"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Oskamatult põmmutatud rakett võib olla ohtlik (0)
22. detsember 2008
Uusaasta tulevärk toob pimedasse talveaega vajalikku valgust. Foto: Raigo Pajula /Postimees /Scanpix

Üks koduõuelt lastud rakett kujutab elule suuremat ohtu kui hiigeltulevärk, mille on korraldanud professionaalid.

Üks koduõuelt lastud rakett kujutab elule suuremat ohtu kui hiigeltulevärk, mille on korraldanud professionaalid.
“Tihtipeale ei arvestata raketilaskmisel kaaskodanike lähedalolekuga, suunatakse rakett valesti või ei järgita kasutamisõpetust,” ütleb Kesklinna Valitsuse vanema asetäitja Kaia Sarnet.
Et tulevärgitegemine pole ohutu lõbu, kinnitab ka Päästeameti pressiesindaja Marek Simulman, kes paneb raketilaskjatele südamele, et nad saluuditegemisel hoolsad oleksid. “Kui seda tehakse oskamatult, võivad viga saada lähedalseisjad ja süttida hooned,” tähendab ta. 
Simulman märgib, et Päästeameti statistika kohaselt langeb kõige rohkem tuletõrjeväljakutseid just nimelt aastavahetuse ajale.
“Sel perioodil juhtub kõige rohkem traagilisi tuleõnnetusi, sest kasutatakse tavapärasest enam lahtist tuld ja inimeste tähelepanu on peomeeleolus hajutatud,” selgitab Simulman. Ka Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Helve Breiberg kinnitab, et reeglina on pühadeaeg tavalisest õnnetusterohkem. “Aastavahetuse pühad ja suvekuud ehk puhkuste aeg on meile alati pingelisemad,” tõdeb ta. “Igal uusaastaööl on meil olnud 1-3 raketivigastusega patsienti.”

Kinnita rakett õigesti

Tehnilise Järelevalve Ameti spetsialisti Merike Ringi sõnul juhtub raketilaskmisel kõige rohkem õnnetusi siis, kui rakett või patareitoode ei ole nõuetekohaselt asetatud või kinnitatud ning kukub enne stardihetke ümber ja tulistab vales suunas. Varrega raketi lennutamisel tasuks tähele panna ka seda, et õhulennul kukub raketi vars alla. “Seepärast tuleb hoolikalt jälgida kasutusjuhendis määratud ohuala olemasolu ning tugeva tuulega varrega raketi laskmine sootuks lõpetada,” ütleb Ring.
Simulmani sõnul tuli möödunud aastavahetusel päästjatel kustutada kümneid tulekahjusid, millest vähemalt kaks olid alguse saanud majja lennanud ilutulestikuraketist. “Tallinnas puhkes tõenäoliselt rõdule lennanud ilutulestiku raketist alanud põleng veidi pärast südaööd Tallinnas Nelgi tänaval asuvas korteris, kus oli põlema läinud rõdu ja üks tuba,” jutustab Simulman. “Päästjad tõid korterist välja ühe kannatanu, kes toimetati Mustamäe haiglasse, ning veel viis inimest tuli trepikoja varikatuselt ja teise korruse aknalt tõmberedeliga evakueerida.
Pool tundi hiljem said tuletõrjujad väljakutse Tallinna Mahtra tänavale, kus oli ilutulestiku rakett lennanud elumaja esimese korruse korteri aknasse. Kiirabi viis kohapealt haiglasse ühe vigastada saanud lapse.”
Enamik õnnetusi ja vigastusi ei ole küll pürotehnikaga seotud. “Suurem osa tulekahjusid saab alguse hooletust suitsetamisest ja lahtise tule kasutamisest,” märgib Simulman. Küünalaleegist võivad süttida nii kuusk, kardinad kui ka küünlajalga ümbritsevad kaunistused. Kaminast välja lennanud sädemetest ja söetükkidest võib aga tuld võtta põrand ja muu küttekolde ümbruses olev kergestisüttiv materjal.
Breiberg omakorda lisab: “Haigla traumapunkti pöördunute tüüpvigastuste hulgas on lisaks raketipõletusele ka näo põletus, kui jõuluvana habe lahtisest tulest kuusepuul põlema läheb.” Breibergi sõnul näitab haiglapraktika, et jõulud on “söögipüha” ja aastavahetus “joogipüha” ning suur osa tervisehädasid ongi seotud söögi-joogi liigtarbimisega.
Lähtuvalt praktikast soovitab Simulman õnnetuste vältimiseks jälgida, et pürotehnika ei satuks laste kätte. “Ilutulestiku korraldamisega võiks seltskonnas tegelda üks inimene,” annab ta nõu. Raketilaskmisel on oluline meeles pidada, et see nõuab piisavalt vaba, ohutut ruumi. Ohutu vahemaa inimeste ja raketi vahel on 30 meetrit. Enne süütenööri süütamist tuleb olla veendunud, et rakett on kindlalt taevasse suunatud. Simulman leiab, et eraviisilise rakettide taeva poole põmmutamise asemel on lihtsam ja lõbusam minna vaatama linna korraldatud suurt ilutulestikku. 
Ka doktor Breiberg tahab inimestele südamele panna, et nad täidaksid kõiki ohutusnõudeid, et lapsed ei mängiks pürotehnikaga, samuti toonitab ta, et ei tasu end oimetuks süüa-juua.
Esmaabina põletuse korral, rõhutab doktor Breiberg, kasutatagu vaid külma vett ja ei midagi muud!

