"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koolipalavik algas: leia oma lapsele kõige sobivam kool! (0)
09. märts 2009
Kati ei tea veel, kas ta läheb koos paljude lasteaiasõpradega kodu lähedale põhikooli, või hoopis kesklinna gümnaasiumi, kus õpib vanem õde.

Lapsevanemad, kelle võsuke läheb sügisel esimesse klassi, võiksid juba märtsis teha otsuse, kuhu kooli avaldus sisse viia.

 

 

Linna haridusameti vanemspetsialisti Eve Aseri kinnitusel on Tallinnas igale esimese klassi lapsele koolikoht olemas. «Kohti on tegelikult isegi rohkem, nii et osas koolides tulevad klassid kindlasti väiksed, kui seadusega lubatud,» lisas ta. «Paljudesse kesklinnakoolidesse kõik soovijad aga ei mahu, mõnes kohas kandideerib kohale viis-kuus last.»

Kooli registreerimisega peaksid ennekõike kiirustama need lapsevanemad, kes on otsustanud panna lapse ülelinnalise vastuvõtuga või kindla teeninduspiirkonna, kuid tihedama valikuga kooli. «Osa koole registreerib lapsi vaid paari nädala jooksul ja need, kes ootavad 20. märtsini, et siis eKooli kaudu liituda, on rongist lootusetult maha jäänud,» nentis Aser.

Näiteks Gustav Adolfi gümnaasium, mille teeninduspiirkonnaks on vanalinn ja kesklinn, võtab avaldusi kooliküpsustestile vastu vaid 12. märtsini ja katsed toimuvad juba 17. ja 18. märtsil. Kooli õppejuht Tiivi Pikhof ütles, et nemad peavad oma piirkonna laste hulgast valiku tegema, sest kõik soovijad kooli kahte avatavasse esimesse klassi ei mahu. Esimese kolme päevaga oli küpsustestidele registreerunuid juba 86, mis teeb ligi kolm last kohale.

Samuti peaksid lühikese registreerimisaja ja katsetega arvestama need lapsevanemad, kes soovivad oma lapse panna mingi kindla süvaõppesuunaga (muusika, kunst, keeled vm) kooli või klassi. Tallinnas on 17 ülelinnalise vastuvõtuga kooli, nende nimekiri on üleval haridusameti kodulehel.

Lugemisoskus pole kohustuslik

Koolid, kuhu soovijaid on juba aastaid olnud rohkem kui üks kohale, korraldavad kooliküpsuskatsed. Eri koolides nimetatakse neid ka küpsusuuringuteks, tutvumisuuringuteks vms. Küpsuskatsed on reguleeritud kooli vastuvõtukorraga ja erinevad kooliti.

Katseid korraldavad aga needki koolid, kellel on võimalus vastu võtta kõik soovijad. Kopli Kunstigümnaasiumis toimuvad 1. klassi õpilaste koolikatsed 17. märtsil, avaldusi aga võetakse vastu kuni juuni lõpuni.

«Meil on katsed rohkem õpilaste lähtetaseme väljaselgitamiseks,» selgitas direktori asetäitja Piret Pilvik. «Nii saavad õpetajad teada, kustkohast alustada, sest kui kõik kooli tulevad lapsed oskavad juba lugeda, siis pole ju mõtet neile tähti õpetama hakata. Viimaste aastate kogemus on näidanud, et peaaegu kõik esimesse klassi tulijad oskavad trükitähtedes lugeda, paljud aga loevad ladusalt isegi kirjatähtedes teksti.»

Samas ei näe õppekava ette, et lapsed peavad juba kooli tulles lugema ja kirjutama.

Pilviku sõnul ühtlustub tase juba esimese õppeaasta detsembriks, selleks ajaks loevad ka need, kes seda enne ei osanud. «Lapsed on loomult püüdlikud ja tahavad tublid olla,» mainis ta.

