"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Venemaa peaks kuuluma Euroopasse! (0)
15. detsember 2008
Foto: Stanislav Rõškevitš

“Kui Venemaa jääb Euroopast välja, siis on see Euroopa stabiilsusele ohtlik,” ütles Aleksander Rahr, Saksamaa välispoliitika nõukogu liige.

• VII Kodurahu foorum, mis toimus möödunud nädalal, oli pühendatud Euroopa ja Eesti ohutusele seoses augustikuise Venemaa ja Gruusia konfliktiga.

“Kui Venemaa jääb Euroopast välja, siis on see Euroopa stabiilsusele ohtlik,” ütles Aleksander Rahr, Saksamaa välispoliitika nõukogu liige.

Pärast Lõuna-Osseetia konflikti vaidleb Euroopa selle üle, kas on võimalik tulevik ilma Venemaata. “Jälgides, mis praegu maailmas sünnib, ei paindu keel enam minevikust kõnelema, sest me seisame tõsise tänapäevase kriisi lävel. Võib-olla on see meie jaoks hea võimalus unustada endised tülid ja vaadata üheskoos, kuidas majanduskriisi ületada,” nii alustas mõnevõrra ootamatult oma esinemist politoloog Aleksander Rahr.
Politoloog arvas, et Euroopa Liit võtab kasutusele kõik oma ressursid, et olukorda stabiliseerida. Küsimus on ainult selles, kas Euroopa Liit suudab saada maailma poliitika areenil USAga võrdseks.
Järjekordse Euroopa ohutust käsitleva dokumendi pealkiri on “Uus Euroopa partnerlus”. Seda dokumenti toetavad tõsiselt Tšehhi ja Rootsi.
Euroopa Liidu idapoliitika saab olema suunatud uue lähisvälismaa kaitsele, et Venemaa ei saaks seda piirkonda oma mõjusfääri. See plaan nõuab veerand miljardit eurot. Euroliit soovib levitada oma mõju n-ö pehmete vahenditega. Jutt käib kuuest riigist: Ukraina, Moldova, Valgevene, Gruusia, Armeenia ja Azerbaidžaan.
“Euroliit tahab teha nendega tihedat koostööd ja võimaldada neile pääsemise Euroopa Liitu lähema 10-15 aasta jooksul,” rääkis politoloog.
Selle dokumendi miinus on Rahri sõnul, et Venemaad ei mainita seal üldse. Sarnaselt Eestile on veel mitmed riigid seisukohal, et Venemaaga ei maksa suhelda, tuleb võtta taas külma sõja aegne positsioon.
Seevastu Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania lepiksid Venemaaga sellisena, nagu ta on. On vaja leida vastuvõetavad koostöövormid. “Tuleviku Euroopat ei saa ehitada ilma Venemaata,” on politoloog veendunud.
Euroliidus on lõhe, mis väljendub suhtumises Venemaasse.
Rahr loodab, et euroliit alustab dialoogi Medvedeviga ja et USA uus administratsioon ei korda president Bushi vigu, kes ei soovinud Venemaaga suhelda.
“Kui Venemaa jääb Euroopast välja, siis on see Euroopa stabiilsusele ohtlik,” väitis Rahr. “Kriisiolukorras tuleb teha stabiilsuse nimel koostööd.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.