Leia õige traumapunkt!

  • Kuni 14aastastele (k.a) lastele: Tallinna Lastehaigla – Tervise 28.
  • Põletustega: Põhja-Eesti Regionaalhaigla – Sütiste 19. 
  • Silmavigastusega (ka põletusvigastused): Ida-Tallinna Keskhaigla – Ravi 18.
 Paugutada tohib vaid  7 päeva!
Heliefekti tekitavate pürotehniliste toodete (sealhulgas paugutite) müük ja kasutamine on lubatud vaid ajavahemikul 27. detsembrist kuni 1. jaanuarini (kaasa arvatud).
Ajavahemikul kella 23.00–7.00 ei ole asulates või muudel tiheasustusega aladel lubatud ka väiksemat helitekitavat tulevärki kasutada. Keeld ei kehti uusaastaööl ja kohaliku omavalitsuse ilutulestiku korraldamise loa olemasolul.
TEADMISEKS! Pürotehniliste toodete klassid:
I klass – mänguilutulestik, müüakse alates 14. eluaastast.
II klass – väike ilutulestik, müüakse alates 18. eluaastast.
III klass – keskmine ilutulestik, mida saavad osta vähemalt 21aastased kliendid dokumendi ettenäitamisel. Ostmisel peab müüja tegema lühikoolituse.
IV klass – suur ilutulestik, mida kasutavad vaid professionaalid.

 

 Kuidas tulevärgiga ümber käia
 • Ohutu vahemaa inimeste ja raketi vahel on 30 meetrit. Pärast süütenööri süütamist mine kiiresti ohutusse kaugusesse.
• Mis tahes pürotehnilise toote süütamisel ära kummardu selle kohale. Juba süüdatud toote kohale kummardumine on eluohtlik!
• Süüta ilutulestik võimalikult kaugele ette sirutatud käega ja ära kunagi süüta pürotehnikat, hoides seda käes!
• Ära kunagi süüta korraga mitut ilutulestikutoodet! Tooteid ei tohi omavahel ühendada!
• Ära mine kohe tagasi pürotehnika laskmise kohale vaatama. Enamik tooteid süttib 3-6 sekumdi jooksul. Kui toode ei ole selleks ajaks käivitunud, ära lähene talle uuesti enne 15 minuti möödumist.
• Ilutulestikku ei tohi panna lõkkesse, kaminasse või mujale tulekoldesse.
• Ilutulestikutooted tuleb hoida kuivas ja jahedas, eemal süttimisallikatest ning kuumast.
• Ära kunagi sihi või osuta ilutulestikuga ega viska seda teise inimese või muude objektide suunas.
• Alla viieaastaseid lapsi ning loomi ei ole soovitav ilutulestiku lähedale lasta.
• Ära kasuta toodet, kui tekib kahtlus, et see ei ole kvaliteetne – on näha välised mehhaanilised vigastused, nt lahtine või puuduv süütenöör, katkised või kõverad raketivarred jne.
• Pärast pürotehniliste toodete kasutamist korja kokku oma tegevusest tekkinud jäägid!
Allikas: www.fireworks.ee ja www.arnika.ee
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.