"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Valitsus röövib kohalike elanike taskust 2,5 miljardit (0)
16. märts 2009

• Valitsuse kärped võivad viia pea iga kolmanda linna või valla pankroti äärele, sest riik tõstis osa nende tulust oma taskusse. Mitmed linnade-valdade sotsiaaltoetused ja teenused võivad kaduda, sest valitsus tõstis omavalitsuste raha lihtsalt enda taskusse – et riigieelarve näiliselt tasakaalu saada. «Valitsuse topeltkärped on väga alatu tegu,» ütles Tallinnas 12. märtsil peetud enam kui 200 osavõtjaga omavalitsusjuhtide foorumil Saue vallavanem Mati Tartu. Tema sõnul peab nende vald loobuma enamiku teede-tänavate parandamisest ning lasteaedade ja koolide remondist. Samuti kaovad või vähenevad kindlasti teatud sotsiaaltoetused.

 

 

 

Ka Paide linnapea Kersti Sarapuu sõnul on valitsus pannud linnad ja vallad väga raskesse olukorda. «Peame rakendama päris karme meetmeid,» lausus ta. «Mitmeid teenuseid tuleb vähendada. Valdkonniti kannatab näiteks lasteaedade ja koolide ülalpidamine, huvikoolid, spordiklubid, teede-tänavate hooldus, jäätmekäitlemine, keskkonnakaitse jne. Kõike tuleb kärpida. Haridusasutustes vähendame tööaega kümnendiku võrra, samuti palka.»

Sarapuu peab hämmastavamaks valitsuse sõnumit, et riigi kärpekava justkui vabastas osaliselt linnad kohustustest oma elanike eest hoolitseda. «Nagu ei peakski kohalik omavalitsus endisel määral tagama lasteaiakoha olemasolu, maksma toetusi, tegelema noorsootööga jms,» mainis ta.

Rae vallavanema Raivo Uukkivi sõnul paneb valitsus linnad ja vallad sisuliselt nö tanki. «70% elanikele osutatavatest teenustest osutatakse ju kohapeal linnade-valdade poolt, ja nüüd saavad just need teenused suurima löögi. Kõige hullem on, et omavalitsustel keelati ka võtta laenu, millega saaks ehitada koole või lasteaedu, see on ikka täielik sigadus!» lausus Uukkivi. «Samas jättis riik ehk valitsus endale laenuvõtmise õiguse alles.»

Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul soovib valitsus viia omavalitsused sihilikult sellisesse seisu, kus enamus neist ei suuda enam tagada elanikele korralikke teenuseid ja satub seetõttu inimeste pahameele alla. «Pärast neid jõhkraid eelarvekärpeid satub kolmandik omavalitsusi pankrotieelsesse seisu,» nentis Savisaar, «ja sügisel karistab valdade ja linnade rahvas selle kõige eest omavalitsusi, kuigi kärbete taga on tegelikult valitsus.»

Foorumile kogunenud rohkem kui 200 omavalitsustegelast tegid valitsusele ühispöördumise, milles nõutakse riigilt kohalikele omavalitsustele eraldatava üksikisiku tulumaksu määra taastamist vähemalt 11,93%-le ning omavalitsuste toetamiseks ette nähtud tasandusfondi taastamist summas 1,431 miljardit krooni. Samuti astusid linnad ja vallad vastu laenupiirangute kehtestamisele ning nõudsid kohalike teede hoiuks ette nähtud vahendite taastamist esialgu riigieelarves ette nähtud tasemeni summas 378 miljonit krooni.

Samuti toetab omavalitsusfoorum Tallinna kavatsust pöörduda põhjaliku hagiga Riigikohtusse, kuna sellised kärped rikuvad nii põhiseadust kui ka Euroopa kohalike omavalitsuste hartat ehk omavalitsuste rahastamise stabiilsuse, proportsionaalsuse, õiguskindluse ja solidaarsuse põhimõtteid.

Riik röövis Tallinnalt 126 miljonit krooni

Valdade ja linnade suurim tuluallikas on praegu üksikisiku tulumaks, millest omavalitsustele laekus aastaid kindlalt 11,93%. Selle eest pidid omavalitsused saama täita kõiki ülesandeid, mis riik neile on kohustustena peale pannud: arendada sotsiaalhooldust, ehitada lasteaedu, hoolitseda abivajajate eest.

Valitsus vähendas aga tänavu omavalitsustele laekuvat tulumaksuprotsenti 11,4%-ni, suurendades sama kärpesumma võrra riigieelarve tulusid.

«Näiteks Tallinna osa selles riigieelarve tulude kasvus on vähemalt 126 miljonit,» ütles Edgar Savisaar. «Sisuliselt võttis valitsus Tallinnalt vägisi riigi, ehk oma tuludesse 126 miljonit krooni, mille tõttu võivad hakata kannatama meie elanikud.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.