"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Volikogu tulipunktis: Lahing uue aasta eelarve pärast (0)
22. detsember 2008

Uue aasta eelarve annab raha koolidele ja lasteaedadele, ühistranspordile, kanalisatsioonile ning elamuehitusele.

Uue aasta eelarve annab raha koolidele ja lasteaedadele, ühistranspordile, kanalisatsioonile ning elamuehitusele.
Linna eelarvet eelmisel neljapäeval linnavolikogu ruumes tutvustanud linnapea Edgar Savisaare sõnul tuli, arvestades riigi majanduslikku olukorda, eelarve koostamisel olla tunduvalt konservatiivsem.
“Riigi eraldiste vähenemise tõttu Tallinnale 160 miljoni krooni võrra vähendasime üksikisiku tulumaksult laekuvate summade kasvu prognoosi 11,2 protsendilt 3,9 protsendile,” selgitas Savisaar. “Võrreldes kevadel kavandatuga, vähenes tulumaksult saadud summa 223 miljonit krooni. Kuludes ja investeeringutes tuli teha kärpeid.”
Savisaare kinnitusel peab siiski elanike normaalne elu ja avalike teenuste kättesaadavus olema tagatud. “Sellegipoolest on 2009. aastaks kavandatud investeeringuid, nagu Vabaduse väljaku ja koolide renoveerimine, uute lasteaedade ehitamine, munitsipaalelamute rajamine ja linna kanaliseerimine,” loetles Savisaar. “Lasteaia pedagoogide palgad kasvavad kaheksa protsenti.”

Kaheksa miljonit hüljatud loomadele

Eelarve eelnõuga oli tutvunud Tarmo Kruusimäe (Isamaaliit). “Kas hulkuvad koerad ja kassid on muutumas Tallinna linnale nii suureks probleemiks, et me peame eraldama peaaegu kaheksa miljonit krooni nende püüdmiseks ja hoidmiseks?” uuris ta.
“Muidugi on loomade olukord tähtis ja muidugi eraldame selleks linnaeelarvest vajalikud summad,” vastas Savisaar.
Remo Holsmer (Reformierakond) tundis huvi, kas linna laenukoormus ehk liiga suur ei ole.
“Linna laenukoormusega on kõik korras,” vastas Savisaar. “Suurendame laenusid 100 miljoni võrra, sest riik vähendas sama summa võrra oma laenude ja lepingutega Tallinnale ette nähtud eraldisi.”
Kairi Kärner (Reformierakond) tundis muret varjupaikadele antava raha pärast. “Miks on kärbitud eelarves emade ja laste varjupaigale kuluvaid summasid?”
“Me ei ole seda kindlasti vähendanud,” vastas Savisaar. “Kauge tänava varjupaigale lisaks tahame avada varjupaiga Paljassaares. See pani meid vahendeid ümber jagama.”
Andres Öpik (IRL) tundis muret üliõpilaste pärast.
“Tahan loota, et Poska stipendiumi noorte toetuseks suuruses miljon ükssada tuhat ei ole vähendatud.”
 “Toetamine on tõepoolest tähtis,” nentis Savisaar. “Lisaks Poska stipendiumile on linnal sõlmitud lepingud nelja kõrgkooliga stipendiumide andmiseks tublidele üliõpilastele.”
Matti Tarum (IRL) seisis hea korterielanike eest. “70 protsenti tallinlastest kuulub korteriühistutesse,” ütles Tarum. “Neil on seoses kütte hinnatõusuga tõsised raskused. Linnavalitsus ei tohi seaduse järgi laenu anda. Kuid kas teil on olemas plaan ühistute aitamiseks?”
“Me jätkame ka järgmisel aastal korteriühistute toetamist,” rahustas Savisaar.

Jätkub teede remont

“Eelarves on ette nähtud 18 miljonit krooni projekti “Hoovid korda” jaoks. Valmistame ette ka pöördumist Vabariigi valitsuse poole, milles palume rakendada meetmeid, et ühistute liikmed ei satuks makseraskustesse.”
Nikolai Stelmach (IRL) arvas, et eelarve peaks keskenduma tee-ehitusele.
“Tuleks jätkata Merivälja tee pikenduse rajamist ehk Ranna tee renoveerimist, see on tähtis magistraal,” leidis Stelmach. “Samamoodi Kumu juurde viiva Pallasti tee remonti. Kas nende jaoks on ette nähtud raha?”
“Investeeringute üldmaht kasvab järgmisel aastal kaheksa protsenti,” vastas Savisaar. “Selle aasta investeeringud teedeehitusse ja remonti on aga kõige suuremad, võrreldes eelmiste aastatega.”
Reformierakondlane Ülle Rajasalu kiitis eelarvet. “Tahan tänada linnakantselei finantsdirektor Katrin Kendrat, eelarve on hästi koostatud, lihtne ja loogiline,” lausus Rajasalu.

