"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopa riigid turgutavad kriisiajal majandust hiigelsuurte summadega (0)
12. jaanuar 2009

Erinevalt Eestist püüavad Euroopa riigipead majanduskriisi aegu eelkõige oma riigis töökohti alles hoida, kulutades selleks suuri summasid.

Rootsi: 22 miljardit tööhõivele!
Rootsi valitsus esitles juba detsembri alguses avalikkusele kolme aastat hõlmavat ja 22,9 miljardit Rootsi krooni maksma minevat meetmete paketti, mis peaks aitama elavdada tööhõivet rahanduskriisi tingimustes. Riik kavandab inimeste ümberõpet, suurendab rahalist toetust kutsekoolidele ja infra­struktuuri rajamisele ning abirahasid neile, kes peavad toime tulema lühi- või pikaajalise töötusega.
Tööhõiveprogrammi osana loodab valitsus aidata 2009. aastal 58 700 inimest, 2010. aastal 72 000 inimest ja 2011. aastal 34 200 inimest nii töö kui koolitusega.
«Rootsi on saanud tunda ülemaailmset kriisi,» ütles riiigi peaminister Fredrik Reinfeldt, Rootsi on maa, mis sõltub ekspordist, ja see tekitab raskusi.
Peaministri sõnul lähevad valitsuse jõupingutused sel aastal maksma 8,3 mlrd krooni, aastal 2010 8,8 mlrd ja 2011. aastal 5,8 mlrd.
Eelnõu läheb parlamendile heakskiitmiseks jaanuaris. Nelja partei koalitsioon pole rääkinud midagi sellest, kuidas aidata riigi raskustega võitlevat autotööstust, kuid tööstusminister Maud Olofsson ütles, et tööstusharu juhtidega käivad läbirääkimised ning valitsus arutab teemat edasi, kui olukorrast on saadud selgem pilt.
Prantsusmaa – ulatuslik korteriprogramm  
Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy planeerib kriisi ületamiseks riigi suuri lisainvesteeringuid, abi elamuehitusele ning autotööstusele kokku 26 miljardi euro ulatuses. Sarkozy sõnul on ainus vastus kriisile investeerimine, tänu millele on võimalik luua tulevikus töökohti.
Riik on ette näinud ehitada lähema kahe aasta jooksul vähekindlustatud peredele 100 000 korterit või maja. Kokku investeeritakse Prantsusmaa elamuehitussektorisse 1,8 mlrd eurot.
Samuti plaanib riik rahastada laiaulatuslikke töid avaliku sektori tellimusel umbes 10,5 mlrd euro ulatuses järgmise kahe aasta jooksul, seegi aitab tööhõivet ja majandust elavdada. Samuti refinantseerib riik erasektori laenusid 11 mlrd euro ulatuses.
Sarkozy teatas ka mitmetest meetmetest, mis peaks aitama turgutada riigi põdurat autotööstust. Näiteks miljard eurot peaks aitama autoehitajatel anda krediiti loodetavatele edasimüüjatele, kes peavad aga lõpetama tööde sisseostmise välismaalt.
26 mlrd eurot, mis kulutatakse plaani elluviimisele, on umbes 1,3 protsenti Prantsusmaa SKT-st. «See kriis pole ajutine,» ütles Sarkozy. «See hõlmab struktuure ning muudab meie ühiskonda, majandust ja poliitikat pikaks ajaks. Kriisil on palju eri tagajärgi, aga selle tulemusena leitakse uus tasakaal riigi ja turu vahel.»
Inglismaa tõstab rikaste makse
Suurbritannia leiboristlik partei vaatab läbi võimalused suurendada tulumaksu 40 protsendilt 45-le neile, kes teenivad aastas üle 163 500 euro. Peaminister Gordon Browni sõnul nõuab ekstreemne aeg julgeid ja kaugeleulatuvaid lahendusi.
Ametisse astuv USA president Barack Obama esitab jaanuaris oma kriisivastase plaani, mille põhisisuks on 2,5 miljoni uue töökoha loomine, maksude alandamine, kesklassi toetamine, investeeringute suunamine infrastruktuuride moderniseerimiseks.
Euroopa Komisjon – toiduabi vähekindlustatutele ja globaliseerimisfondi suurendamine
Euroopa Komisjon võttis eelmise aasta lõpus vastu otsuse suurendada humanitaarset toiduainete programmi vähekindlustatud peredele. Selle programmi maht suureneb 2010. aastaks 500 miljoni euroni. Samuti laieneb sortiment, kuhu lisatakse juurviljad ja toiduõli. Toimiv toiduainete programm realiseeritakse heategevusorganisatsioonide ja kohalike võimude kaasabil.
 Seoses töötute arvu kasvuga soovitab Euroopa Liit olemasoleva globaliseerimisfondi suurendamist. Praegu kasutatakse neid vahendeid toetamaks eurooplasi, kes on kaotanud töö oma tööandjate pankrotistumise tõttu, kelle konkurendid olid väljaspool Euroopat.
Fondi eelarve on 500 miljonit eurot. Brüssel leiab, et seda raha tuleb kasutada uute töökohtade leidmiseks inimestele, kes on kaotanud kriisi tõttu töö, samuti nende ümberõppeks.
Eelmise aasta oktoobri andmetel suurenes töötute arv Euroopa Liidus ühe kuuga 290 000 inimese võrra.
Saksamaa – 50 miljonit eurot investeeringuteks
Saksamaa valitsus on kriisi tagajärgedega võitlemiseks loonud 50 miljonit eurot maksva programmi, kus kõige olulisemateks punktideks on töökohtade kindlustamine ja investeeringute parandamine. Samas plaanitakse meetmeid maksupoliitikas ja hoiuste tagamise küsimuses.
Sotsiaaldemokraadid tegid ettepaneku luua 10 miljardi euro suurune fond, mille abil hakatakse investeerima kommunaalprojekte.
Euroopa ametühingud – 1% lisaraha SKT-st tööhõivele
Euroopa ametiühingute konföderatsioon on töötanud välja majanduse ergutamise plaani, mille kohaselt tuleb kriisi ajal oluliselt suurendada investeerimist inimestesse, tootlikkusse, keskkonda ja innovatsiooni. Kiiresti ette valmistatava tööturupoliitika eesmärk peab olema, et need, kes vajavad tööd kõige rohkem, seda ka saaksid.
Jaanuarist peaks iga liikmesriik investeerima lisaks seni kulutatavale veel 1% oma SKT-st just tööhõivesse, et tugevdada töötuskindlustuse süsteemi, korraldada ümberõpet ja luua sotsiaaltööde programme. Samuti on vaja investeerida keskkonnainnovatsiooni, et kriisist välja saada.
Igal liikmesriigil tuleb ette valmistada ka investeerimispakett väärtusega samuti 1% SKT-st, mis peaks olema töös mitte hiljem kui 2009. aasta keskel.
 Investeeringud peavad aitama tugevdada majanduse pikaajalist potentsiaali, toetades ka sotsiaalmajade ehitust ja laiendades toetuste süsteeme.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.