"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lasteaednike palk tõuseb (0)
09. märts 2009
Pääsusilma lasteaed on leidnud võimaluse hoida kokku majanduskuludelt, laste ja õpetajate tegevus jätkub endisel moel.

• Tallinna linn otsustas anda lasteaedadele raha neljaprotsendiliseks palgatõusuks, eraldades selleks 20,6 miljonit krooni.

 

Paljud Tallinna lasteaiad suudavad oma lasteaiaõpetajate palka tõsta või vähemalt säilitada, hoolimata valitsuse otsusest jätta pealinna lasteaiad tänavu ilma ligi 50 miljonist kroonist.

Pääsusilma lasteaia juhataja Silvi Suur kinnitas, et tema töötajaid palgalangus praegu kindlasti ei ähvarda. «Esiteks suudame tänavu lasteaias kokku hoida majandamis-, sealhulgas remondikuludelt,» lausus ta. «Ja kuna linn võttis vastu 4% palgatõusu otsuse, siis saavad meie lasteaia õpetajad selle võrra koguni palgatõusu.»

Suure sõnul on nende lasteaias ka nn valverühm olnud juba aastaid. «Ent seal käib suhteliselt vähe lapsi, 4-6,» lisas ta.

Kivimurru lasteaia juhataja Valeria Ermi meelest on ajalehed lapsevanemate seas paanikat õhutanud. «Eile tuli üks lapsevanem, kes oli kuulnud, et vanemad peavad hakkama ise küttekulusid kinni maksma,» rääkis ta. «Mina ütlesin muidugi, et see pole tõsi.» (Selline uudis ilmus lehtedes Tartu linna kohta – toim.)

Ka Ermi sõnul suudab ta oma lasteaednike palgataseme tänavu säilitada, seda isegi ilma valverühmadeta. «Püüame majanduskulusid kokku hoida, näiteks olen valinud teatud hooldustöid tegema odavamad firmad või muutnud lepinguid. Ka õppematerjale meil praegu jätkub, sest ostsime neid aasta lõpus suuremas koguses kokku.»

Ermi jutu järgi sõltuvad kokkuhoiuvõimalused palju lasteaiast endast – kas see on vana või uus, kas rühmad on maksimaalselt täis või mitte jne.

Lasteaia juhataja otsustab

Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula sõnul peavad lasteaiad tänavu vähendama teeninduskulusid, sest riik jättis linnale eraldamata lasteaedade arendamiseks kavandatud 47,7 miljonit krooni.

«Milliseid valdkondi kärped puudutavad, on iga konkreetse lasteaia juhataja otsustada,» lausus Pajula, «Ilmselt tuleb edasi lükata rühmaruumide remondid, inventari soetamine, vaadata üle koolituskulud jne. Samuti tuleks võimalusel suurendada laste arvu rühmades. Majandamisprobleemi pole praegu lasteaedades, kus rühmades on 24 last.»

Mõned lasteaiad peavad muidugi looma lastele nn valverühmi, mis on avatud tavapärased 12 tundi ehk kella 7-19.

Pajula sõnul pole nn valverühma süsteem midagi tavatut. «Paljud lasteaiad kasutasid sellist töökorraldust juba varem, et ressursse säästlikumalt kasutada. Näiteks Mustamäe, Kesklinna ja Põhja-Tallinna linnaosade lasteaiad on valverühmi rakendanud juba 90ndate algusest ja süsteem on end igati õigustanud. Need lasteaiad, kus rühmade täituvus on maksimaalne, saavad vähendusülesannet täita ka personalikulusid vähendamata.»

Õpetajate koormust saab vähendada ainult töölepingu muutmisel poolte kokkuleppel.

Tallinna lasteaedade juhatajad on oma eelarvemuudatused juba haridusametile esitanud ja need puudutavad peamiselt inventari soetamist, remonti jm majanduskulusid, samuti on vähendatud tulemustasude osakaalu.

Küll aga tõstetakse vastavalt möödunud neljapäeval volikogus vastu võetud määrusele tagasiulatuvalt 1. jaanuarist õpetajate palka 4%.

Mullu andis riik Tallinnale 50 miljonit, see moodustas lasteaedade eelarvest kokku 8%. Kuna tänavu riik lasteaedadele ühtegi senti ei eraldanud, rahastab Tallinn lasteaedu taas 100% ulatuses.

Õpetajate uued palgad

noorempedagoog 9897 kr

pedagoog 10 480 kr

vanempedagoog 11 804 kr

pedagoog-metoodik 13 468 krooni.

Määruses esitatud kuupalga alammäärad on tagatud kõrgharidusega pedagoogidele.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.