"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Harri Taliga: töötaja ei vastuta tööandja majandusriskide eest (0)
23. veebruar 2009
Harri Taliga

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga, mida arvate Rein Langi ideest võimaldada tööandjatel ühepoolselt töötajate palku alandada?

 

Langi ettepanek oli täiesti kõlbmatu ja vastuvõetamatu sellepärast, et see tahtis anda tööandjale õiguse ühepoolselt muuta töölepingut – kuigi justiitsministeerium rääkis aasta tagasi pidevalt, et kõik on poolte kokkuleppe küsimus, s.t kuidas tööandja ja töötaja kokku lepivad, nii on. Aga ühepoolne muutmine ju vilistab kokkuleppele ja pole seetõttu põhimõtteliselt vastuvõetav. Rahvusvaheline tööõigus lähtub põhimõttest, et palk on püha ja puutumatu, kuna peab tagama inimese toimetuleku. Ka Eesti on ratifitseerinud rahvusvahelise tööorganisatsiooni palgakaitse konventsiooni, mis on meie siseriiklike seaduste suhtes ülimuslik. On äärmiselt kahetsusväärne, kui riik küüniliselt ei soovi järgida endale võetud rahvusvahelisi kohustusi ning tallab jalge alla töötajate õigused.

Töötaja ei saa vastutada tööandja majandusriskide eest, kuna ta ei saa ka osa ettevõtte kasumist. Loomulikult napib ettevõtetel majandus- ja finantskriisi ajal rahalisi vahendeid, kuid see ei õigusta unistust ühepoolsest meelevaldsest palgakärpest. Selliste riskide kindlustamiseks tuleb täiendada töötuskindlustuse seadust – tööandjad peavad saama võimaluse solidaarselt koguda vahendeid, mida sellistel juhtumitel kasutada.

Loomulikult on surve palkade külmutamiseks või langetamiseks vägagi tugev ning kahjuks valavad õli tulle pinnapealsed ajakirjanikud, kes ei süüvi asja/probleemi olemusse.

Kui läbirääkimised toimuvad ja pooled lepivad muudatustes kokku, on asi seaduslik. Kuidas (milliseid argumente kasutades) kokkulepe saavutatakse, on omaette teema. Kindlasti on palju ka selliseid ettevõtteid, kus töötajaid püütakse panna valiku ette: nõustu palgakärpega või kirjuta lahkumisavaldus. Kui töötajad oma õigusi ei tea või ei oska neid kasutada ja kaitsta, on tagajärg sageli kurb.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.