"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kahe miljoni vabadustahe ootab ekraanile pääsu (0)
09. märts 2009

Peagi 20-aastaseks saav, maailmas erakordne vabadustahte avaldus Balti kett väärib kindlasti uut linateost. Kultuuriväärtuste amet ootab filmitegijatelt ideid ja annab filmi valmimiseks veerand miljonit krooni.

 

Taasiseseisvumisaja legendaarne tegelane Heinz Valk peab igati tervitatavaks mõtet teha Balti ketist film. «Laulu kõrval on film kunstiliik, mis vaatajatele kõige rohkem nö peale läheb,» nentis Valk. «Film mõjub kindlasti emotsionaalselt, kui tegijad suudavad tolleaegset õhustikku hästi edasi anda.»

Valgu sõnul leidub filmi tarvis küllaga dokumentaalkaadreid. «Selle teema käsitlejaid on olnud mitmeid ja tänapäeval saab seetõttu Balti keti tähendusse üsna sügavuti minna,» mainis ta. «Tähtis oleks just tolleaegsetesse sündmustesse sisse elada. Film on ka hea ajaloolise mälu kandja, selle jõudmine laiemasse levisse aitab sündmusi meeles pidada. Mõju on veel suurem, kui filmi näitamise eel võtab sõna mõni Balti ketti organiseerinud inimene. Uusi häid filmimeistreid on küllalt peale tulnud, las noored proovivad!»

Mängufilmist nukufilmini

Kultuuriväärtuste ameti kultuuriosakonna juhataja Lennard Sundja sõnul võib film olla ükskõik mis žanris. «Oluline on seda sündmust meenutada,» ütles Sundja. «Teha võib mängufilmi, aga ka nuku- või joonisfilmi, piiranguid me ei sea. Soovitav on aga kasutada arhiivimaterjale.»

Filmi idee kirjeldus peab olema vähemalt ühel A4-leheküljel ja sisaldama filmi tööpealkirja. Lisada tuleb filmi teostaja, prognoositav eelarve ja kavandatav pikkus, samuti nimekiri ideekavandi esitaja seni tehtud ja linastatud töödest.

Film võiks olla mõeldud laiale vaatajaskonnale ja selle tegijal peaks oleks eelkokkulepe ühe üleriigilise leviga Eesti telejaamaga, et filmi saaks seal näidata. Konkursi võitjaga sõlmib kultuuriväärtuste amet lepingu filmi tootmise toetamiseks 250 000 krooniga.

Uus vaatenurk

Sundja sõnul valib parima kavandi välja linnavalitsuse töötajatest ja filmiekspertidest koosnev komisjon. «Komisjon hindab eelkõige filmi head ideed,» ütles Sundja. «Hea võib olla mõni meenutus või kui filmist tuleb välja teistsugune vaatenurk või seos.»

Samasugust lähenemist toetas Jüri Karemäe, kelle videofirma Maurum tegi 1989. aastal Balti ketist filmi «Balti tee».

«Meie film oli tolle aja käsitlus sündmustest, rääkides asjadest nii, nagu need siis paistsid,» ütles Karemäe. «Praegu pole mõtet teha samasugust filmi, sest see on minevik ja mis olnud, see olnud. Pigem võiks käsitleda Balti keti tähtsust tänasel päeval, seda, kuhu kunagine suurettevõtmine meid 20 aastat hiljem viinud on. Kuid muidugi jääb filmi sisu iga tegija enda otsustada.»

Ideekavand koos nõutavate dokumentidega esitada kinnises ümbrikus Tallinna kultuuriväärtuste ametile aadressil Raekoja plats 12, 10146 Tallinn 18. märtsiks, komisjon valib võidutöö välja 31. märtsiks. Filmi valmimise tähtaeg on 15. august. Lisainfot saab kultuuriväärtuste ameti juhatajalt Anu Kivilolt aadressil anu.kivilo@tallinnlv.ee või Lennart Sundjalt lennart.sundja@tallinnlv.ee

Filmi tegemine on auasi

Kinoliidu esimees Peeter Brambat, kes on ka ise taasiseseisvumisajast filme teinud, peab konkursi korraldamist väärt mõtteks. «Kõik head ideed, mis aitavad ajaloolist mälu säilitada, on teretulnud,» nentis Brambat. «Filmitegijad peaks kindlasti konkursil osalema. Eriti praegusel üsna keerulisel ajal võiks nad igast võimalusest kinni haarata.»

Brambat meenutas, et laulva revolutsiooni ajal oli neist sündmustest filmi tegemine auasi. «Iga endast lugu pidav dokumentalist tegi tol ajal midagi filmikaamera või fotoaparaadiga, olgu siis kodu- või välismaa jaoks,» lisas ta.

Rahvas seisis vabaduse eest

• Balti ketiks kutsutud inimkett lookles 23. augustil 1989 Tallinnast Toompealt Vilniusse. 620 kilomeetri pikkuses inimketis seisis ligi kaks miljonit inimest, neist 400 000 Eestis.

• Kett moodustati kurikuulsa Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimise 50. aastapäeval rahumeelse protestiavaldusena, mis hämmastas kogu maailma. Inimesed teadvustasid Balti riikide olemasolu ja meie vabadustahet.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.