiseks aastaks Tallinnale kavandatud eelarve arvestab riigi keerulise majandusolukorraga vägagi tõsiselt,” rõhutas Edgar Savisaar. “Riigieelarve projektiga võrreldes  kavandasime meie kolm korda madalama eelarvekasvu kui valitsuse poolt Riigikogule üle antud riigieelarve projektis. Riigieelarve kasvab praeguse seisuga järgmisel aastal 9,2 protsenti, Tallinna linnaeelarve aga vaid 3,1 protsenti,” ütles Savisaar.
Riigikogus heaks kiidetud 2009. aasta riigieelarve tulude maht on 97,8 ja kulude maht 98,5 miljardit krooni. Arvestades lisakokkuhoiuga, on kulude maht 96,7 miljardit krooni.
Suurim eelarve kogukasv planeeritakse välistoetuste mahu suurenemise arvelt. Eelarveprotsessi käigus otsustas valitsus, et algselt kavandatud tulumaksumäära vähendamist järgmisel aastal ei tule. Samuti ei arvestata järgmisel aastal täiendavat maksuvaba tulu esimesest lapsest ning uuest aastast ei tõuse maksuvaba tulu. Käibemaksu vähendatud määr tõuseb seniselt 5 protsendilt 9 protsendini raamatute ja töövihikute, ravimite, perioodiliste väljaannete ja majutusteenuse puhul.
Tuleva aasta eelarves on endiselt kavandatud palgatõus õpetajatele ning plaanitud pensionide kasv.
 

 Valusaimad riigieelarve kärped tallinlaste jaoks
  • 0 krooni eraldab riik järgmisel aastal Tallinna lasteaedade ehitamiseks.
  • Tallinna koolide remondiks eraldab riik 80% võrra vähem raha kui tänavu ehk vaid 13 345 tuhat krooni.
  • Tallinna teede olukorra parandamiseks eraldab riik 41% vähem raha kui tänavu ehk 42 000 tuhat krooni.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.