"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tööandja vastu linna toel kohtusse (0)
09. märts 2009

• Tallinn aitab inimestel tööandjate vastu kohtusse minna, tasudes hagiavalduste koostamise kulud. Rohkem kui 40 abivajajat on Tallinn suunanud tasuta õigusabibüroosse, et inimesed saaks anda kohtusse oma tööandja, kes on jätnud maksmata palgad või nad ebaseaduslikult vallandanud. Sihtasutuse Õigusteenuste Büroo (ÕTB) juhi Hille Raua sõnul jätab suhtlemine tööandja ja töötaja vahel praegu väga soovida. Seetõttu on nende büroo pidanud abistama juba 40 Tallinna linna saatekirjaga inimest, kellel nad on aidanud koostada avalduse kas töövaidluskomisjonile või hagiavalduse kohtule.

 

 

«Enamasti on tegu saamata palkadega,» rääkis Raud. Näiteks palub tööandja inimestel töötada ajutiselt palka saamata, kuni ajad paranevad. Alluvad on asjaga nõus, lootes, et sel juhul jääb neile töö alles. Hiljem aga selgub, et ajad ei lähe paremaks ja firma kaob üldse ära.

Samuti kasutavad tööandjad praegu usinasti ära kehtiva töölepinguseaduse paragrahvi 82, mille järgi peab tööandja omapoolse rikkumise korral maksma hüvitiseks töötaja kahekordse keskmise kuupalga. Nii on tööandjal võimalik ise lepingut rikkudes koondamistasusid «optimeerida».

«Tööõiguse põhireegel on see, et palka saab vähendada poolte kokkuleppel,» rõhutas Raud. «Meie juristid on tõepoolest raskustesse sattunud ja oma töötajatega dialoogi astunud tööandjate suhtes igati mõistvad. Kurb, et normaalne õiguslik suhtlemine on praegu nagu haavata saanud.»

Saatekirja õigusabibüroosse saavad linna õigusnõustajalt eelkõige need inimesed, kellel puhul paistab olevat tegu tööandjapoolse seaduserikkumisega ja kelle kindlustatus on niigi nõrk. Näiteks inimesed, kellel pole regulaarset sissetulekut või kes peavad hakkama saama riiklike toetuste jm toimetulekutoetuste najal, sh pensionärid, suurte perede vanemad, töötud, töö kaotanud isikud, invaliidid jne. Suunatu õigusabi eest tasub sihtasutusele linn.

ÕTB-sse saab pöörduda eelnevalt ette registreerides, linnavalitsuse suunamiskiri kehtib kuu aega. Selle aja jooksul tuleb seaduse järgi alustada ka töölepingu lõpetamise vaidlust, palganõudeid aga saab tööandja vastu esitada kolme aasta jooksul.

Tihti on probleemiks, et tööandjad lihtsalt väldivad suhtlemist. Sel juhul tuleb kõigepealt pöörduda töövaidluskomisjoni poole. Praegu komisjonile avaldust esitades määratakse istung maikuusse, see aga tähendab raskustes inimesele lubamtult pikka ooteaega. Tööturuameti esinduse poole saab inimene pöörduda alles pärast töövaidluskomisjonis käimist.

«Tööandjad kasutavad praeguses olukorras sageli ära, et töötajad ei tunne tööõigusalast seadusandlust,» nentis abilinnapea Jaanus Mutli. «Advokaadi või juristi poole pöördumast takistab aga nende kõrge hind. Seetõttu rahastabki Tallinn praegu nii tööõigusnõustamise teenust kui ka hagiavalduste koostamist.»

Kolme kuuga on linnavalitsuse tööõigusnõustajalt abi saanud 1033 inimest. 23% pöördujatest on olnud töötud, ülejäänud küsisid nõu töö kaotamise kartuses.

Linna tööõigusnõustaja Jelena Trubatševa sõnul võib üldistavalt öelda, et nö keskmine pöörduja on kesk- või vanemaealine, seni lihtsamaid töid teinud, töötu või lähiajal töötuks jääv inimene. «Mida aeg edasi, seda rohkem on pöördujate hulgas noori erialaste oskustega inimesi,» lisas ta.

Tasuta tööõigusalast konsultatsiooni antakse linnavalitsuse infosaali ettevõtja infopunktis Vabaduse väljak 7. Vastuvõtuajad on esmaspäeval kl 8.15–18, teisipäeval, kolmapäeval, neljapäeval kl 8.15–17, reedel kl 8.15–14. Nõustajad vastavad ka elektronposti aadressil reet.vare@tallinnlv.ee saabunud küsimustele.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.