"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Sotsiaaltoetused aitavad raskustes peredel pinnal püsida (0)
22. märts 2009

Kasvava tööpuuduse ja kehva majandusseisu tõttu on üha rohkem peresid, kes pärast arvete tasumist kukrusse kiigates avastavad, et söögiraha enam polegi.

Kasvava tööpuuduse ja kehva majandusseisu tõttu on üha rohkem peresid, kes pärast arvete tasumist kukrusse kiigates avastavad, et söögiraha enam polegi.

Kui raha jääb järele vähem kui kehtiv toimetulekupiir ette näeb, saab inimene taotleda oma elukohajärgsest sotsiaalhoolekandeosakonnast toimetulekutoetust. Tallinnas kasvas möödunud kuul välja makstud toimetulekutoetuste summa eelmise aasta veebruariga võrreldes pea kaks korda.

Koplis 51-ruutmeetrises munitsipaalkorteris elav viie lapse ema Marina (30) ütleb, et kui ta maksis ära kõik märtsikuu arved – üüri ja kommunaalmaksud, kaabel-TV, lasteaia eest –, oli tema pere eelarve saja krooniga miinuses. «Süüa poleks meil osta millegi eest,» lisab naine.

Marina tunnistab, et viie lapse emana pole ta suutnud juba pikka aega töökohta leida. Tööandjad ütlevat kohe otse: «Nagunii hakkad lastega haiguslehel istuma, milleks meil seda vaja on!»

Toetused kuluvad toidule ja riietele

Suures hädas pöördus Marina abi saamiseks sotsiaalhoolekande osakonda. Tänu toetustele suudabki viit tütart kasvatav ja praegu poega ootav naine ellu jääda.

Õnneks on suure pere puhul toetused kopsakamad ja eri toetusi ette nähtud rohkem kui ühe-kahelapselistel peredel.

«Kui kõik saadaolevad toetused kuus kokku liita, saan 4600 krooni kätte,» märgib Marina ja loeb üles igakuised väljaminekud: «Lasteaiamaks nelja väiksema lapse peale kokku on pisut vähem kui 800 krooni – lasteaias tuldi vastu ja me ei pea nii palju maksma kui teised pered. Vanem tütar käib teises lasteaias ja maksab täissumma, aga tema kasvatamisel aitab mehepoolne vanaisa. Üüri maksin üle 3300 krooni, lisaks televiisori- ja telefoniarved… Sel kuul oli tulemuseks miinus sada krooni. Hea on, et toimetulekutoetused katavad kommunaalarved, nii jääb mul kuus toiduks ja olmekulutusteks kuskil 3500 krooni.»

Kingituseks pesumasin

Lisaks saab Marina kord kvartalis igale lapsele 400 krooni ühekordset toetust. «See kulub tavaliselt riiete peale,» tunnistab ta. «Aastaaegade vahetudes on ju lastele alati midagi uut selga vaja. Kahjuks pole meie peres seda võimalust, et nooremad tütred suuremate õdede asjad endale saavad. Kolm keskmist, kuigi aastaste vahedega sündinud, on täitsa ühepikkused, nii et kui poodi lähen, ostan kolm täpselt ühesuurust komplekti. Kõige väiksem saab siis nende hulgast valida,» naerab suure pere ema.

Marina osutab kööginurgas seisvale pesumasinale ja ütleb, et sai selle Põhja-Tallinna sotsiaalhoolekande osakonnalt jõulukingituseks. «Vanni ostsin aga Eesti Vabariigi aastapäeva toetuse eest, mis oli iga lapse kohta 600 krooni.»

Vanni üle näib Marina eriti õnnelik olevat, sest dušinurgas lapsi pesta olnud paras piin. Nüüd saavad tüdrukud üksi või mitmekesi sulistamas-mulistamas käia. Mitte küll väga tihti, sest kõiki kommunaalkulusid üritab Marina minimeerida.

Kokku on Tallinnas tänavu kahe esimese kuuga toimetulekutoetusteks välja makstud ligi 2,6 miljonit krooni, mida on rohkem, kui esialgu eelarves ette nähti. Linna eelarves on toimetulekutoetuste tarvis selleks aastaks kavandatud 9 miljonit krooni.

