"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peame valima Skandinaavia tee (0)
02. märts 2009
Mihhail Bronštein

«Eesti peab end lääneriigiks, kuid tegutseb ida mudeli järgi,» ütles akadeemik Mihhail Bronštein.

 

Tema sõnul kuulutasid Rooma klubi teadlased rasket süsteemset kriisi ette juba 1970. aastatel. Neid teadlasi, kes selle eest hoiatasid, oli palju, sealhulgas Eestis. Ainult et keegi ei kuulanud.

«Meil on tegemist liberaalse kapitalismi võimsaima kriisiga, kus igaüks päästab end, kuidas suudab, ja riik aitab vaid neid, kes on kindlamal positsioonil,» rääkis Bronštein. «See on Milton Friedmani mudel, mida austatud Mart Laar peab majandusliku mõtte kõrgeimaks saavutuseks. Me saime nimelt selle mudeli kriisi tunnistajateks. See ei tähenda, et peaksime naasma kommunismi-
ideede juurde — need on inimloomusega vastuolus ja põhimõte «igaühelt tema võimete järgi, igaühele tema vajaduste järgi» ei tööta. Mis jääb üle? Turu muutmine, Skandinaavia mudel. Sotsiaalselt orienteeritud turg. Muide, ka Franklin Delano Roosevelt tõi riigi omal ajal just turgu muutes suurest depressioonist välja.»

Bronšteini sõnul tuleks meil kõigepealt endale selgeks teha tegelik olukord, sest igasugune (enese)pettus ainult raskendab olukorda.

«Teiseks on vaja aktiivselt mõjutada nö nõrku lülisid,» leidis akadeemik. «Praeguses olukorras loen ma siia hulka kompetentsi ja professionalismi, leiutamise ja innovatsiooni, konkurentsivabaduse.

Meil on vaja otsida turgu idas. Selleks, et seda teha, on vaja osata suhteid korraldada, olla diplomaat. Ja siin on kummaline paradoks. Eesti loeb end lääneriigiks, kuid tegutseb ida mudeli järgi — on ju viimasele omane suhtuda kompromissidesse kui oma näo kaotusse. Lääne jaoks on arukas kompromiss võit. See võit, mille poole me peame püüdma.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.