"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Valgusfestival viib päikest otsima (0)
12. jaanuar 2009
Tallinna lasteaedade lapsed loovad valgusfestivali tarbeks lühtreid ja virmalisi. Toomas Huik, Postimees/ Scanpix

Tänavune Valgusfestival on juba hoo sisse saanud, rõõmustades huvilisi muu hulgas Hiina uusaastakarnevali ja päeva pikkust mõõtva jalgsimatkaga.

Juba tavapäraseks kujunenud Valgusfestival aitab üle saada pimeda aja uimasusest ja rusutusest.
14. jaanuari päikesetõusul ehk kell 9.08 algab Kultuurikatla juurest valgusmatk piki rannajoont, mille käigus uuritakse, kui pikk on taliharjapäev. Osalejad kõnnivad kell 15.52 saabuva loojanguni mööda Tallinna merepiiri lääne poole ja määravad kindlaks oma päevateekonna pikkuse, muu hulgas saab retkel mõõta pulsisagedust ja samme.
«Meil on kaasas igasugused mõõteriistad, mis peaksid teekonna põnevamaks muutma,» ütles matka korraldav maastikuarhitekt Katrin Koov. «Rännak pakub kõigile toreda võimaluse veeta oma päev tervislikult looduses.»
Valgusskulptuuride seeria
18. jaanuarini näitab prantsuse kunstnik Bernard Murigneux kümnest valgusskulptuurist koosnevat seeriat «Mobilum». Vanalinna müüridele kinnituvad skulptuurid on valmistatud taaskasutatavast plastikust.
«Skulptuuride suurus ja neist kiirgav valgus muudab nad justkui elavaks,» ütles festivali korraldaja Indrek Leht. «Materjaliks valitud plastik võtab huvitavaid vorme, luues veidra ja salapärase kohalolutunde. Muljet võimendab veelgi valguse ja materjali kokkumäng.»
Kümmekond valgusskulptuuri paikneb tänavatel Linnateatrist Kultuurikatlani. «Mõlemal pool linnaväravaid asuvad skulptuurid märgivad keskaegse linna piire ja piirialasid,» mainis Leht.
Murigneux käib oma skulptuure kindla kava alusel ümber paigutamas. Ta alustab liigutamist vanalinnast ja kogub teosed lõpuks rannaalale plaanitavale kultuurikilomeetrile.   
Roheliste laternate tänav
Harju tänava haljasalal saab 16.-18. jaanuarini vaadata EKA skulptuuritudengite valgusinstallatsioone, mis on valminud Elo Liivi juhendamisel tema meistriklassis.
Tudengite eelmise kahe aasta kunstist  annab ülevaate galeriis ArtDepoo 14. jaanuarist 7. veebruarini avatud näitus «Lendva». Näha saab tuule, valguse ja lendamisega seotud töid. «Meie hinges asub haigus nimega lendva, mis rabab inimesi ja loomi,» rääkis samuti festivali korraldav Epp Leikop. «Haigus seisneb pidurdamatus soovis midagi tuule ja tormi käes lendamas näha, lendavat suunata ning selle ja enda vabadust tunda. See haigus pole ravitav, kuni me pole suutelised valmistama midagi sellist, mille üle meil oleks võim. Kahe aasta jooksul pole see õnnestunud, kuid ehk nüüd saab hing taltsutatud ja haigus ravitud.»
Uue Maailma elanikud korraldavad projekti «Roheliste laternate tänav», mille käigus paigutavad kodukandi tänavavalgustite ette rohelised prožektorikiled ja muudavad asumi niiviisi 25. jaanuarini roheliseks.
«Roheliste laternate tänav toob linnaruumi isikupära, rõhutades samas vajadust rohelisuse järele nii mõtlemises kui ka avalikus ruumis,» selgitas Leht. Esimest korda oli roheliste laternate tänav Uues Maailmas 2007. aasta tänavafestivali ajal, kui see märkis inimestele tagasi võidetud tänavaruumi.
Lasteaialaste virmalised
17. ja 18. jaanuaril põletatakse Mustamäel Sääse pargis ja Kalasadamas traditsiooniliselt kuuski ja püstitatakse tuleskulptuure.
Koovi sõnul iseloomustab üritust leekide tants võimsate figuuride ja sümboolsete kujundite ümber. «Meie aja tuleskulptuur on puhas ja jõuline kunstiteos,» ütles ta. «Kaasaegne tuleskulptuur on  valmistatud puitkarkassil, kaetud tavaliselt õlgedega ja kavandatud nii, et kuju tekib leekidest. See ongi tuleskulptuuri ja põleva skulptuuri oluline vahe.»
Skulptuure ehitavad nii professionaalsed kunstnikud kui ka tudengid ja gümnaasiumiõpilased. Ettevõtmine on välja kasvanud linnaosavalitsuse korraldatud kuuselõkke tegemisest, suur talvetuli kroonib ka tänavust üritust.
Tallinna lasteaedades valmistavad lapsed asjakohase koolituse läbinud õpetajate juhendamisel lühtreid ja virmalisi, mida saab 25. jaanuarini näha Viru Keskuse bussiterminalis.
Tule ja vee pidu
Valgusfestivali lõpetab 24. ja 25. jaanuaril Hiina aastavahetust tähistav tule ja jää pidu Kadrioru pargis. Parki on rajatud Hiina mütoloogia looma-aasta 12 tegelasest koosnev jääskulptuuride allee. Koos allee lõpus süttivate tuleskulptuuridega aitavad kujud jutustada iidset legendi aastate loomisest. Tänu Pekingi ja Tallinna linnavalitsuse koostööle saab Kadri­orus esimest korda näha ka ehtsat Hiina uusaastakarnevali.

Valgusfestivali programm
30.12.08 – 18.01.09 Bernard Murigneux` valgusskulptuurid «Mobilum» Linnateatrist Kultuurikatlani
6.-25.01 roheliste laternate tänav Uues Maailmas.
12.-25.01 näitus «Laste virmalised» Viru Keskuse bussiterminalis
14.01 päikesetõusul algab Kultuurikatla juurest valgusmatk piki rannajoont
14.01 – 7.02 tudengite näitus «Lendva» ArtDepoo galeriis
16.-18.01 tudengite valguskatsetused Harju tänaval
17.01 kl 17 kuuskede põletamine ja tuleskulptuurid Kalasadamas
18.01 kl 17 kuuskede põletamine ja tuleskulptuurid Mustamäel Sääse pargis
24.-25.01 tule ja jää pidu Hiina uusaastaga Kadrioru pargis
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.