"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uus elupaik hättasattunud peredele (0)
22. märts 2009

• Uues, 60 voodikohaga sotsiaalmajutusüksuses leiavad alates maist peavarju elukohaga hätta sattunud naised ja lastega pered. Paljassaare teel saab peagi valmis uus sotsiaalmajutusüksus, kuhu on kavas asustada peamiselt lastega pered ja üksikud naised, kel mingil põhjusel puudub praegu oma elamispind. «Me ei sea muidugi tingimuseks, et uue sotsiaalmajutusüksuse elanikeks peaksid olema üksnes naised ja lapsed,» ütleb Tallinna sotsiaaltöö keskuse direktor Kersti Põldemaa. «Paraku näitab elu, et hättasattunud peredes puudub tihti isa või ei anna ta ennast näole.» Maja saab korda märtsi lõpus ja aprillis on võimalik hakata sinna elanikke majutama. Hoone kahele korrusele on kavandatud suuremad peretoad ja väiksemad, kahe-kolme voodikohaga toad üksikutele naistele. Kokku jagub kohti 50-60 inimesele.

 

<BR> <strong><font size=”4″> • Uues, 60 voodikohaga sotsiaalmajutusüksuses leiavad alates maist peavarju elukohaga hätta sattunud naised ja lastega pered. <br /> </font></strong> <BR> <BR> <P> Paljassaare teel saab peagi valmis uus sotsiaalmajutusüksus, kuhu on kavas asustada peamiselt lastega pered ja üksikud naised, kel mingil põhjusel puudub praegu oma elamispind. <P> «Me ei sea muidugi tingimuseks, et uue sotsiaalmajutusüksuse elanikeks peaksid olema üksnes naised ja lapsed,» ütleb Tallinna sotsiaaltöö keskuse direktor Kersti Põldemaa. «Paraku näitab elu, et hättasattunud peredes puudub tihti isa või ei anna ta ennast näole.» <P> Maja saab korda märtsi lõpus ja aprillis on võimalik hakata sinna elanikke majutama. Hoone kahele korrusele on kavandatud suuremad peretoad ja väiksemad, kahe-kolme voodikohaga toad üksikutele naistele. Kokku jagub kohti 50-60 inimesele.
 

Sotsiaalmajutusüksuse näol on tegu hosteli tüüpi majaga, kus mõlemal korrusel on kümmekonna toa kohta üks köök, WC-d ja duširuum. Majas on ka suur ühine puhketuba. Linn varustab elanikud kõige vajalikumaga, sisustusse kuuluvad kapid ja voodid (lastele narid), olemas on ka voodipesu ja lihtsam köögitehnika.

«Seni on sotsiaalmajutusüksustes olnud ka potid-pannid,» mainib Põldemaa. «Samas ei tule keegi meile otse tänavalt ja päris tühjade kätega, nii et eeldada võib, et igaühel on oma nõud olemas.»

Peredel on lubatud oma väiksemad mööblitükid kaasa tuua, kuid toa suurem ümberkujundamine, sealhulgas seina augu puurimine, oma tapeedi panemine jms on üldiselt keelatud. «See-eest kuulub üksuse juurde lahmakas linnamaad, mida saab ehk hoogtöö korras pisut ümber kujundada,» räägib Põldemaa ja lisab, et üksuse õue osas on olemas üsna suurejoonelised plaanid. «Kindlasti rajame maja ümber mõned lillepeenrad ja lastele liivakasti, aga kuna tegemist on nii suure alaga, saame seal korraldada ka näiteks tasuta kontserte, supipäevi või laatu.»

Kõigi linnaosade peale kokku on sotsiaalmajutusüksuste voodikoha ootel ligi 400 inimest. «Enamasti on tegemist inimestega, kes on korterist välja tõstetud või pettuse teel kodust ilma jäänud,» räägib Põldemaa. «Leidub ka selliseid, kes sattunud varjupaika, aga soovivad oma elujärge parandada.»

Kuigi lisaks Paljassaare tee sotsiaalmajutusüksusele on valmimas veel teinegi, 70-kohaline Kauge tänava üksus, jääb kohti siiski veel puudu.

Paljassaare sotsiaalmajutusüksusse võetakse tööle sotsiaaltöötaja ja sotsiaalassistendid, et pakkuda inimestele ka tuge ja abi. «Uurime iga elaniku puhul, mis võimed ja oskused tal on, et aidata tööd leida ja asjaajamisel juhendada,» ütleb Põldemaa.

Sotsiaalmajutusüksus on siiski vaid ajutine peavari. Kui inimese aineline olukord paraneb, peaks ta leidma uue elukoha (linnalt on võimalik taotleda korterit munitsipaalmajas) ja vabastama koha järgmisele abivajajale.

Tallinnas on seni kaks sotsiaalmajutusüksust, mis asuvad Akadeemia tee 34 ja Tuulemaa 6. Neis on kokku umbes 260 kohta ja kolmandik kõigist sotsiaalmajutusüksuste elanikest on lapsed. Voodikoha hind sotsiaalmajutusüksuses on praegu 300 krooni kuus, lapse voodikoht 60 krooni.

Sotsiaalmajutusüksuse voodikoha taotlemiseks tuleb pöörduda elukohajärgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonna poole. Suunamise sotsiaalmajutusüksusesse otsustab ülelinnaline suunamiskomisjon vastavalt vabade kohtade olemasolule.

Hoone, milles peagi avatakse uus sotsiaalmajutusüksus, oli enne linna omandisse sattumist pikka aega tühjalt seisnud nö tondiloss. Praegu tehakse majas siseviimistlust, väliskrohvitöödega alustatakse siis, kui ilm on pisut soojemaks muutunud. Ehitaja, Wismark Ehituse OÜ juhataja Heino Raski sõnul on lepingu tähtajad neile pühad ja tööd saavad valmis õigeks ajaks.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.