"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Mis jääb teie linnas või vallas valitsuse topelt-kärpe tõttu tegemata? (0)
16. märts 2009
Kersti Sarapuu

Raivo Uukkivi, Rae vallavanem

Meil jääb tegemata näiteks ühe kooli renoveerimine ja ühe spordihoone ehitamine. Noortele suunatud toetused, spordi ja kultuuri arendamiseks mõeldud toetused, toetused külaliikumisele – neid kõiki tuleb nüüd kärpida, et ellu jääda.

Maksupoliitikat tuleb muuta, ma pean siin silmas astmelist tulumaksu. Kui antakse ülesanded, siis tuleb ka vahendid anda.

Jaanus Karilaid, Haapsalu volikogu õiguskomisjoni esimees

Kokkuvõttes jäävad valitsuse kärpe tõttu suurimateks kannatajateks lasteaiad ja koolid, lisaks linna sotsiaalvaldkond. Kokku võib riigi negatiivsest lisaeelarvest tingitud vähendusi arvestada Haapsalu jaoks 12 miljonit krooni. Majandamiskuludelt õnnestus kokku hoida 5,5 miljonit krooni ehk ligi pool pealesunnitud keskvalitsuse kärpest. Teise poole riigi lisaeelarvest tulenevatest kärbetest peab kandma kahjuks omavalitsussektori töötaja. Haapsalus tähendab see kõigi linna palgal olevate töötajate palkade vähendamist. Ansipi valitsus tahab ennast kohalike juhtide kätega puhtaks pesta. Nad tahavad enne valimisi kohalikud omavalitsused vägisi käpuli suruda ja siis tulla parastama ja näpuga näitama. Ise nad võivad küll irvitada oma «kavala» poliitilise lükke najal, aga tegelikult lööb selline käitumine kõige rohkem tavalist tööinimest.

Peeter Rahnel, Abja vallavanem

Oleme viinud oma asutused ja allasutused säästueelarvele. Noorsootööd, sporditööd või huvitegevust ei saa me lihtsalt niisama lõpetada, kuigi valitsus nii soovitab. Võimalused on küll napid, aga tänavale me kedagi saatma ei hakka. Minu isiklik arvamus on, et valitsus oleks pidanud hoopis kaitsekulutusi rohkem kärpima. Kui kaitseme inimest, kaitseme ka riiki. Mitte nii, et inimesed jäetakse kaitseta ja riik on kaitstud. See ei ole lahendus.

Kersti Sarapuu, Paide linnapea

Kui eelmise aasta lõpus nägime, et tulubaas hakkab vähenema, siis tegime juba võrdlemise konservatiivse eelarve. Vähendasime oma tulubaasi arvestuslikult ligi 40 miljoni krooni võrra. Siis algasid üllatused.

Hariduseraldised vähenesid ligi kaks miljonit krooni. Järgmisel neljapäeval läheme volikokku negatiivse eelarvega, kust on kärbitud 14 miljonit krooni. Aga ega kohalik inimene ei saa ju aru, et kärpeid teeb riik, tema nii kaugele ei näe. Tema vaatab, et kohalik võim võtab meilt kõik ära need rahad ja tegevused. Ma arvan, et neid kärpimisi võinuks teha teistelt aladelt, kõigepealt maksupoliitika vallas, teame kõik, et see on nii kardinaalselt muutunud. Meie majandusseisus oleks pidanud ettenägelikumalt tegelema maksupoliitika muutmisega. See, et tulumaks on langetatud nii madalale, ei ole ennast õigustanud. Ka riigiettevõtete juhatuste liikmete palku pole kärbitud ning kaitsekulutusi oleks saanud palju enam kärpida.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.