"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
«Kui toetust ei saaks, oleks ikka hirmus küll!» (0)
02. veebruar 2009
Ravimite käibemaksu tõus mõjub kõige rohkem eakate inimeste rahakotile.

Tallinn mitmekordistas retseptiravimite osalist hüvitust, tõstes toetuse summa 1000 kroonilt inimese kohta aastas kuni 2500 kroonini.

 

«Ravimid on ju nii tohutult kallid ja kui toetust ei saaks, oleks ikka päris hirmus,» ütleb 93-aastane Adele Kalde, kes oma kõrge ea tõttu võtab palju ravimeid ning on juba aastaid saanud retseptiravimite ostuks toetust.

Ravimeid on Adelel vaja nii mitut sorti, et ta ei suuda neid kokkugi lugeda: unerohi, valuvaigistid, põletikuvastased ravimid, rohud luuhõrenemise vastu… Süda on ka haige, ja kümme aastat tagasi hakkas kunagine kukkumine seljas tunda andma.

«Arstid ei kirjuta retsepte ju lihtsalt niisama, kui vaja pole,» räägib Adele. «Eks ma sellepärast käingi neid retsepte nii palju toomas, et teisiti ei saa. No mis teha, kui oled juba nii vana?»

Ent tervis pole läinud vaid vanuse tõttu. Noorena elas Adele tervislikult, ei joonud ega suitsetanud, tegi kõvasti tööd ja sportis, kuid sõjaaeg võttis temalt suure osa tervisest. Samuti kaotas ta siis poja.

Riigikorra vahetumine 18 aastat tagasi röövis vanaproualt aga suure osa väljateenitud pensionisummast. «Okupatsiooni ajal teenisin välja kõige kõrgema võimaliku pensioni, sest siis sõltus see palgast ja staaž oli naisterahvale määratud 20 aastat,» meenutab Adele.

Et pension oli 28 aastaga välja teenitud, võis Adele aidata haiget poega põetavat sõbrannat ja töötada tema asemel veel 21 aastat, teenides nii sõbrannale staaži. Nüüd saab Adele pensioni natuke üle 3000 krooni kuus ja sellest ravimiteks ei piisa. Seetõttu on tal õigus taotleda retseptiravimite ostmiseks oma linnaosa sotsiaalhoolekandeosakonnast vastavat toetust.

Südamehaigustega hädas

Ka teise retseptiravimite toetust saava linlase, Arno Agabusi sõnul oleksid väljaminekud ravimitele toetuseta ikka oluliselt suuremad. «On ju rohtusid, mida tuleb pidevalt tarvitada,» nendib mees, kes on saanud retseptiravimi osalist hüvitist ülihappesuse vastu aitava rohu, samuti maksaravimi puhul. Samuti saab retseptiravimitoetust Agabusi abikaasa, kes jäi töövõimetuks.

Kesklinna valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna juhataja asetäitja Ester-Malle Püvi ütleb, et kompenseerimiseks tuuakse palju südamehaiguste ravimite retsepte.

Toetust on võimalik taotleda neil, kelle sissetulek esimese pereliikme kohta on väiksem kehtivast palga alammäärast (praegu 4350 krooni) ning iga järgmise pereliikme kohta väiksem kui 80% kehtivast palga alammäärast.

Toetust makstakse 3-4 korda aastas ja keskmine ühekordne toetus on 431 krooni.

Linna sotsiaal- ja tervishoiuameti peaspetsialisti Ljudmilla Leiuse sõnul maksti eelmise aastal suurim summa välja eakatele: 2101 inimesele kokku 1,8 mln krooni. 2007. aastal kulus selleks 1,6 miljonit krooni.

Väikelaste rohud tasuta

Puuetega inimestele maksti 2007. aastal 1,2 miljonit ja 2008. aastal 1,4 miljonit krooni. Lastega peredele makstav summa on ligikaudu 100 000 krooni aastas – kõige sagedamini haigestuvatele alla kolmeaastastele lastele on ravimid tasuta. Eelmisel aastal oli eelarvesse planeeritud retseptiravimitoetuseks 3 mln krooni, sel aastal planeeriti see summa poole miljoni võrra suuremaks.

Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul tuleb arvestada, et ühelt poolt on ravimihinnad tõusnud, teisalt on inimestel varasemast rohkem toimetulekuprobleeme, ning seetõttu on väga oluline, et linn sai suurendada oma eelarves selleks ette nähtud summat. «Põhiline on, et inimene ei jääks talle väga vajaliku ravimita,» märgib Martinson.

Linnapea Edgar Savisaar tõdeb, et olukorras, kus riik tõstis ravimite käibemaksu viielt protsendilt üheksale, ei saa abivajajaid hätta jätta. «Kitsikusse sattunud inimesed peavad saama vähemalt võimaluse end ravida,» ütleb Savisaar. «Riigi poolt on vastutustundetu püüda majandusprobleeme lahendada haigete ja kehvade arvelt.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.