"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Noorte tööle aitamiseks pool miljonit (0)
30. märts 2009

• Töötee alguses seisvatel inimestel poole miljoni krooni eest rohkem võimalusi saada parimat juhendamist. Kuna töötust on Eestis üha rohkem just noorte seas, jagab Tallinn ettevõtjatele nn praktikatoetust, mille abil saavad noored töökogemuse, hiljem tihti ka töökoha. Keskmisest näitajast peaaegu kaks korda kõrgem on töötute osakaal praegu noorte inimeste hulgas. Just noored ei leia endale tööturul sageli rakendust, vaatamata sellele, et neile on omane paindlikkus töösuhetes. «Arvatakse, et noored inimesed, kes pole veel omandanud pideva töö harjumust kui ühiskondliku eneseväljenduse vormi, loobuvad ka tööotsingutest kiiremini ja asotsialiseeruvad,» lausus tööturuameti juht Tiina Ormisson.

Noorte nö järje peale aitamiseks jagab Tallinn ettevõtjatele praktikatoetust, et nad kergemini just noori töölt võtaks. Selleks jagatakse ettevõtjate vahel aastas vähemalt 600 000 krooni. 

Ühe seni usinama praktikatoetuse taotleja, laevaremonditehase BLRT personalidirektori Heinart Puhkimi sõnul on nemad praktikatoetuse abil omal sisuliselt käima lükanud ühe väga olulise töösuuna – kutseõppurite ja noortööliste juhendamise otse tootmisprotsessis.

«See on väga oluline, et linn omalt poolt toetab ja märkab praktikajuhendajate tööd,» ütleb Puhkim. «Seda oskavad meie töötajad hinnata.»

Keskeltläbi saab BLRT aastas praktikatoetust 80 noore õpetamiseks, kellega tegeleb 30-40 juhendajat. Kui palju praktikantidest kohe samasse asutusse tööle jääb, ei osanud Puhkim täpselt öelda. Osa jääb kohe tööle, osa tuleb mõne aasta pärast uuesti tagasi. «Hinnanguliselt võib ütelda, et vähemalt pooled jäävad,» mainib ta.

«Praktika leidmises pole midagi võimatut, kui ise positiivne oled,» leiab Tallinna Tehnikakõrgkooli masinaehituseriala tudeng Peeter Pihlakas, kes teeb firmas Tech Group oma kolmanda kursuse inseneripraktikat.

Praktikakoha otsimine on üliõpilase kohustus ja nagu noormees naljaga pooleks räägib, määris ta end Instruteci messil tööstusseadmeid valmistavale ettevõttele kaela. Praktikajuhendaja ja Tech Grupi projekteerimisjuht Sven Siimar mainib seepeale, et tegelikult oli ka ettevõttel soov praktikante valida. «Kuid üliõpilane peab ka ise aktiivsust üles näitama,» lisab juhendaja.

Kui praegu on tööjõudu võib-olla juba lihtsam leida, siis aasta tagasi polnud vähemalt projekteerijaid kuskilt võtta, tunnistab Siimar. Nii vaadataksegi tavaliselt välja lootustandvad praktikandid ja kui noor on tööl asjalik, siis oodatakse teda tulevikus kollektiivi juba täieõigusliku liikmena. Praktikatoetust küsis Tech Group linnalt esimest korda.

«Huvi praktikatoetuse vastu on seni olnud keskmine,» sõnab Tallinna ettevõtlusameti juhtivspetsialist Krista Kink. «Loodame siiski ettevõtjate kasvavale huvile. See pole küll nii populaarne kui ettevõtte stardiabi, samas on seda ikka küsitud.»

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on praktikatoetuse eesmärk, et ettevõtted ja koolid saaksid omavahel paremat koostööd teha. «Usume, et praktikatoetus on hea lisamotivatsioon,» ütleb ta. «Loodame, et toetus aitab praktikajuhendajateks oma ala parimad spetsialistid. Noore arengule on see väga oluline.»

Kui seni oli võimalik praktikatoetusi saada kutse- ja rakenduskõrgkoolide praktikantidele, siis nüüd saab Tallinna ettevõtlusametilt toetust taotleda ka kõrgkooli õpilaste praktikale.

«Teine uuendus on see, et toetuste jagamisel on põhirõhk pandud loodus- ja täppisteadustele,» rõhutab Mutli. «Samuti saab toetust tehnika, tootmise ja ehituse õppevaldkondade erialadel õppivate praktikantide juhendamise toetamiseks. Toetatakse bioteadusi, füüsikalisi ja loodusteadusi, matemaatikat ja statistikat, arvutiteadusi. Tehnika, tootmise ja ehituse õppevaldkonnas tehnika-
alasid, tootmist ja töötlemist ning arhitektuuri.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.