"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Peeter Saul: vajame geniaalse helilooja lihtsat laulu! (0)
22. märts 2009

Tuntud dirigent Peeter Saul leiab, et hea laul peab olema ka tavainimesele lauldav, ent mitte nii lihtne kui eurolugu. Eelmisel nädalal alanud laulukonkurss peaks selgitama Tallinnale parima eestikeelse tunnusloo.

 Tuntud dirigent Peeter Saul leiab, et hea laul peab olema ka tavainimesele lauldav, ent mitte nii lihtne kui eurolugu.

Eelmisel nädalal alanud laulukonkurss peaks selgitama Tallinnale parima eestikeelse tunnusloo.

Menukas dirigent Peeter Saul leiab, et sellist konkurssi on vaja, lisab aga samas, et hea laulu jaoks peab olema täidetud mitu tingimust. «See ei tohiks olla nagu Eurovisiooni konkursil esitatud palad, kus vaid neli takti kordub lõpmatult ja palju on plagiaati,» ütles Saul. «Samas oli minu-aegsete Tallinna laulude – «Kalevite kants», «Mustamäe valss», «Kodulinn Tallinn» jt – suur puudus see, et nad pole tavainimesele lauldavad. Seega oleks vaja geniaalset heliloojat, kes looks lihtsalt lauldava, kuid head meeleolu loova ja sisuka laulu.»

Dirigent tõi näiteid ka mujal maailmas valminud löövatest linnalauludest. «Hea lugu on näiteks Paul Lincke Berliinist pajatav marss «Die Berliner Luft», mille mängimisel rahvas alati kaasa vilistab. Eestis on tegelikult palju linnadest tehtud lugusid, viimasel ajal kipub see traditsioon aga kaduma.»

30. aprillini toimuv võistlus on avalik ja sellel võivad osaleda kõik, välja arvatud hindamiskomisjoni liikmed. Laulukonkurssi korraldav kuueliikmeline toimkond otsustab, milline laul vastab konkursi tingimustele. Toimkonna aseesimehe, menubändi Vanilla Ninja liikme ja nüüdse linnakantselei referendi Katrin Siska kinnitusel täidab võistluse korraldamine üllast eesmärki. «Soovime Tallinna jaoks välja selgitada ilusa ja armsa eestikeelse tunnusloo,» lausus Siska. «Samas tahame anda võimaluse ka seni mitte eriti tuntud heliloojatele oma ideedega avalikkuse ette tulla.»

Osalev laul ei tohi olla pikem kui neli minutit, sellel peavad olema Tallinnaga seotud algupärased sõnad ja muusika. Laul peab olema eestikeelne, sõnad ega muusika ei tohi olla avalikustatud enne 18. märtsi. Laul ja selle esitus peab olema kooskõlas seaduse ja hea tavaga ning see ei tohi kahjustada laulukonkursi ega Tallinna linna korraldatava lauluvõistluse mainet.

Sobivate laulude hulgast valib viieliikmeline žürii 30. aprillil välja kuni kümme laulu. Lõppkontserdile pääsenud laulude ja nende autoritega saab alates 5. maist tutvuda Tallinna veebilehel, kus 7.-14. maini on kõigil võimalik oma lemmiklaulu poolt hääletada. Konkursi võitja ja rahva lemmik tehakse teatavaks Tallinna päeval, 15. mail toimuval lõppkontserdil.

Lauluvõistluse võitjale maksab linn 20 000 krooni, teise koha saavutanud laulu autor saab 10 000 ja kolmanda koha pälvinud loo autor 6000 krooni. Rahvahääletuse võitnud laulu autor saab 9000 krooni.

Laulukonkursi korraldamiseks on linn kavandanud 125 000 krooni.

Tuntud Tallinna-teemalisi laule läbi aegade

• Raimond Valgre «Pühapäev Kadriorus»

• Priit Veebel «Kalevite kants»

• Edgar Arro «Kodulinn Tallinn»

• Boris Kõrver/Manivald Kesamaa «Oi te poisid»

• Boris Kõrver «Tallinn, mu Tallinn»

• Avo Tamme/Heldur Karmo «Mustamäe valss»

• Ivo Linna, Alo Mattiisen, Kiigelaulukuuik, In Spe «Minge üles mägedele».

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.