"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mida teha, kui korteris on radiaatorid sama hästi kui külmad? (0)
23. veebruar 2009
Kui radiaator on liiga külm, tuleb abi otsida ühistust või majavalitsejalt.

Tallinna ettevõtlusameti hinna ja tarbijakaitse teenistus on ilmade külmedes saanud inimestelt kaebusi selle kohta, et kortereid köetakse vähe, eriti esimesel korrusel. Temperatuur korteris kõigub 12 ja 16 kraadi vahel, radiaatorid on külmad ja soojust annab ainult küttevee pealevoolu püstik. Küttekulusid tuleb aga külma korteri elanikel katta võrdsel alusel ülemiste korruste elanikega, kellel toatemperatuur on normaalne ehk 20 kraadi piires.

 

Seoses soojusenergia müügihindade tõusuga sel kütteperioodil on korteriühistute juhatused või elamu haldajad lasknud reguleerida elamu isereguleeruvad soojussõlmed minimaalsele võimalikule soojuse vahetusele, et vähendada niiviisi küttekulusid. Suures osas elamutes on sooja vee vool radiaatoritesse suunaga ülevalt alla, mistõttu alumiste korterite radiaatoritesse jõuab küttevesi juba jahtunult ehk selle temperatuur on viimasel korrusel küttesüsteemi sisenemisel nõutavast madalam.

Kaugküttevõrgust või hoone katlamajast köetavas eluruumis ei tohi siseõhu temperatuur inimeste pikemaajalisel ruumis viibimisel olla alla 18 kraadi. Juhul kui korter on külmem, võib korteriomanik või üürnik pöörduda korteriühistu juhatuse või majavalitseja poole ja nõuda, et korteris tagatakse vähemalt 18 kraadi sooja. See on võimalik kas täiendava soojuse lisamisega soojussõlmes või keskküttepüstikute tasakaalustusventiilide täiendava reguleerimisega.

Kui korteriühistu juhatus või majahaldaja ei taga nõutavat toatemperatuuri, on külma korteri omanikul võimalik juhatuse mõjutamiseks algatada üldkoosoleku kokkukutsumine. Selleks tuleb vähemalt ühel kümnendikul korteriühistu või ühel neljandikul korteriühisuse korteriomanikest kollektiivselt nõuda korteriühistu juhatuselt või majavalitsejalt üldkoosoleku kokkukutsumist näidates kirjalikus taotluses ära koosoleku kokkukutsumise põhjuse. Seaduse järgi on ühistu liikmel õigus korteriühistu üldkoosoleku ebaseadusliku otsuse tühistamiseks pöörduda kohtu poole kolme kuu jooksul otsuse teadasaamise päevast arvates.

Kuigi elanikud paluvad linnavalitsuselt abi, saab linnavalitsus korteriühistuid ja majahaldajaid ainult mõjutada, mitte aga sundida. Korteriühistud on loodud korteriomanike poolt elamute ühiseks majandamiseks ning  üldkoosoleku otsused on juhatusele kohustuslikud.

 

Linlased saavad neid huvitavaid küsimusi esitada telefonil 640 4232 või tarbijainfo@tallinnlv.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.