"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Mitmed Eesti linnad ja vallad on sunnitud valgustuselt kokku hoidma (0)
22. märts 2009

Elektrihinna tõusu ja riigieelarve kärbete tõttu on paljud linnad-vallad üle Eesti hakanud tänavavalgustuse aega lühendama, sama teevad ka mitmed Euroopa linnad.

 Elektrihinna tõusu ja riigieelarve kärbete tõttu on paljud linnad-vallad üle Eesti hakanud tänavavalgustuse aega lühendama, sama teevad ka mitmed Euroopa linnad.

Valgustuse pealt on hakanud kokku hoidma paljud omavalitsused Eestis, sest valitsus vähendas järsult neile antavat raha.

Näiteks Roosna-Alliku vallas lülitatakse tänavavalgustus välja juba keskööst alates, et hoida kokku 40 000 krooni. Anija vallas on olukord lahendatud nii, et Kehra linna keskuses valitseb pimedus öösel kella ühe ja viie vahel, teistes tänavavalgustusega piirkondades aga keskööst viieni hommikul. «Üritame oma valla eelarve kärbete pärast valgustust võimalikult ratsionaalselt kasutada,» ütles Anija valla majandus- ja heakorraspetsialist Maarika Kungla. «Niiviisi suudame kokku hoida 200 000 krooni.» Ka Rakke vald põletab lampe tavalisest lühemat aega, Vinni vald keeras aga paljudes kohtades iga teise lambi lihtsalt välja. Paides on samuti plaan jätta valgustid põlema üle ühe ja saavutada sel teel 150 000–180 000 krooni suurune kokkuhoid.

Tartu valgustuse peaspetsialisti Lemit Rajangu sõnul otsustas linn juba kuu aega tagasi lähtuvalt valgema aja suurenemisest valgustuse hommikul pool tundi varem välja ja õhtul pool tundi hiljem sisse lülitada. See katab elektrihinna tõusu.

Tallinna kommunaalameti hooldusosakonna juhataja Tarmo Sule kinnitusel pole iga teise lambi väljakeeramine vähemalt Tallinnas otstarbekas. «Arvestades Tallinna ligikaudu 51 000 valgustuspunkti, on iga teise pirni väljakeeramine väga kulukas ja töömahukas,» nentis ta.

Sulg ütles, et elektrihinna tõusu tõttu on linn sunnitud kokku hoidma 12 miljonit krooni. Kommunaalamet sai ülesande leida võimalikud kokkuhoiukohad. «Praegu katsetab kommunaalamet, mil viisil valgustuse sisse- ja väljalülitamine oleks inimestele kõige valutum ja aitaks samas kõige rohkem kokku hoida,» mainis ta.

Euroopa linnad säästavad loodust ja rahakotti

Inglismaal ja Austraalias on töös pilootprojektid öisel ajal tänavavalgustuse vähendamise optimaalse võimaluse leidmiseks. Peamine eesmärk on vähendada elektrienergia kulu ja sellest lähtuvalt nii looduse saastamist energia tootmisel kui ka kulutusi. Ühes omavalitsuses arvutati välja, et valgustuse vähendamise tulemusena vähenes CO2 eraldumine kohalikus elektrijaamas 17%. Valgustatuks jäeti tähtsamad teeristid ja olulisemad jalakäijate rajad.

Raha kokkuhoid sai peamiseks tulede täieliku väljalülitamise põhjuseks ka Wales’i krahvkondades, seal kustutati tuled talvel juba kell 18.

Septembrist detsembrini suudeti ühe omavalitsuse peale kokku hoida ainuüksi kolmel tänaval valgust välja lülitades tervelt 225 000 naelsterlingit.

Samal ajal juurutatakse ökonoomseid valgusdioodlampe.

Mõnes omavalitsuses on tänavatele, kus valgus välja lülitatakse, pandud hoiatustahvlid. Valgustamata tänavad ei ole põhjustanud kuritegevuse kasvu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.