"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Narva- Jõesuus tekitas teedekonkurss ohtralt segadusi (0)
19. jaanuar 2009
Narva-Jõesuu Poska tänav.

Kapo ja prokuratuur võiksid uurida paljusid maapiirkondi, mille omavalitsuste juhid näivad tegutsevat enda kehtestatud seaduste järgi.

Narva-Jõesuu on 3000 elanikuga linnake, kus kõik peaks olema vaikne ja korras. Ons tegu ka depressiivse Eesti väikelinnaga, nagu laulusalm ütleb? Mõnes mõttes küll, sest ajalehe Kesknädal eelmises numbris kirjutatakse Narva-Jõesuus lokkavast seaduste rikkumisest. Linna juhib 2005. aasta detsembrist Andres Noormägi (erakond IRL), kes muu seas kohe pärast linnapeaks saamist määras endale peale muude lisatasude ka ametiautost loobumise tasu 5000 krooni kuus. Volikogu kinnitas seaduserikkumise tagantjärele alles 27. veebruaril 2008. Seega maksis linnapea omale kahe aasta jooksul raha, mille saamiseks   tal puudus vähimgi seaduslik alus. Teiseks ei saa nii kompenseerida isikliku auto kasutamist, kuna seda ja lisatasude maksmist reguleerivad täiesti erinevad seadused.
2007. aastal kuulutas Narva-Jõesuu linn välja teede remondi hanke. Kuigi hankekomisjon tegi konkursi tulemuste põhjal linnavalitsusele oma ettepaneku, seda ei arvestatud, võitjaks kinnitati hoopis ettevõte, mida juhib linnavolikogu esimees Raivo Murd.

Teederemondi konkurss tõi linnale kahju

Linnavalitsuse analüüs näitas, et võitjafirma pakkumine on odavam, nimelt 1,7 miljonit, leping sõlmiti aga 2,2 miljoni kroonile, millele hiljem lisandus veel täiendava kokkuleppena 184 000 krooni.
Vaadates hanke võrdlustabelis toodud tööde mahtusid, tundub kõik justkui seaduspärane olevat. Kui aga süüvida pakkumiste tabelisse ja võrrelda seda sõlmitud lepinguga, siis on pilt hoopis teine, sest tehtud on jõhkraid muudatusi.
Näiteks pakkus hanke võitnud Murdi juhitav ettevõte ühiku hinnaks 195 krooni, hanke kaotanud ettevõte aga 159,7 krooni, koguhinnaks vastavalt 585 000 ja 479 000 krooni. Kogu tööde maht on pakkumiste võrdlustabelis 3000 m2. Lepingus on aga kogumahuks fikseeritud üle 5000 m2 ja maksumuseks juba 980 745 kr. Kuid ka sellise rehkenduse järgi tulnuks kaotanud firmale maksta veidi üle 800 000 krooni.
Teine fakt. Võitjaettevõte pakkus löökaukude remondi hinnaks 222 kr/m2, kaotaja 248,5 kr/m2. Küsimus on aga selles, kui palju ruutmeetreid tegelikult on. Tegelikult oli töömaht võrdlustabelis 2500 m2, lepingus fikseeriti selleks aga vaid 489 m2 ehk üle viie korra vähem!
Kui võitjaettevõte on ühe töölõigu remondihinnaks pakkunud 207 kr/m2 ja kaotaja 184,5 krooni, siis seda rida võrdlustabelis polegi, kuna see teeks kaotaja ettevõtte pakkumise odavamaks.

Odavam osutus kallimaks

Seega erineb lepinguline eelarve tunduvalt pakkumiste võrdlustabelist. Osa pakkumisi võrdlustabelis küll võrreldakse, aga lepingu järgi  neid töid ei teostata. Lepinguga tehti suuremaks hoopis väiksema pakkumise mahud.
Mahtudega manipuleerides võitiski Murdi juhitud ettevõte teede remondi hanke, mis sisuliselt oli kallim kaotaja pakutust.
Leping Murdi juhitava firmaga sõlmiti 2,2 miljoni kroonile, pakkumine võrdlustabeli järgi oli seejuures
1 760 000 krooni. Siit tuleneb, et lepinguhind on suurem kui tegelik pakkumine.
Ja mis veelgi huvitavam – samale lepingule tehti veel lisaleping 184 000 kroonile!
Kokkuvõttes tuleb välja, et kaotaja ettevõtte hind oli tegelikult, arvestades ka võitjaga sõlmitud lisalepingut, pea 160 000 krooni odavam. See on aga väikese eelarvega linna kohta suur raha. Narva-Jõesuu linna 2007. aasta eelarve oli 31 557 500 krooni. Mis tähendab, et linnale läks selline mahhinatsioon maksma peaaegu 0,5% eelarvest.
Hanke võitmine võimaldas remontida ka tänavalõigu, kus volikogu esimees ise elab.
Narva-Jõesuus võitis ka noortekeskuse ehituskonkursi ettevõte, kus varem töötas linna ehitusspetsisalist, kes tegelikult oli määratud riigihanke eest vastutavaks isikuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.