"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Korteriühistud saavad toetust energiamärgise taotlemisel (0)
16. märts 2009

Selle aasta algusest nõutakse ehitatavatel hoonetel, üle 1000 m² pinnaga avalikel hoonetel ning müügil olevatel või üürile antavatel hoonetel või nende osadel energiamärgist. Linn toetab energiamärgise taotlemist 1500 krooniga.

 

Mis on energiamärgis ja kuidas seda taotleda, selgitab abilinnapea Eha Võrk.

Kujunduslikus mõttes sarnaneb hoone energiamärgis kodumasinate energiamärgisega. Sisuliselt aga on märgis dokument, mille eesmärk on anda teada, kui palju tarbib hoone või selle osa (korter) energiat, mis kulub hoone kütmisele, jahutamisele, vee soojendamisele, ventilatsioonile, valgustusele.

Alates 1. jaanuarist 2009 on energiamärgis kohustuslik uutel ehitatavatel hoonetel, üle 1000 m² kasuliku pinnaga avalikel hoonetel ja olemasoleva hoone või hoone osa müügil või väljaüürimisel, kui seda nõuab ostja või üürilevõtja.

Olemasolevatel hoonetel kehtib energiamärgis kümme aastat. Samas ei piira tähtaeg võimalust tellida uus energiamärgis enne tähtaja lõppu – seda võib tellida pärast igat suuremat renoveerimistööd, kui tööde teostamise üks eesmärk on olnud energiasäästu suurendamine.

Kui majas on korteriühistu, tellib energiamärgise hoonele ühistu juhatus omal algatusel või vähemalt ühe ühistuliikme nõudmisel. Kui korteriühistu juhatus ei ole seaduses ette nähtud ajal energiamärgist tellinud, võib seda teha korteri müüja, kes, tuginedes korteriühistute seadusele, saab energiamärgise koostamise kulud ühistult sisse nõuda. Märgise olemasolu on kasulik korteri ostu-müügi tehingut sooritades mõlemale osapoolele ning üürnikulgi on kasulik teada, millise katuse alla ta satub ja mille eest renti maksab. Kinnisvara müüja peab energiamärgise ostu-müügitehingu toimumisel ostjale üle andma.

Kuidas energiamärgist saada

• Uutele hoonetele väljastab energiamärgise projekteerija. Kui ehitus on lõpetatud, annab ehitaja energiamärgise hoone omanikule üle koos muu ehitust puudutava dokumentatsiooniga.

• Energiamärgise väljastamise hinnad on ettevõtete lõikes erinevad ning sõltuvad asjaolust, kas hoones on eelnevalt läbi viidud energiaaudit. Hinnad jäävad 1500 ja 3500 krooni vahele. Linn hakkab maksma energiamärgise taotlejale ühekordset toetust summas 1500 krooni. Taotlusi energiamärgise väljastamise kulude katmiseks saab linnavaraametisse esitada alates 1. aprillist, kui hakkab kehtima toetuse eraldamise kord. Nende ettevõtjate andmeid, kellel on pädevus energiamärgist väljastada, leiab majandustegevuse registrist http://mtr.mkm.ee
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.