"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Õpilaspilet hakkab avama uksi ja maksma koolitoidu eest (0)
22. märts 2009
Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilased kasutavad e-õpilaspiletit sööklas ja mujalgi juba üle kolme aasta.

Uus tehnikaime – elektrooniline õpilaspilet, millega saab tasuda koolilõuna eest või avada uksi –, võib vähendada ka laste koolist puudumisi.

 Uus tehnikaime – elektrooniline õpilaspilet, millega saab tasuda koolilõuna eest või avada uksi –, võib vähendada ka laste koolist puudumisi.

Peagi saab üha rohkem pealinna õpilasi taskusse imelise elektroonilise õpilaspileti, mis avab koolihoone välisukse ja fikseerib saabumise ja lahkumise aja. Õpetajatel ja vanematelgi on nii parem ülevaade laste kooli jõudmisest ja sealt lahkumisest. Õpilaspiletiga saab laenutada raamatukogust kohustuslikku või ajaviitekirjandust, teha koopiaid, registreerida oma sööklaskäik ja tasuda koolilõuna eest, ka avab see õpilase isikliku koolikapi, hoides samas tema asjad turvaliselt võõraste käte eest. Ühistranspordis pole vaja osta eraldi piletit, õpilaspilet täidab sedagi funktsiooni, lisaks pääseb sellega kooli spordirajatistesse ja ringidesse.

Praegu on see niiviisi Gustav Adolfi gümnaasiumis, mis kasutab juba üle kolme aasta omal algatusel elektroonset õpilaspiletit. Kooli direktoril Hendrik Aguril on kaardi kohta öelda vaid kiidusõnu. «Kooli igapäevaelust on parem ülevaade ja kaart tekitab oma kooli tunde,» nendib ta.

Allkirjade võltsimise oht kaob

Ka kooli õpilasesinduse president, 11. klassi õpilane Liina Lember on kaardiga rahul. «Kaart sisendab turvatunnet, sest hoiab võõrad majast eemal,» ütleb ta. «Sööma minnes võtan lihtsalt kandiku, naeratan sööklatädidele ja nemad naeratavad vastu. Jääb ära toidutalongidega jändamine nagu teistes koolides. Kaart on ka vastupidavam kui paberist õpilaspiletid.»

Peagi soovib Tallinn rakendada samasuguse süsteemi kõigis oma koolides. Haridusamet kuulutas välja riigihanke e-õpilaspileti jaoks vajaliku infosüsteemi väljatöötamiseks. Esimesena saavad e-õpilaspileti pilootprojekti järgi Reaalkooli ja Ühisgümnaasiumi õpilased. Katseaeg kestab kaheksa kuud ja selle käigus saab haridusamet aimu, millised on e-õpilaspileti hästi toimivad küljed ja mille kallal peab veel vaeva nägema. Pilootprojekt läheb maksma 1,2 miljonit krooni, millest linn katab 10-15 protsenti, ülejäänud raha tuleb eurotoetustest.

Reaalkooli direktor Gunnar Polma ütleb, et ootab juba uudset õpilaspiletit. «Pole mõtet igal aastal tohutut hulka õpilaspileteid allkirja andmisega pikendada, kui allkirja on väga lihtne võltsida,» mainib ta. «Õpilane võib olla lihtsalt andmebaasis.»

Polma sõnul muudaks e-õpilaspilet kooli turvalisemaks. «Õpilased peavad end kooli tulekul kaardiga registreerima ja võõrad enam nii lihtsalt kooli sisse ei pääse,» räägib direktor. «Lisaks võiks pilet toimida raamatukogukaardina, aidata õpilast paljundusmasina juures ja lihtsustada liftisõitu, kui õpilasel on mõni tervisehäda.»

Ühisgümnaasiumi haldusdirektor Ivo Kappet möönab, et kaardisüsteemil on palju häid külgi. «Puudumiste kontroll muutub kiiremaks,» toob ta näiteks. «Võib teha nii, et teave õpilase puudumisest jõuab ka automaatselt vanemani. Lisaks võiks kaarti kasutada maksevahendina koolilõuna eest tasudes ja kooli puhvetis, hiljem esitab kool lihtsalt vanematele arve.»

Puutetundlik kiip

Kappeti meelest võiks e-õpilaspilet olla ID-kaardil. «Lisakaart tekitaks ainult peavalu,» mainib ta. Ka Polma sõnul oleks õpilaspilet ID-kaardil kõige mõistlikum, kuid see eeldab ühe probleemi lahendamist. «Praegustel ID-kaartidel puudub puutetundlik kiip,» selgitab Polma. «Õpilased peavad kooli tulekul enda registreerimiseks kaardi lugejasse pistma. Hommikul, kui saabub korraga palju õpilasi, võtab see liialt aega. Puutetundliku kiibi puhul aga piisaks kaardi asetamisest lugeja vastu, see võtaks aega vaid sekundi.» Ajutise lahendusena on Polma sõnul välja pakutud mõte pista ID-kaart puutetundliku kiibiga ümbrisesse.

Praegu ei osata haridusametis täpselt öelda, millisel kujul e-õpilaspilet rakendub. Hange on välja kuulutatud ja laekunud pakkumiste järgi saab öelda, kas e-õpilaspilet tuleb ID-kaardi põhine või mitte. Eesmärk on igatahes rakendada e-õpilaspiletit kõigis Tallinna koolides niipea kui võimalik.

Projekti korraldaja on riigi infosüsteemide arengukeskus, kellele linn esitas eeltaotluse. Linn esitab RIA-le pärast hanke korraldamist ka põhitaotluse koos leitud rahastajaga.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.