"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Kinolõunad pakuvad vaatajale tasuta filminaudinguid (0)
06. aprill 2009
Viivi ja Aime (esiplaanil) leiavad, et televiisori vaatamine ei asenda kinolõunaid, mis on ühtlasi saanud sõbrannade kokkusaamiskohaks.

Selle asemel, et vaadata televiisorist halvamaitselisi Hollywoodi filme, saab paljusid väärtlinateoseid lausa tasuta vaatamas käia eri kultuuri- ja sotsiaalkeskustes.

 

 

«Minu arvates on see väga vahva ettevõtmine,» ütleb filmihuviline Viivi, kes on tulnud Põhja Tallinna sotsiaalkeskusesse kinolõunale. «Filmid on head ja seltskond hea – mis sa veel oskad tahta… Pärast filmi sööme küpsiseid ja puhume juttu.»

Viivi tunnistab, et talle kui vähese rahaga vanemale inimesele on oluline seegi, et filmi näidatakse tasuta. Samuti on meeldiv, et kinoelamuse saamiseks ei pea sõitma teise linna otsa.

Saali on kogunenud umbes 30 inimest, seekord on kavas Pimedate Ööde Filmifestivalil (PÖFF) linastunud 2008. aasta Venemaa hittfilm «Kärbes» («Muha»). PÖFF-i filmiklubi korraldatavad tasuta filmilõunad on siin majas juba traditsiooniks saanud.

«Kinolõunad on mõeldud eelkõige neile filmikunstihuvilistele, kelle rahaline seis pole kiita ja liikumisraadius jääb reeglina oma linnaosa piiridesse – olgu need siis eakad, töötud või puudega inimesed,» ütleb filmiklubi eestvedaja Linda Ümera. «Meie peamine soov on tuua kino inimesele lähemale. Kunagi olid Tallinna kinod mööda linna laiali, nüüd aga on need koondunud kesklinna. Ka on linastatavad filmid suunatud nooremale rahvale ja nende heli eakama inimese kõrva jaoks liiga võimas.»

Samas on praegune vanem põlvkond harjunud kinos käima. «Näitame dokumentaale, filmiklassikat, samuti uuema aja Eesti, Vene ja Euroopa väärtfilme,» selgitab Ümera. «Tahame pakkuda võimalikult kvaliteetset filminaudingut.»

Paraku on seni sponsorite toel ülal peetud ettevõtmise tulevik lahtine. «Film on autorikaitse objekt, mis tähendab päris kopsakat väljaminekut – üks kord näitamist maksab 1500-8000 krooni,» räägib Ümera, kes ise juhib ettevõtmist entusiasmist ning midagi muud peale filmisõprade tänu selle töö eest ei saa. «Aprilli kui naljakuu teemalised kinolõunad toimuvad küll veel kindlalt, aga mis edasi saab, pole teada,» märgib filmiklubi eestvedaja.

Ühe kinolõuna publiku arv kõigub 30 ja 250 inimese vahel. Filmiklubi näitab filme kord kuus Mustamäe, Pirita ja Põhja-Tallinna sotsiaalkeskustes ning kultuurikeskustes Kaja (Mustamäel) ja Lindakivi (Lasnamäel). Lisaks avalikele filminäitamistele käiakse iga kuu tuuritamas Tallinna noorte turvakeskuses, Merivälja pansionaadis ja kord kvartalis eakate õpetajate palvel Tallinna Õpetajate majas.

Kuna filmihuviliste hulgas on eestlasi ja venelasi peaaegu võrdselt, vahelduvad eestikeelsed filmid venekeelsetega, võimalusel kasutatakse teises keeles subtiitreid. Nii mõnigi kord on seanssi sisse juhatama kutsutud filmitegijaid ja teisi põnevaid inimesi.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.