"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Tallinna kriisipakett valmib aprillis (0)
02. märts 2009

«Tallinnas saab aprillis valmis oma meetmepakett majanduskriisi ületamiseks,» lubas linnavolikogu esimees Toomas Vitsut.

«Tallinnal on juba aastaid tagasi välja arendatud põhjalik sotsiaaltoetuste süsteem.

Ent erilised ajad nõuavad erilist lähenemist: kavas on spetsiaalne meetmepakett majanduskriisi ületamiseks, mis peaks linnavolikogule kinnitamiseks jõudma aprilli algul.

Abipakett hõlmab kuut olulist valdkonda: tööpuuduse leevendamine; linna kulutuste ümbersuunamine; kriisi leevendamiseks mõeldud linna toetused ja sotsiaalabi; raskustesse sattunud inimeste nõustamine; energeetika ning ettevõtluse toetamine. Kavas on nii olemasolevate toetuste puhul mahtude suurendamine kui ka täiesti uute meetmete kasutusele võtmine.

Majanduskriisist ülesaamiseks Tallinnas tuleks jälgida kaht kriitilise tähtsusega tegurit. Ühest küljest tööpuuduse kasvu nii Tallinnas kui ka kogu Eestis, mis toob endaga kaasa abivajajate hulga kasvamise. Teisest küljest Tallinna eelarve täitumist, mis on peamine hoob linnaelu juhtimisel ja hätta sattunud inimeste abistamisel.

Kui 2008. aasta alguses oli Tallinnas registreeritud töötuid 1,5%, siis selle aasta algul juba kolm korda rohkem, 4,8%, ning viimastel nädalatel lisandub umbes 150 töötut iga tööpäeva kohta.

Registreeritud töötute arv ületab praeguse seisuga Tallinnas 12 000 inimest ning jõuab prognoosi kohaselt aprilli lõpuks 16 000 inimeseni. Seejärel võib mõnevõrra stabiliseeruda, sest tõenäoliselt püüavad tööandjad lükata koondamised sellesse perioodi, kui 1. juulist jõustub uus töölepingu seadus. Teatavasti võimaldab see töötajale maksta koondamistasu vaid ühe kuu eest. Arvestades ka seda, et töötukindlustust saab töötuks jäänud inimene kolmveerand aastat, on oodata just sügisel linna poole pöördujate ja toimetulekutoetuse taotlejate hulga suurenemist.

Tallinna linna 2008. aasta eelarve täitus 100% ning aasta lõpu vabade rahaliste vahendite jääk oli 464,2 milj krooni, mis näitab linna head finantsseisu. Ent vabariigi valitsuse tehtud eelarvekärpe sammud teevad ka Tallinna rahakotis omad korrektiivid.

Äsja Riigikogus vastu võetud negatiivne lisaeelarve vähendab omavalitsuste tulubaasi umbes 1,5 miljardit krooni, mille tõttu jääb Tallinnal saamata kuni 0,8 miljardit krooni eelarvesse planeeritud tulust.

Siiski ei tähenda tulevased linna eelarve tulude kärped, et me jätaksime täitmata oma kohustused linna elanike ees ja loobuksime rasketel aegadel inimeste abistamisest.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.