"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Miljon krooni supiköökidele (0)
02. veebruar 2009

• Toimetulekuraskustes inimeste toitlustamiseks on Tallinn tänavu eraldanud juba ligi 1,2 miljonit krooni. Lisaks tasuta jagatavale supile saavad töötud nüüdsest teha varasemast enamates kohtades heakorratöid – Pirita ja Nõmme kõrval ka Mustamäel. Tallinna eelarves oli tänavu esialgu supiköögiteenuse osutamiseks ette nähtud 670 000 krooni, millest aga kõigi abivajajate toitlustamiseks ei piisanud. Seetõttu otsustas linnavalitsus eraldada reservfondist veel 500 000 krooni toimetulekuraskustes isikute toitlustamiseks. Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on majanduslanguse ja töökohtade vähenemise tõttu sügisest peale Tallinnas oluliselt suurenenud toimetulekuraskustes inimeste arv.

 

«Supiköökide tavaklientidele on lisandunud töötuks jäänud inimesed ja vaesunud pered, nii et senine supiköögiteenus ei katnud enam vajadust,» põhjendas Martinson lisaraha eraldamise vajalikkust. Keskmiselt on supiköögid seni jaganud toitu 200-250 inimesele päevas.

Lisaks laiendas linn töötute heakorratööde saamise võimalusi, eraldades tänavu selleks otstarbeks mullusest kaks korda suurema summa – 1,2 miljonit krooni. Kui seni said töötud heakorratöid teha vaid Pirital ja Nõmmel, siis nüüd on see võimalus ka mustamäelastel. Märtsis hakkavad Mustamäe töötud korrastama parke. Heakorratöid teevad soovijad tunnitariifi alusel, mis on 27 krooni. Pakutav töö ei eelda kutse-, eri- ega ametialast ettevalmistust.

Koplis Alasi tänaval asuvas tööharjutuskeskuses saavad aga pikka aega tööta olnud inimesed põhjalikumat abi – loengutega esinevad ja personaalset nõu jagavad psühholoogid, sotsiaaltöötajad ja võlanõustaja.

Tööharjutuses osaleja Kadri tunnistas, et see hea ettevõtmine on tema eneseusku oluliselt parandanud. «Ja muidugi ei saa jätta mainimata paljudele võib-olla tähtsusetuna näivaid pisiasju – sõidupiletit ja väikest stipendiumi, millest minule on küll suur abi olnud,» lisas naine.

Töötute aktiviseerimiskeskuse ühe initsiaatori, Põhja-Tallinna linnaosavanema Enno Tamme sõnul teist samasugust tööharjutuskeskust, kus on nii suur osakaal just teoreetilisel väljaõppel, Eestis ei olegi. «Lisaks sotsiaaltöötaja ja psühholoogi nõuannetele saab seal abi arvutiõppel, samuti eri dokumentide täitmisel,» ütles Tamm. «Ning veebruari lõpuks on kavas saada Lina tänaval täielikult valmis praktilise töö harjutamiseks vajalikud ruumid puu-, metalli- ja savitöödeks.»

Tamme jutu järgi on näiteks Hollandis tööharjutus just savitöödele üles ehitatud, seal tehakse savist suveniire: kingakesi, tulpe, veskeid.

Puidutöökojast loodetakse aga mitmekülgset praktilist kasu. «Parkide korrastustöödel saab ikka puid saetud ja kui enne viidi oksad prügimäele, siis nüüd tulevad need meile. Siin töödeldakse oksad küttepuudeks ja toimetatakse piirkonna vähekindlustatud inimestele,» rääkis Tamm.

Linnaosavanema sõnul peab ta kõige olulisemaks, et tööelust võõrdunud inimesed koondatakse ühte hubasesse kohta. «Selle asemel, et sihitult tänavatel ringi uidata ja oma õnnetähte oodata, leiavad nad nüüd tööharjutuskeskuses rakendust,» selgitas Tamm. «Nad ei ole tänaval ega lähe kuritegevuse teele. Lisaks saavad nad meilt iga päev korraliku kõhutäie.»

Tasuta supi jagamise kord muutus

Nüüdsest jagab argipäeviti suppi Punane Rist (Eha 8). Suppi saab talongi alusel, mida peab küsima elukohajärgsest sotsiaalhoolekandeosakonnast. «Me ei teinud toidusaamist keeruliseks mitte sellepärast, et hättasattunuid nöökida ja siia-sinna väntsutada, vaid selleks, et kaardistada, nii palju, kui võimalik, kõik abivajajad,» ütles abilinnapea Merike Martinson.

Kolmel päeval nädalas (esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel) saab suppi Päästearmee päevaturvakodust (Laevastiku 1), nädalavahetustel Kopli sotsiaaltöökeskusest (Kopli 79), seal talongi ei küsita.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.