"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Noored loovad oma linnaparlamendi (0)
02. märts 2009

Kõik kuni 26-aastased noored võivad kandideerida loodavasse Tallinna noorte linnaparlamenti ehk noortevolikogusse, mis hakkab esindama noorte häält.

 

 

 

Kuni 3. märtsini on alla 26-aastastel noortel võimalik kandideerida loodavasse noortevolikogusse, mille eesmärk on kaitsta eakaaslaste huve, tutvustada noortele demokraatia põhimõtteid, julgustada nende kodanikualgatust, kaasata noori linnaelu kujundamisse, aidata korraldada linna noorsootööd.

«Ootame kõiki aktiivseid noori, kes soovivad ennast teostada,» ütles Tallinna noortevolikogu projektijuht Kerda Spitz. «Kui noorel on sõnum, mida teistega jagada, ja mõtteid selle kohta, mida võiks linnas teha ja muuta, siis on Tallinna noortevolikogu talle just õige koht. Noortevolikogu annab hea kogemuse neile, kes soovivad tulevikus poliitikaga tegelda.»

Volikogus 21 liiget

Volikogu hakkab arutama Tallinna eelnõusid ning lisama neile noorte soovitusi ja arvamusi.

«Noored võivad arutada noorsootöö korraldamist, koolide kordategemist ja eelnõusid, mille kohta nad tahavad sõna sekka öelda,» mainis Spitz.

Noortevolikogu tuleb linnavolikogu ruumides kokku kord kuus, vajadusel ka tihedamini. Noortevolikogusse hakkab kuuluma 21 liiget – seitse nii õpilaste kui ka üliõpilaste seast ja seitse noorteühendusest.

Valimised toimuvad noorteesinduste kaudu. Üliõpilaste valimisi korraldab Tallinna üliõpilaskondade ümarlaud, õpilaste valimisi linna õpilasesindus ja noorteühenduste liikmete valimisi projektijuht.

Noortevolikogu juhatus koosneb esimehest, aseesimehest ja komisjonide esimeestest.

Oodatud kõik noored

Noortevolikogusse võivad kandideerida kõik kuni 26-aastased noored, kelle elukohaks on Tallinn, samuti noored, kes õpivad mõnes Tallinna üld- või kõrgkoolis või kes kuuluvad mõnda Tallinnas tegutsevasse noorteühendusse. «Iga ühendus, kool ja ülikool võib saata volikogusse liikmeid valima oma vabalt valitud esindaja, ent valimistel võivad osaleda ka üksiküritajad,» selgitas Spitz.

Igal esindajal on noortevolikogu liikmete valimise koosolekul üks hääl, ja hääletamine on salajane.

Volikogu liikmetele on märtsi kolmandal nädalal ette nähtud kahepäevane koolitus. Põhiliselt on tegu meeskonna- ja motiveerimiskoolitusega – et noored kord ettevõetu ka ellu viiksid. Kogemusi peaks tulema jagama Tartu noortevolikogu liikmed. Edaspidi jagavad töökorralduse osas nõu ka linnavolikogu saadikud.

Eeskuju teistele

Tallinna linnavolikogu aseesimehe Tarmo Lausingu sõnul on noortevolikogu loomine oluline samm kodanikeühiskonna suunas. «Praegu on kodanikeühiskond ju lapsekingades,» nentis Lausing. «Ehk on just noored eeskujuks teistele organisatsioonidele, noortevolikogu täiendab arvamuste paljusust. Noortel on oma moodne vaade, mis on volikogu liikmetele nende töös abiks.»

Esimene noortevolikogu istung toimub 3. aprillil. Tegemist on pilootprojektiga ning projekti tulemused on aluseks noortevolikogu töö püsivaks käivitamiseks järgnevatel aastatel.

Projekti nõustab ja toetab Tallinna linna noortenõukogu koos spordi- ja noorsooametiga. Pilootprojekti viivad läbi MTÜ Tallinna Üliõpilaskondade Ümarlaud ja Tallinna linna noortenõukogu liikmed.

Noortevolikogusse kandideerimise soovist saavad üliõpilased teada anda telefonil 53439913, õpilased telefonil 51977549, ülejäänud noored telefonil 52 36850.

Üliõpilased saavad valida oma esindaja 5. märtsil, noorteühendused 6. märtsil ja õpilased 7. märtsil.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.