"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peatoimetaja veerg: Säästuaja autor (0)
09. märts 2009

Uskumatu, millise katastroofieelse pildi maalisid ajalehed eelmisel nädalal – et kohe-kohe hakkavad kõik lasteaiakasvatajad saama vähem palka. Tegelikkuses nii karm kärbe enamikke lasteaedu õnneks veel ei puuduta. Kuigi jah, kokkuhoidu majandamiskuludelt peavad alustama kõik.

Samas ei rääkinud lehed sõnagi olevate ja tulevate kärbete ehk säästuaja tegelikust autorist. Sisuliselt on tegu vana hea Suure ja Väikese Peetri looga, ainult et veidike uues kuues. Looga, kus Suur Peeter (valitsus) on esiteks kõigile valetanud, et tal on leivakott väga täis (loe – õhku täis riigieelarve) ja teiseks on ta suure osa oma leivakotist võõrastele ära kinkinud (loe – 5 miljardit krooni kingib Eesti riik välisriikidele kas või ettevõtte tulumaksu vabastusega ja 5 miljardit kingiti ära tulumaksu mõttetu alandamisega aastate jooksul).

Ja siis, kui Suurel Peetril omaenda rumala teguviisi tõttu leivast puudu jääb, võtab ta Väikese Peetri leivakotist toore jõuga osa leivast lihtsalt ära. Teisisõnu – suure tüki linnade leivast ehk rahast tõstis riik täna enda tasku.

See on jõhker tegu eelkõige tavainimeste suhtes. Kasvava tööpuuduse olukorras peaks sotsiaal- ja muudeks teenusteks pigem raha juurde andma, selmet röövida lasteaedadelt 50 miljonit, teedelt, kultuurilt jpm valdkondadelt kokku ligi 1,5 miljardit. Üleöö ja igasuguste läbirääkimisteta.

Teiseks on tegu väga kavala sammuga. Omavalitsuse rahakoti tühjendamisega soovib riik ka «süü» majanduskriisi eest veeretada ülevalt alla ehk kohalike otsustajate kaela. Et rahvas vihastaks just linnajuhtide peale ja unustaks kärbete tegeliku autori – valitsuse.

Linnad pole siiski veel alla andnud. Järgmisel neljapäeval peaks Tallinnas kokku saama suur hulk linnade ja valdade esindajaid, et valitsuse kärpekavale vastu seista. Ka linnade liit on teatanud, et pole kärbetega ja laenupiirangutega nõus.
Hoidkem neile pöialt!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.