"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Toimetulekuraskustes pered saavad eriti moodsa eluhoone (0)
06. aprill 2009
Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on uutes sotsiaalmajutusüksustes kavas kehtestada uus, endisest 300 kroonist mõnevõrra kõrgem voodikohahind.

Koduta jäänud peredele mõeldud sotsiaalmajutusüksuses, mis Kauge 4 peagi valmis saab, hakkavad sooja vett tootma päikesepaneelid.

 

 

 

Veel pool aastat tagasi tegutses Kauge 4 majas eriti trööstitu kodutute öömaja. «See oli tõesti äärmiselt masendav koht,» tunnistas abilinnapea Merike Martinson. «Hais oli kohutav, koridorides lamasid odekolonnivinesed kodutud.»

Peagi valmiv sotsiaalelamu erineb endisest päevinäinud varjupaigast nagu päev ööst – uutele elanikele on tagatud kõik eluks vajalikud mugavused.

Sotsiaalmajutusüksuses leiavad ajutist peavarju inimesed, kes mingil põhjusel oma kodust ilma jäänud. «Püüame kodutuid taas järje peale aidata,» ütles Martinson. «Selliste majutusüksuste rajamine on toimetulekuraskustega inimestele mõeldud programmi «Igale kodutule oma kodu» üks osa.»

Ainulaadne hoone

Päeval tegutsevad majas sotsiaaltöötajad, kes koostavad sealsetele asukatele ka individuaalse taaselluastumisplaani. Ööpäev läbi on kohal kaks sotsiaalassistenti, kes inimestel silma peal hoiavad, neile nõu annavad ja vajadusel neid ka korrale kutsuvad. Seega peavad majas peavarju leidnud isikud arvestama, et tegemist pole päris nende oma pinnaga, kus tahtmist mööda toimetada.

«Samalaadseid hooneid pole teadaolevalt rajatud kuskil mujal Eestis,» lausus abilinnapea Eha Võrk, viidates asjaolule, et hoones on päikesepaneelid sooja vee tootmiseks. «Selle maja rajamisel on säästetud nii raha kui ka loodust, linn seadis eesmärgiks rakendada eriti energiasäästlikke tehnoloogiaid.»

16 miljonit krooni maksma läinud hoones on ka tavapärane kaugkütte baasil toimiv kütte- ja veesoojendussüsteem ning kütmiseks õhk-vesi tüüpi soojuspumbad.

Esimesele korrusele on plaanis osaliselt majutada puuetega inimesed. Osa ruume on kohandatud liikumispuudega elanikele, ratastooliinimeste tarvis on olemas lift. Vaimselt häiritud asukatele on ette nähtud väikesed, ühe voodikohaga toakesed.

Suuremad ja väiksemad toad

Ülejäänud toad on suuremad ja mahutavad kuni neli inimest. Kui esimesel korrusel on kolm tualettruumi koridori peale, siis teisel korrusel on osa tube oma WC ja dušinurgaga. Hoone soklikorrusel asub majutuskeskuse teenindamiseks väike pesumaja, saun, tehnoruumid ja nn seltsituba. Samas hakkab tegutsema piirkondlik konstaablipunkt ümberkaudsete elanike turvalisuse tagamiseks ja majas korra hoidmiseks.

Tallinna kõigi linnaosade peale kokku on sotsiaalmajutusüksuse voodikoha ootel ligi 400 inimest, sh ligi 80 toimetulekuraskustes ja üksikvanemaga perekonda. Linnas tegutseb kaks sotsiaalmajutusüksust – Akadeemia tee 34 ja Tuulemaa 6.

Vähemalt 30% energiasäästu

• Moodsad päikesepaneelid peaksid võimaldama umbes kolmandiku soojusenergiat kokku hoida, ütles linnavaraameti elamumajandusosakonna projektijuht Mart Miidu.

• Paneelid ammutavad päikesest energiat ka pilvise ilmaga. «Uuringud näitavad, et täieliku pilvisuse korral on nende efektiivsus 20%,» selgitas Miidu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.