"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Ohtlikud õhkrelvad tuleb hoida laste eest luku taga (0)
16. märts 2009

Õhupüss pole mänguasi, vaid ohtlik relv, mille müümine alaealistele toob kauplusele trahvi ja relva ostnud noorele karistuse.

 

Paar aastat tagasi tulistati Mustamäe teel ühe maja kolmanda korruse aknast õhupüssist noormeest, kes viidi vigastatuna haiglasse. Eelmisel nädalal jättis aga kohtusse ilmumata Räpina aianduskooli õpetaja Rein Rätsep, kes mullu tunni ajal õhupüstolist ukse peale kleebitud plakatit ja laelampe tulistas.

Tallinna kunstigümnaasiumi direktori Märt Sultsi kinnitusel on õhkrelvad tõsiselt ohtlikud. «Õhupüssid on tapariistad, need töötavad gaasiballoonidega ja lasevad metallkuule,» ütles Sults. «Paljud lasevad kümne meetri kauguselt klaaspudelist nii läbi, et pudel jääb terveks. Meil on ikka väga liberaalne maa, kus kõik relvi vabalt kätte saavad.»

Sults on kindel, et õhkrelvad on kättesaadavad ka lastele. «Süsteem töötab nagu suitsu, õlle ja siidrigi puhul – noored leiavad mõne rumala täiskasvanu, kes neile relva ostab,» rääkis ta. «Leidub ka vanemaid, kes oma lapsele õhkrelva ostavad, arvates, et tegu on mänguasjaga.»

Sultsi sõnul pidasid ka nende kooli vanemate klasside poisid mõni aasta tagasi koridorides lahinguid. «Õnneks oli seekord tegu plastikkuulidega, kuid ma olin sunnitud need püstolid õppeaasta lõpuni ära korjama,» lisas direktor.

Õhkrelvad tuleb
mänguasjadest eraldada

Tarbijakaitseameti peaspetsialisti Kadri Kauksi sõnul ei loeta õhupüsse ja -püstoleid ohutusnõuetest tulenevalt mänguasjade hulka. «Mänguasi ei tohi ohustada kasutajate või teiste isikute turvalisust või tervist selle kasutamisel sihipäraselt või muul viisil, arvestades laste tavapärast käitumist,» ütles Kauksi.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Pärtel-Peeter Pere ütles, et täiskasvanul pole õhkrelva omamiseks luba vaja. «Kehtiva relvaseaduse järgi võib isik õhk- ehk pneumorelva soetada, kanda, hoida ja vallata alates 18. eluaastast,» lisas ta. «Tõsine relv on see, mille pihtamislaeng on metallist. Praegu pole aga politsei andmebaasis kaebusi, et keegi oleks alaealisele õhkrelvi müünud.»

Stardipüstol pole relv

Gaasi-, pneumo-, heit- või külmrelva ebaseadusliku omamise ja kandmise eest on ette nähtud kuni saja trahviühiku suurune rahatrahv või arest. Alaealisele sellise relva müünud poodi ootab kuni 20 000-kroonine rahatrahv.

Kauksi kinnitusel peavad õhkrelvad olema kaupluses kindlasti mänguasjadest eraldatud ja paigutatud nii, et lapsed neid ei näeks. «Mänguasjad on esemed, mis mõeldud kuni 14-aastastele,» selgitas tarbijakaitseametnik. «Õhkrelva puhul on tegemist vaba aja kaubaga. Kui kaubale on ette nähtud suurem vanusepiirang, ei ole tegemist mänguasjadega ning ma ei näe ühtegi põhjendust, miks neid mänguasjadega koos müüa.»

Enne põlemist tegutses Mustika kaubanduskeskuses Sinuhobi nimeline mänguasjade pood kogu perele. Poe seintel olid välja pandud suured ja väikesed raadio teel juhitavad mänguautod. Laual lebas pisike ring-rada, selle kõrval aga torkas kohe silma vitriinitäis metallist päris relvade koopiaid, mis käes tundusid sama rasked kui päris relvad. Kuldseid, hõbedasi ja musti püstoleid-revolvreid jätkus müügileti klaasi allagi. Nende hinnad jäid 2000-3000 krooni kanti, allahinnatud mudelid sai kätte 800-900 krooniga.

Poe omaniku Erkki Terrase kinnitusel polnud tegemist siiski õhkrelvade, vaid paukpadrunitega töötavate stardipüstolitega. «Me müümegi põhiliselt stardipüstoleid, need on ka vitriinis väljas,» selgitas ta. «Õhkrelvi, mis tinaplönne lasevad, saavad ainult täiskasvanud ja tellimise peale.»

Kuigi seadus ei keela pelgalt heliefekti tekitavate relvade müüki alaealistele, väitis Terras, et nende firma ei müü omal initsiatiivil alla 18-aastastele ka stardipüstoleid. «Alaealised neid reeglina ei ostagi,» mainis Terras. «Üldse oleme kolme aasta jooksul müünud umbes 6000 stardipüstolit, praegu läheb äri muidugi veidi viletsamini kui varem.»

Kauksi manitseb siiski inimesi tähelepanelikud olema. «Kui keegi näeb õhkrelva müümist mänguasja pähe, tuleks sellest kindlasti tarbijakaitseametile teada anda,» ütles ta. «Lisaks tuleks ära märkida, kus toodet müüakse ning millega täpsemalt tegemist on.»

Ostja olgu tähelepanelik

Pere sõnul ei tee politsei eraldi statistikat pneumorelvadega seotud rikkumiste kohta. «Tegemist on üksikjuhtumitega, nende puhul sõltub karistus toimepandud teo iseloomust, raskusest ja tagajärgedest.»

Tallinna tuntud relvakaupluse Citysec müüja Jaak, kes ei soovinud oma perekonnanime öelda, leidis, et relvakauplustele piirangute seadmine ei vähenda õhkrelvade ja enesekaitsevahendite väärkasutamist. «Piirid on lahti ja teleskoopnuia või elektrišokiaparaadi saab tuua ka Lätist või Leedust, kus need on lubatud,» mainis müüja. «Pigem peaks karmistama karistusi isikutele, kes kasutavad enesekaitsevahendeid või õhupüssi valel otstarbel. Kui laps teeb teisele viga, tuleb karistada vanemaid. Ehk nad siis mõtlevad, kas jätavad ka edaspidi pipragaasi või õhupüssi vedelema. Tean, et mõnikord ostavad inimesed enesekaitsevahendi just lastele. Nad ise räägivad, et lapsele on kallale tungitud ja seepärast tulevad gaasi ostma.»

Müüja lisas, et paljalt kliendi kahtlase välimuse pärast nad müügist keelduda ei saa – ehk ainult siis, kui inimene on mõne aine mõju all.

Seadus ei keela lapsele õhkrelva ega gaasi osta

Seaduse järgi ei tohi täiskasvanu alaealisele alkoholi osta, kuid relvaseaduses pole otse öeldud, et sama põhimõte kehtib õhkrelvade ja näiteks pipragaasi kohta. Siiski soovitab Peeter Pärtel Pere vanematel lastele õhkrelvade kergekäelisest kasutada andmisest hoiduda. «Pneumorelva tuleb hoida nii, et väiksemad lapsed sellele ligi ei pääseks,» ütles Pere. «Kui teismeline tahab närki lasta, tuleb vanemal alati tal kõrval olla, last jälgida ja talle ohtudest rääkida. Relva valel kasutamisel võivad olla päris kurvad tagajärjed.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.