"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peatoimetaja veerg: Valitsejad teenindajateks (0)
09. veebruar 2009
Maarja-Liis Arujärv

Valitsemise asemel teenindamine – selline on uus põhimõte, millest Tallinn tahab linnajuhtimises alanud aastal lähtuda. Mida see täpsemalt tähendab?

Aga just seda tähendabki. Tallinna linnajuhtimise uuenduste kohaselt muutuksid senised linnaosavalitsused pigem linnaelanike teeninduspunktideks ehk osakondadeks. Eesmärk on parandada elanike jaoks teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti ja hoida sealjuures raskel ajal kokku kõigi meie raha.
Teisisõnu – Tallinn tahab hakata teenuseid arendama mitte enam linnaosa-, vaid asumipõhiselt. Sest on selge, et ühe linnajao sees on veel mitmeid omanäolisi piirkondi, mille kõigi elanikud vajavad, et paljud teenused oleksid senisest palju enam käe-jala juures.
«Eesmärk on pakkuda inimestele võimalikult mugavat kodulähedast ja asumikeskset teenindust, see kõik tähendab aga ka vahetumat ja inimkesksemat linnajuhtimist,» rõhutas reformikava tutvustamisel ka linnavolikogu esimees Toomas Vitsut, kes andis volikogule reedel üle eelnõu haldusstruktuuri muutmiseks Tallinnas.
Vitsuti sõnul võimaldab algatatav haldusreform linnavalitsemise kulusid kokku hoida. «Valitsemiskulu kärbete arvel saame pakkuda raskel ajal rohkem sotsiaalabi, ja see on samuti meie linna elanike võit,» lisas ta. 
Linnaosade muutmisega teeninduspunktideks kaasneb ka see, et linnaosasid hakkavad juhtima osakonnajuhatajad, kelle ametiaeg ei sõltu enam valimistsüklist. Kokku on linnas kavas moodustada kümme osakonda, seniste linnaosade kõrvale tulevad Kadrioru ja Ülemiste piirkond, säilivad ka kohalikud esinduskogud.
Teine suur linnajuhtimisalane uuendus on see, et Tallinn plaanib alustada ühinemisläbirääkimisi mitmete lähivaldade esindajatega, et muuta tegevus efektiivsemaks. Tallinn on juba ammu väljunud oma piiridest ja tekkinud on linnastu.
Tulu tõuseks kogu piirkonna ühistranspordi, hariduse, teedevõrgu planeerimise ja hooldamise, vee- ja kanalisatsioonitrasside rajamise ning üldplaneeringute osas. Sellisest haldusreformist on 10-15 aastat ainult räägitud. Samas – kedagi loomulikult ei sunnita Tallinnaga vägisi liituma ja liitumine peab olema vastastikku kasulik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.