"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Suitsuandur päästab tulesurmast (0)
19. jaanuar 2009
Igas hoones peab olema vähemalt üks suitsuandur, see annab võimaluse tuleõnnetusi vältida.

Selle aasta 1. juulist on suitsuandurid kohustuslikud igas Eesti majapidamises, kuid tark oleks need üles panna juba praegu ehk talvel, kui tuleoht on suurim.

Praegu on suitsuandureid kevadise küsitluse andmetel vaid 38% majapidamistes. Samas on suitsuandur elude päästmiseks hädavajalik. See   aitab põlengu avastada juba varakult – maksab vaid kusagilt vaikselt suitsu imbuma hakata, kui andur teeb sellist lärmi, et kõrvad kukuvad peast. Nii vali peab anduri hääl olema selleks, et isegi magajad ärkaksid, kinnitab ju statistika, et suurem osa tulekahjusid saab alguse just nimelt öösel.

Mida rohkem, seda parem

«Esimesed viis minutit pärast tule puhkemist siseruumis on kõige kriitilisemad, kuna inimene, kes on sellest pikemat aega vingugaasi käes, sureb,» ütles Pealinnale päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Viola Murd. «Suitsuandur reageerib põlengule keskmiselt 40 sekundi jooksul, andes inimesele võimaluse päästa ennast, oma lähedasi ja asjaolude soodsa kokkusattumise korral isegi oma vara.»
Minu ühe töökaaslase kõrvad polnud suitsuanduri heli veel kordagi kuulma pidanud. Kahtlus, kas andurist ikka on kasu, tekkis tal pärast seda, kui seade ei reageerinud suitsu sisseajavale ahjule. Kuid see on naiselik vaatenurk olukorrale.
Kolleegi abikaasa, kes seadme valis ja paigaldas ning ka profülaktilise hooldusega tegeleb, selgitas, et suits oli koridoris, aga andur toas, seega polnud suitsul anduriga otsest kontakti.
«Andureid on ju mitmesuguseid. Mina valisin niisuguse, mis reageerib suitsule,» selgitas ta.

Ohvrite arv väheneb kaks korda

Just nimelt sel põhjusel soovitavad  spetsialistid, et inimesed ei rahulduks minimaalsete nõuete täitmisega, vaid paigaldaks hoonesse võimalikult palju andureid. Ja soovitavalt eri tüüpi, näiteks lisaks suitsule ja tulele reageerivatele ka niisuguseid, mis hakkavad signaali andma sooja mõjul. See aitab märgata kas või elektrijuhtmete ülekuumenemist.
Kuna suurem osa tulekahjusid puhkeb öisel ajal, peavad andurid kindlasti olema magamistubades, samuti väljapääsu juures. Nii on võimalik märgata ka kõrvalruumides puhkenud põlengut. Kõige parem, kui andurid oleksid kõigis ruumides peale köögi ja vannitoa, kus nad paraku hakkaksid pidevalt häiret andma.
Suitsuanduri paigaldamine on iga Tallinna korteri- või majaomaniku kohustus. Oma kodu tuleohutuse eest vastutab inimene isiklikult.
Päästeamet ei kavatse kontrollreide korraldama ega kodanikke trahvima hakata juba sel põhjusel, et 120 inspektorit ei suudaks läbi käia kõiki 680 000 elukohta. Ja ka eesmärk on päästjatel teine.
«Teiste maade kogemus näitab, et pärast andurite paigaldamist väheneb tulekahjuohvrite arv kaks korda,» selgitas Viola Murd.
Kuid kontrollima siiski hakatakse. Esmajoones tunnevad päästjad huvi, kas andurid on paigaldatud neisse majadesse ja korteritesse, kus kunagi on juba tulekahju puhkenud. Erilist tähelepanu pööratakse ka elamutele, kuhu tuleb sõita tulekahju kustutama, samuti nende naabritele. Trahvida on kavas üksnes paadunud rikkujaid, kes ignoreerivad enda ja teiste inimeste ohutust.
«Ma arvan, et sada krooni pole inimelu väärtusega võrreldav,» märkis Viola Mänd, pidades silmas suitsuanduri hinda.
Suitsuandurid on müügil igas korralikus kaubanduskeskuses, ehituskauplustes ja muidugi tuleohutuskaupade tootjate esindustes. Hinnad algavad sajast kroonist.
Enne ostmist soovitavad päästjad pöörduda spetsialisti poole, kes annab nõu, milline andur majapidamisse kõige paremini sobiks, kuhu ja kuidas seda paigaldada. Kui spetsialisti poole ei pöörduta, siis tuleks vähemalt tähelepanelikult tutvuda seadme paigaldamis- ning hooldusjuhendiga.

Põletavad arvud
• Igal aastal hukkub Eestis tulekahjudes keskmiselt 130 inimest.
• 2006. aastal põles sisse 164 inimest, neist 80% oma kodus.
• Tänavu on tulekahjus hukkunud 70 inimest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.