"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Jüri Mõis: linnaosavalitsustest tuleks buldooseriga üle sõita! (0)
09. veebruar 2009
Endine linnapea Jüri Mõis leiab, et Tallinna piirid peaks paika panema ikka inimeste liikumise järgi.

Tallinna ekslinnapea ja ärimees Jüri Mõis toetab kahel käel nii linnaosavalitsuste muutmist mittepoliitilisteks kui ka lähivaldade ühinemist Tallinnaga. «Ma ise elan Tiskres ja tahaks küll, et Harku vald Tallinnaga ühineks. Siis ehk saaks siinse bussiliikluse korda,» lisab ta.

 

 

 

«Linnaosavalitsuste likvideerimine on üliõige otsus, neist tuleks suisa buldooseriga üle sõita, maatasa teha, sest praegusel kujul puudub neil funktsioon,» leiab Tallinna eksmeer Jüri Mõis. «Tegemist on poliitiliste kokkulepete alusel kokku pandud tühjade organisatsioonidega, mis põhimõtteliselt tegelevad ainult järgmisteks valimisteks valmistumisega. Ja ebademokraatlikuna on nad ka tekkinud.»

Mõisa sõnul tekkisid linnaosad ja nende valitsused kunagi iseseisvusaja algul puhtalt poliitiliste üksustena. «Inimesi, kes võimule tahtsid pääseda oli rohkem, kui tollal Tallinnas rajoone – Mere, Lenini, Oktoobri ja Kalinini oma,» meenutab ta. «Niisiis, kuna nö nõudlust oli, tekitati nelja rajooni asemele kuus linnaosa. Järgmistel valimistel ei suudetud jälle kohti ära jagada ja tekitati juurde veel kaks linnaosa. Noh, neid annaks ju veelgi juurde tekitada…»

Mõisa sõnul peaksid kahtlemata alles jääma lokaalsed teeninduspunktid, aga need võiks olla seotud pigem elanike arvuga, mitte linnaosaga.

Ka Suur-Tallinna idee on Mõisa sõnade kohaselt «jube vahva». «Täiesti õige asi, kui seda suudetakse ellu viia,» nendib Mõis. «Mida suurem on haldusüksus, seda jõudsam ja efektiivsem on selle funktsioneerimine, see kehtib absoluutselt igas mastaabis.»

Mõis meenutab, et tegi linnapeana lähivaldadele sama ettepaneku. «Seepärast julgen ennustada, et taolise muudatuse tegemine ei saa olema kerge, sest vallavanemad on nagu väiksed vürstid, kes ei taha oma valitsusala naljalt käest anda,» mainib ta. «Nad argumenteerisid toona, et vallal on hoopis teistsugused ülesanded kui linnal. Aga mina küsin, mis vahe on lumelükkamisel Estonia puiesteel ja lumelükkamisel Tabasalu teel?»

Mõis on seisukohal, et linna piirid tuleks määrata inimeste liikumise järgi, sest suurem osa Tallinna lähivaldade elanikest käib ju tööl linnas.

«Ma ise elan Tiskres ja sooviksin küll, et meie Harku vald Tallinnaga ühineks,» lausub ta. «Siis ehk saaks siinse bussiliikluse ka korda ja jõuaks kätte olukord, kus liinibuss käib korrapäraselt iga poole tunni tagant. Taolise reformi tegemiseks on praegu igati õige hetk, sest raskel ajal on parem muudatusi ellu viia.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.