Ka elukoha lähedane kool on hea

Kui lapsel puuduvad mingis valdkonnas selgelt väljenduvad huvid või anded, soovitavad spetsialistid panna ta pigem elukoha lähedasse kooli.

«Süvaõppega kool nõuab ka lapsevanemalt palju,» nentis haridusameti haridusosakonna juhataja Viivi Lokk. «Vanem peaks väga põhjalikult mõtlema, kas tal ikka on aega, energiat ja oskusi last süvaõpingutes aidata. Mõnel juhul on tavakool lapsele märksa parem valik. Tallinnas on koolide tase üsna ühtlane ja hea, nii et keegi ei pea kartma, et tema laps ei saa äärelinnakoolist piisavalt konkurentsivõimelisi teadmisi, et pärast 9. klassi gümnaasiumi pääseda. Kõik sõltub lapsest ja sellest, kui õpihimuline ta on. Kuna gümnaasiumikatsed peavad tegema kõik õpilased, siis on kõigil võimalused, ükskõik millises koolis nad varem õppinud on.»

Kõik lapsed tuleb üles leida

Kooli astumise avalduse esitamise tähtajaks on Tallinna haridusamet kehtestanud 25. juuni ehk kaks kuud varem, kui seadus ette näeb.

«Tahame, et suve alguseks oleks nimekiri enam-vähem koos,» ütles haridusameti vanemspetsialist Eve Aser. «Sel juhul leiab kergema vaevaga üles need kooliminekuealised lapsed, kelle vanem on mingil põhjusel jätnud kooli registreerimata.»

Kui lapsevanem on pannud lapse mitme kooli nimekirja, peab ta samuti 25. juuniks otsustama, millise kooli valib.

Kool omakorda otsustab oma vastuvõtukorrast lähtuvalt, suure huvi korral ka vestluse, katsete, praktiliste tööde vms põhjal, kas võtta laps vastu või mitte. Kõigil juhtudel saab lapsevanem e-posti teel (selle puudumisel paberkandjal või telefonitsi) tagasiside enne avalduse esitamise tähtaega.

Mitmesse kooli kandideerimise ja positiivse tagasiside korral esitab lapsevanem valitud kooli avalduse, paberkandjal lapse sünnitunnistuse koopia, tervisetõendi, dokumendipildi ja vajadusel Eesti elamisloa. Teistel koolidel, kes olid samuti valmis last vastu võtma, kaob võimalus ta oma nimekirja kanda.

Laps kooli interneti kaudu

20. märtsist saab lapsi esimesse klassi registreerida eKooli kaudu

Lapse kooli registreerimiseks on lapsevanemal kõigepealt tarvis teha endale eKooli kasutajakonto, seejärel täita nii enda kui ka lapse profiil (ankeet vajalike andmetega kooli astumiseks), otsida välja sobiv kool ja saata sinna liitumisavaldus.

Kuna liitumisavaldusi töötleb kool, kuhu laps panna tahetakse, sõltub nende rahuldamise kiirus eelkõige kooli ja kohaliku omavalitsuse töökorraldusest, samuti sellest, kas lapsevanema poolt kirja pandud andmed on õiged ja langevad kokku näiteks rahvastikuregistri andmetega. Vastasel juhul võib kool nõuda lapsevanemalt lisadokumente.

eKooli kasutajakonto võib teha igaüks, aga oma lapse õppeinfot näeb vaid tema enda vanem.

Ei maksa karta, et elektrooniline avaldus juhtmete rägastikku kinni jääb. Igaüks, kes avalduse esitab, saab selle kohta kinnituse tema öeldud e-posti aadressile, ka antakse lapsevanemale kohe märku igasugusest avalduse staatuse muutusest. Seega jäävad avalduse esitamisest mitmesse eri kohta märgid maha ja juhul, kui laps kandideerib mitmesse kooli, on elektrooniline asjaajamine kindlasti palju lihtsam ja aegasäästvam.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.