Linnateatrile 2,5 miljonit

Tema erakonnakaaslane Märt Kubo seisis Linnateatri eest. “Ma ei väida vastu, et Linnateatri jaoks pole raha, kuid ma tean, et nad on hoolsasti ehitamist ette valmistanud,” rääkis Kubo. “Ma väga palun, härra linnapea, mõelge selle üle, kuidas teatrit aidata, et kõik praegused kulutused ja vaev tühja ei jookseks. Teen ettepaneku eelarves teha muudatus ja anda Linnateatrile 2,5 miljonit krooni juurde.”
Eelarve teise lugemise alguses vastas Savisaar Kubo küsimusele. “Ma olen tegelikult Linnateatri mõningaid avaldusi imeks pannud,” seletas Savisaar. “Sada aastat ei ehitatud Tallinna ühtegi teatrit ja keegi ei pannud seda pahaks, nüüd ei elata üle ühte aastat. Linnateater töötab kõrgel professionaalsel tasemel, selles ei ole mingit kahtlust.”
Pärast eelarve kolmandat lugemist tegi Savisaar muudatustest kokkuvõtteid. “Esitatud 21 muudatusettepanekust olid peaaegu pooled asjalikud ning leidsid toetust,” rääkis Savisaar, kelle sõnul tehti ka ettepanek anda Linnateatrile 2,2 miljonit krooni toetust. Sellest 1,2 on mõeldud jooksvateks kuludeks ja miljon krooni Põrgulava taastamiseks.
Savisaare sõnul tuli kõigiks lisainvesteeringuteks vajalik raha Vabaduse väljaku arvelt, mille investeeringuid vähendati 45 miljoni krooni võrra, sest riigihanked olid soodsamate tulemustega.
Volikogu toetas ka muudatusettepanekut suurendada ühistranspordi liinivedude kulusid 15 miljoni krooni võrra. Samuti lisati miljon krooni tervisespordi projektide toetuseks ja noorsportlaste terviseuuringuteks.
Tiina Mägi (Reformierakond) rõõmustas uues eelarves eriti linnamüüri korrastamise üle.
Kalevipojast loobuti
Pärast linnapea kaitsekõnet avaldasid fraktsioonide esimehed oma erakondade nimel eelarve kohta oma arvamust.
Arvo Uukivi (SDE) leidis, et linnavalitsus on teinud ära suure töö. “Järgmise aasta eelarve on sisuliselt täiesti rahuldav,” ütles Uukivi. “See on mahukam kui enne ja paremini kokku pandud. Linn on arvestanud majanduskriisi mõju ja kulutusi kokku hoidnud, olgu selleks Kalevipoja kujust loobumine või linnaametite liitmine. Samas suudetakse pidevalt investeerida lasteaedade ja koolide remonti ja teedeehitusse. Raha leitakse ka pensionäride toetuse tõusuks. Meile teeb aga muret, et 2011. aastaks ei valmi Linnateatri uus hoone. Samuti ei lõpetata paljude tähtsate liiklusmagistraalide ehitust. Kõige rohkem teeb muret, et linnaosade üldplaneeringud on väga pikalt veninud. Seega leiame, et meie erakond jääb erapooletuks.”
Indrek Raudne (IRL) seevastu väitis, et nemad eelarvet ei toeta. “Eelarve ei arvesta järjest halvenevat majandusseisu. Sellega seoses ei pea IRL võimalikuks selle eelarve poolt hääletada.”
Pärast pikka arutelu võttis volikogu häältega poolt 38, vastu 14 ja erapooletuid 2 linna 2009. aasta eelarve vastu.

Tallinna eelarve 2009
 • Tänavate ehitamiseks ning remondiks on ette nähtud 637 miljonit krooni. Sellest 17 miljonit jalgrattateede rajamiseks ning 18 miljonit tänavavalgustuse uuendamiseks.
• Ligi 200 miljonit krooni kulub viie kooli renoveerimiseks, 2010. aasta sügiseks lisandub veel neli kooli. Linn loob 430 uut lasteaiakohta.
• Eakad saavad 1000 krooni elukalliduse hüvitist. 18,5 miljonit krooni läheb Iru hooldekodu renoveerimiseks.
• Tallinna Loomaaed saab 56 miljonit krooni, raamatukogud üle 42 miljoni, kultuuripealinna projekt 29 miljonit ja muuseumid ligi 22 miljonit krooni.
• Nõmme, Kristiine, Pirita ja Haabersti linnaosad saavad kokku 945 meetrit veetorustikke, 35 845 meetrit reoveekanalisatsiooni ning 2857 meetrit sademevee kanalisatsiooni.
• Järgmise aasta eelarve on 8,1 miljardit krooni, linna sissetulekute ja väljaminekute maht kasvab 245 miljonit krooni ehk 3,1 protsenti, võrreldes käesoleva aastaga.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.