"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Tarbija küsib: Mida teha, kui teie majaühisuse valitseja on ühepoolselt ­suurendanud elamu remondifondi kogutavaid makseid? (0)
22. detsember 2008
Seaduse järgi peab iga majavalitseja koostama tulevaks aastaks majanduskava, mis annab ülevaate elamu seisukorrast ja plaanitavatest töödest. Foto: Lauri Kulpsoo/Scanpix

Ettevõtlusameti hinna- ja tarbijakaitse teenistus vastab:

Mida teha, kui teie majaühisuse valitseja on ühepoolselt ­suurendanud elamu remondifondi kogutavaid makseid?

Ettevõtlusameti hinna- ja tarbijakaitse teenistus vastab:

Kui majaühisuse valitseja on teatanud otsusest tõsta ühepoolselt elamu remondifondi makstava raha suurust ning põhjendab oma otsust aastate eest tehtud remonditöödega (näiteks 1994. aastal remonditud korsten ja katus või klaasitud pesuköögi aknad), mille eest korteriomanikud olevat võlgu jäänud, sest remondifondi tasutud rahast ei ole väidetavalt jätkunud selliste tööde tegemiseks, annab see tunnistust, et valitseja ei ole täitnud korrektselt seaduses talle pandud kohustusi.
Korteriomandiseaduse järgi peab valitseja koostama igaks aastaks majanduskava. Kava peab sisaldama ülevaadet elamu seisukorrast ja plaanitavatest töödest, samuti selleks vajalike remondifondi tehtavate maksete suurusest. Kava kinnitavad korteriomanikud üldkoosolekul häälteenamusega. Seega ei saaks seadusekohase asjaajamise juures korteriomanikega kokku leppimata võlgu üldse tekkida.
Kui saate sellise teatise, siis on mõtet kõigepealt välja selgitada, kas ja millal neid töid üldse tehti, kas tegu oli eluruumide remondiga või on tegu hoopis hoolduskuludest tasutavate töödega. Ja mis peamine, miks ei ole valitseja teatanud korteriomanikele vajadusest makseid suurendada ettenähtud ajal?
Selliste ootamatute maksete määramise õiguspärasuse selgitamiseks tuleb appi võtta Tsiviilseadustiku üldosa seadus, mille järgi on tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg kolm aastat. Samuti peab valitseja ja korteriomanike esindaja vahel olema sõlmitud suuline või kirjalik käsundusleping ning valitseja saab tegutseda lepingus määratud tingimustel.
Kui valitseja ei ole kolme aasta jooksul alates remonditöö tegemisest teatanud korteriomanikele, et neil on tekkinud võlg, ja ei ole teinud ettepanekut remondifondi makstavate summade suurendamiseks, on tema võlanõue aegunud.
Kui aga valitseja tõendab, et ta on korteriomanikele õigel ajal võlgnevusest teatanud, kuid nemad ei ole tahtlikult asunud võlga tasuma, pikeneb aegumistähtaeg kümnele aastale. Olenevalt konkreetsetest asjaoludest loetakse nõue aegunuks kas kolme või kümne aasta möödumisel võlgnevuse tekkimisest.
Järelikult on 2008. aastal igal juhul aegunud kõik võlgnevused, mis on valitseja väitel tekkinud rohkem kui kümme aastat tagasi. Hilisemate võlgnevuste puhul sõltub nende aegumine asjaoludest. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse järgi võivad korteriomanikud pärast nõude aegumist keelduda maksekohustuse täitmisest.
Seega tuleb valitseja nõude vaidlustamiseks korteriomanikel ühiselt esitada valitsejale kirjalik nõue üldkoosoleku kokkukutsumiseks. Kui valitseja keeldub seda tegemast, võib koosoleku kokku kutsuda vähemalt ühe neljandiku korteriomanike algatusel, teatades toimumisest korteriomanikele ja valitsejale vähemalt nädal ette. Üldkoosolekul tuleb võlanõude õiguspärasus koos valitsejaga läbi arutada; kui korteromanikud leiavad, et nõue on aegunud, võib valitseja sellega mitte nõus olles vaidlustada asja kohtus. Kui aga omanikud häälteenamusega otsustavad, et valitseja nõue tuleb rahuldada, siis on selline otsus kohustuslik kõigile korteriomanikele.

Korteriomanike ühisus ehk majaühisus on elamu ühise majandamise vorm nendes majades, kus korteriomanikud ei ole korteriühistut asutanud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.