Lastele-peredele mõeldud toetused Tallinnas

Sissetulekust sõltuvad ühekordsed toetused (ühe lapse kohta):

• Toimetuleku tagamiseks kuni 2000 krooni

• Laagrituusiku osaliseks hüvitamiseks kuni 2000 krooni

• Lapse põhikooli ja gümnaasiumi lõpetamise ja koolimineku kulude osaliseks hüvitamiseks kuni 1000 krooni

• Laste huvi- ja sporditegevusega seotud kulude ja erakorraliste väljaminekute osaliseks hüvitamiseks kuni 2000 krooni

• Paljulapseliste (3 ja +) perede toetus EV aastapäevaks 600 krooni

• Teatripiletite maksumuse osaliseks hüvitamiseks kuni 500 krooni

• Puudega lapse perele rehabilitatsiooniteenuse osaliseks hüvitamiseks 2000 krooni

• Abivahendite soetamise osaliseks hüvitamiseks 2000 krooni

• Retseptiravimite ja vaktsineerimise osaliseks hüvitamiseks 2500 krooni

Lisaks jagab Tallinn peredele ka mitmeid sissetulekust mittesõltuvaid
toetusi.

 

Küsi ka lasteaia kohatasu vähendamist!

Lasteasutuse juhatajal on õigus osaliselt vabastada lasteaia kohatasu maksmisest kuni 80% ulatuses lapsevanem, kelle avalduses esitatud andmete õigsust on kirjalikult kinnitanud elukohajärgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond.

———————————————————–

Jurist annab nõu

Tööõigusalased nõustajad Jelena Trubatševa ja Reet Vare võtavad abivajajaid vastu linnavalitsuse infosaali ettevõtja infopunktis Vabaduse väljak 7.

Konsultatsioonid on elava järjekorra alusel ja tasuta.

Vastuvõtuajad: E 8.15-18, T-N 8.15-17, R 8.15-14.

Vajadusel suunatakse abivajajad edasi SA-sse Õigusteenuste Büroo, kus aidatakse vormistada kirjalikke dokumente.

Tööõigusalaseid küsimusi on võimalik esitada ka meili teel. Küsimused võivad puudutada töölepingut, puhkust, töötasu, töö- ja puhkeaja küsimusi ja kollektiivseid töösuhteid. Päringuid oodatakse e-posti aadressil: reet.vare@tallinnlv.ee.

Tasuta võlanõustajad


Tuulemaa 6, info ja registreerimine tel 666 0886, 56 941023, terje.laats@swcenter.ee, katri.heinjarv@swcenter.ee


Akadeemia tee 34, info ja registreerimine tel 6706329, 56 940870, ulle.schmidt@swcenter.ee

Riideabi ja supiköögid

Tasuta riideid saab kodutute rehabilitatsioonikeskusest Suur-Sõjamäe 6a (igal tööpäeval kl 9-12 ja 13-17), Päästearmee Lootuse Majas Laevastiku 1a (E ja K kl 12-16.30, R 12-16.30), Alasi 8 öömajas (kl 21-9), Kopli 79 varjupaigas (ööpäev läbi).

Tasuta suppi saavad majandusraskustes inimesed Tallinnas mitmes paigas.

Päästearmee Lootuse Majas Laevastiku 1a

(E, K, R 12-15), SA Sotsiaaltöö Keskus Sõbra Käsi supiköögis Kopli 100c (T, N 13-15), Kopli 79 varjupaigas (L, P 13-16).

Elukohajärgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnast antavate talongide alusel antakse abivajaja oma nõusse toit kaasa Eesti Punase Risti Seltsis Eha 8 (E-R 10-11).

Linnaosade sotsiaalhoolekande osakonnad asuvad:

Haabersti:

Ehitajate tee 109a, infotelefon 640 4878

Kesklinn:

Pärnu mnt 9, infotelefon 645 7832

Kristiine:

Tulika 33b, infotelefon 6457140

Lasnamäe:

Punane 16, infotelefon 645 7753

Mustamäe:

Tammsaare tee 135, infotelefon 645 7560

Nõmme:

Nõmme-Kase 12, infotelefon 645 7384

Pirita:

Merivälja tee 24, infotelefon 645 7622

Põhja-Tallinn:

Kotzebue 2, infotelefon 645 7071
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.