"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopas saavad linnad töökohtade loomiseks (0)
16. märts 2009

Enamik Euroopa riikide valitsusi praegusel kriisiajal mitte ei vähenda, vaid hoopis suurendab linnadele ja valdadele antavat rahasummat.

 

• Soomes on praegu arutusel pakett omavalitsusele mineva ettevõttetulumaksuosa suurendamisest ja täiendavast toetusest ühistranspordile. Soome eelmise suure majanduskriisi ehk lama õppetund on töökohtade säilitamise vajadus – enam ei peeta võiduks kümnete tuhandete inimeste koondamist. Soome omavalitsused nõuavad oma riigilt juba 2009. aastal ülekantava rahasumma suurendamist.

Samuti tahetakse senisest suuremat osa automaksust ja kütuseaktsiisist ning kogu prügimaksu. Soovitakse tõsta kinnisvaramaksu lage, samuti omavalitsustele õigust saada osa üksikisiku tulumaksust ja suuremat osa ettevõtete tulumaksust. Riigipoolsetest omavalitsuste arvel tehtavatest kärbetest pole juttugi.

• Rootsis arutatakse rahandusministeeriumi koostatud abipaketti omavalitsustele töökohtade säilitamiseks linnades ja valdades.

• Taanis on valitsus suurendanud omavalitsuste reservide kasutamise piire, mis oleks Eestis võrreldav laenamise võimaluse suurendamisega.

• Norras on omavalitsusliit pöördunud parlamendi poole palvega tõsta omavalitsustele minevaid makse ning vastavalt vähendada riigile minevaid makse, et kindlustada omavalitsuste sissetulekuid tänavu aastal. Valitsus ongi lubanud tagada 2009. aastal omavalitsussektori tulubaasi säilimise. Valitsuse majanduse stimuleerimise paketis oli ka 2 miljardit Norra krooni omavalitsussektorile, kompenseerimaks eeldatavat tulumaksulaekumise langust.

• Saksamaa majanduse stimuleerimise programmis plaanitakse omavalitsustele hariduse ja infrastruktuuri arendusse suunata täiendavalt 10 miljardit eurot. See on rohkem kui poolteist Eesti riigieelarvet täiendavalt omavalitsustele!

• Austria omavalitsuste ühendus nõuab oma riigi valitsuselt omavalitsustele vajalike laenude võimaldamist. Samuti nõutakse, et riik ja liidumaad võtaks enda kanda osa laenude intressikulu. Laenumahu piiramise asemel räägitakse selle suurendamisest.

• Hispaania valitsus lõi mullu novembris riikliku kohalike investeeringute fondi. Tänavu jaanuari lõpuks esitasid sellest fondist raha saamiseks taotluse paljud omavalitsused. Fondi eesmärk on otseselt töökohtade loomine 278 000 inimesele.

• Omavalitsuste osaluseta pole võimalik ühegi riigi kriisist väljumine ja uus majandustõus, ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso Prahas eelmisel nädalal toimunud linnade tippkohtumisel.

Eesti sarnaneb Ukrainaga

Enimräägitud ja tõepoolest üliraskes olukorras Islandi riigi omavalitsuste hinnangul on nende eelarvete maht 2009. aastal võrreldes 2008. aastaga vähenenud vaid alla viie protsendi. «Võrrelge seda Eesti peaministriga, kes ikka veel hoopleb Lätile laenu pakkumisega ning on meie omavalitsuste eelarvetesse löönud tunduvalt suurema ehk rohkem kui kümneprotsendilise augu,» ütles foorumil linnapea Edgar Savisaar. «Suhtumises omavalitsustesse on Eesti võrreldav vaid Läti ja Ukrainaga. Ukrainas ei kavatse riik samuti katta omavalitsuste tulude langust, mis 2009. aasta prognoosi järgi vähenevad 30%. Kui mullu jaanuaris ei täitnud eelarveid alla 6% Ukraina omavalitsustest, siis aasta lõpus juba 90%. Eesti, Läti ja Ukraina on Euroopas punane latern käitumises omavalitsustega.»

Eesti omavalitsused ja meie liidud peavad Savisaare sõnul senisest selgemalt ja tugevamalt väljendama oma positsioone nii Eestis kui ka meie ühiskodus Euroopas. «Ei piisa, kui meie liidud nendivad loiult, et omavalitsused kannatavad maksutulude vähendamise tõttu majanduskriisist tulenevalt. See toimub kõikjal ja see pole kellelegi uudis. Et lisaks majanduslangusele oleme sattunud ka oma valitsuse topeltkärbete ohvriks, on aga Euroopa kontekstis täiesti ennekuulmatu, ja kuna Eesti valitsus pole meid kuulanud, tuleb seda talle Euroopa kaudu meelde tuletada.»

Eesti rikub hartat

20. aprillil toimub Brüsselis regioonide komitee plenaaristung, Eestist on seal seitse põhi- ja seitse asendusliiget. «Pangem kokku oma pead, oskused ja sidemed ning kasutagem seda foorumit nüüd ka oma rahvuslike huvide kaitseks,» lausus Savisaar. Oluline foorum on ka Strasbourgis toimuv Euroopa kohalike ja regionaalsete omavalitsuste kongress, mille omavalitsuste harta järelevalvekomitee jälgib ka Euroopa kohaliku omavalitsuse harta täitmist. «Harta rikkumisega on Eestis praegu päris kindlasti tegemist ja meil tuleb ainult kokku leppida, kuidas algatada järelevalvemenetlus,» mainis Savisaar.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.