"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Töökoht 5500 inimesele (0)
06. aprill 2009

• Sotsiaalabile kuluv rahasumma kasvab 30 miljoni krooni võrra. Tallinna linna poolt kriisiaja leevendamiseks loodud abipakett näeb ette enam kui 5000 töökoha loomist, et vähendada kõrgustesse kerkinud tööpuudust. Otseselt või kaudselt peaks Tallinnas paketi rakendamisel tekkima töökohti ehitajatele, trollipuhastajatele, heakorratöötajatele, aga miks mitte ka näiteks arhitektidele ja turismiteenindajatele. «Juba tänavu on kavas luua linnale kuuluvates ettevõtetes tuhat uut töökohta,» ütles linnapea Edgar Savisaar abipaketi esitlusel. Kui maailmas pole sotsiaalsed töökohad mingi uus nähtus, siis Eestis käivitab sotsiaalsed töökohad esimesena Tallinn.» Esimesed töötud saavad töökohad juunis.

 

Ka toetab linn eraettevõtteid, kes loovad sotsiaalseid töökohti. Näiteks saab vähemalt 20 töötajaga firma, kuhu luuakse 5-30 sotsiaalset töökohta, taotleda toetust kuni 4350 krooni kuus juurdevõetud töötaja kohta.

Mitmed soodustused

Linnalt äripindu rentivad firmad, mis loovad juurde vähemalt kolm uut töökohta, saavad taotleda kaheks aastaks üürihinna alandamist 20% võrra. Samuti saavad uute töökohtade pealt soodustust ettevõtted, kellele linn on seadnud hoonestusõiguse.

«Et olukord tööturul on tõepoolest kriitiline, näitab kas või see, et kui 2008. aasta alguses oli registreeritud töötuid Tallinnas vaid poolteist protsenti, siis täna on neid juba 7,2%,» ütles abilinnapea Jaanus Mutli. Tema sõnul peaks uusi töökohti lisanduma ka tänu uutele suurtele ehitusobjektidele. Näiteks järgmisel aastal alustab linn Ülemiste ristmiku ehitamist, mis maksab umbes miljard krooni ja kus hinnanguliselt saab tööd 500-700 inimest.

Ka kasvatab Tallinn sotsiaalabile kuluvat rahasummat 30 miljoni krooni võrra. Linnal on kavas muu hulgas tõsta pensionäride ühekordne toetus 1200 kroonini. Samuti tehakse riigi valitsusele ettepanek tõsta toimetuleku piirmäär 1000 kroonilt 1200 kroonile.

Kui näiteks supiköökides toitlustati varem abivajajaid kolm korda nädalas, siis veebruarist alates tehakse seda iga päev.

Keskmiselt saab sooja sööki 200 inimest päevas. Samuti on tehtud kohti juurde peavarjuta jäänud inimestele, mais alustab tööd 50-kohaline sotsiaalmajutusüksus Paljassaare teel ja juunist 70 lisakohaga üksus Kauge tänaval.

Samuti jätkab või laiendab linn seniseid toetusmeetmeid, inimesed saavad tasuta psühholoogilist ja õigusalast nõustamist.

Linn teeb valitsusele ka ettepaneku alandada soojusenergia ja küttematerjali käibemaksu 18%-lt 5%-le ning muuta seadust nii, et töötu saaks ilma töötutoetuse kaotuse kartuseta teha hädaabitöid senise 50 tunni asemel 80 tundi kuus.

Rohkem abivajajaid

Tööpuuduse hüppeline kasv viimasel ajal on põhjustanud ka toimetulekutoetuse vajajate arvu suurenemise. Seetõttu paneb linn valitsusele ette eraldada toimetulekutoetuste maksmiseks rohkem vahendeid. Kui eelmise aasta alguses sai toimetulekutoetust 465 peret, siis selle aasta alguses on nende arv kasvanud juba 834-ni.

Kuigi kriisiaja abipaketi peaeesmärk on hädas inimeste abistamine, on programmis ka majanduse kasvu toetavaid tegevusi nagu näiteks uue tööstuspargi rajamine ja ettevõtluse toetamine.

«Majanduslangus nõuab kiiret tegutsemist nii riigilt kui ka kohaliku omavalitsuse asutustelt,» nentis linnapea.

Kokku on abipaketis selleks ja tulevaks aastaks välja toodud 41 tegevust. Paketi suurus on 311 miljonit krooni ning keskendutakse kuuele olulisele valdkonnale: tööpuuduse leevendamine, toetused ja sotsiaalabi, raskustesse sattunud inimeste nõustamine, soojusenergia kulude vähendamine, ettevõtluse toetamine ja tarbijakaitse.

Abipaketiga saab tutvuda Tallinna linna kodulehel www.tallinn.ee/abipakett
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.