"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Võtmed kohvikulaual teevad kurikaela elu ülemäära kergeks (0)
26. jaanuar 2009

Majanduslanguse ajal kipub kuritegevus alati kasvama, sestap tuleb osata ennast varguse või kallaletungi ohvriks langemise eest veidigi kaitsta.

Põhja politseiprefektuuri varavastaste kuritegude talituse juhi vanemkomissar Toomas Jervsoni sõnul on viimastel nädalatel sagenenud autodesse sissemurdmiste arv.

Kokku kasvas kuritegevus eelmisel aastal võrreldes üle-eelmise aastaga üheksas valdkonnas ja langes kahes. Vargusi oli üle-eelmise aastaga võrreldes 3,6% rohkem. «Varguste arv on tõusnud just pisivarguste arvelt,» ütleb justiitsministeeriumi kriminaalteabe ja analüüsi talituse nõunik Jako Salla.

Rõduuksed lukku!

Tallinna munitsipaalpolitseiameti juht Kaimo Järvik ütleb, et ka linnapolitsei võimuses on anda inimestele nõu, kuidas oma vara rasketel aegadel paremini kaitsta.

«Kõigepealt tuleb hoolitseda selle eest, et kodu uksed oleks lukus, seda ka magamise ajal,» ütleb Järvik. Ka rõduuksed peaksid kogu aeg kinni olema. «On olnud juhuseid, et rõdu kaudu on esimene korrus tühjaks varastatud ajal, kui inimesed teisel korrusel magavad.»

Kui materiaalne olukord vähegi võimaldab, tuleks soetada signalisatsioonisüsteem, ja rõdul ei tohiks olla midagi, mis võiks varga huvi äratada.

Samuti tasub olla ettevaatlik oma vara eksponeerimisega. «Kohvikus istudes võtmekimbu lauale asetamine pole sugugi hea mõte,» sõnab Jervson. «Kui võtmed pole kopeerimise eest kaitstud, võib kurikaeltel nende koopia tegemiseks piisata teie võtme mobiiliga pildistamisest. Ja selle foto alusel on neil võimalik teha võtmest koopia, mis avab teie luku.»

Arvestada tuleb asjaoluga, et isegi tänapäevasest turvalukust pole eriti kasu, kui vargal piisab sissemurdmiseks metallkangi ukse vahele lükkamisest. Eramajadesse ja esimese korruse korteritesse on sageli väga lihtne siseneda ka tuulutusasendisse jäetud plastakna kaudu. Selle täiesti lahti saamiseks piisab vaid jõuga surumisest. Jervson soovitab kodust lahkudes ka madalamatel korrustel aknad alati täielikult sulgeda.

Kui inimene on kodus ja keegi tungib tema juurde sisse, tuleks kiiresti otsustada, kuidas on kõige arukam toimida – kas olla vaikselt ja loota, et võõras lahkub, või panna lambid põlema, ise samal ajal häälekalt ringi liikudes ja tehes, nagu kõneleks kellegagi. Tavaliselt otsustab varas sel juhul lahkuda.

Kasulik on panna telefon ka magamistuppa, et sealt oleks võimalik politseisse helistada, samuti muretseda endale aegrežiimil töötavad lülitid, mis panevad pererahva ära olles tööle valgustid, raadio, televiisori ja muud seadmed, nii et jääb mulje, nagu oleks keegi kodus.

Jervsoni sõnul on viimastel nädalatel Tallinnas sagenenud vargused autodest. «Enamik inimesi teab, et pole hea mõte jätta sõidukisse nähtavale kohale väärtuslikke esemeid nagu mobiiltelefon või sülearvuti,» räägib ta. «Tegelikult piisab varga tähelepanu äratamiseks vähemastki. Viimasel ajal on olnud juhtumeid, kus kurikael lõhub autoklaasi näiteks selleks, et varastada päikeseprillid, või näeb autos kotti, mis tegelikult on tühi. Kui varas on aga juba autosse sisse murdnud, võtab ta sealt loomulikult kõik, mis võtta annab, nagu näiteks navigatsioonisüsteemi, mile autoomanik on kindalaekasse jätnud. 100% ei saa keegi meist ennast varguse eest kaitsta. Kuid alustada tuleb sellest, et autost lahkudes veendutaks, et sinna ei jääks nähtavale kohale absoluutselt mitte midagi, isegi mitte tühja kilekotti.»

Järvik paneb autoomanikele südamele, et nad kaubakeskuse parklas auto juurest lahkudes kontrolliksid, kas signalisatsioon sai ikka peale, sest parklavargad kasutavad signalisatsiooni segajaid. Signalisatsiooni panemises tasub veenduda mujalgi, nimelt on Tallinnas mõned nn leviaugud. Kui auto ei lähe signalisatsiooni alla, võiks selle lihtsalt teise kohta parkida, soovitab Järvik.

Juukselakk avitab

Kui teil on vaja käia hilisõhtul väljas, tasuks endale soetada mõni kaitsevahend. Sobivad kõik müügil olevad enesekaitsevahendid, mis ei vaja eriluba. Hädakorral aitab kas või kaasavõetud juukselakk. Käekott tuleks hoida endale võimalikult lähedal, korteri- või majavõtmeid kantagu taskus.

Põhja prefektuuri kriminaalosakonna juhi vanemkomissar Priit Pärkna sõnul toimub lõviosa röövidest pimedal ajal ja kohtades, kus liigub vähe inimesi. «Harva röövitakse neid, kes liiguvad tänaval mitmekesi, enamasti langevad ohvriks need, kes on joobes,» tõdeb Pärkna. «Röövija otsib võimalikult lihtsat ja kaitsetut sihtmärki, üritab vältida vahelejäämist ning pealtnägijaid, kes võiksid ohvrile appi tõtata.»

Märgistamine aitab

Märgi väärtuslikumatele asjadele oma postiindeks ja maja- või korterinumber. Kasulik on üles kirjutada elektroonikaseadmete seerianumbrid, sest siis on sul kergem oma asju ära tunda.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.