"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Endisest häbiplekist hea ja odava Eesti toidu müügikohaks (0)
13. aprill 2009
Nõmme turg saab peagi olema täpselt selline, nagu maasikamüüjate selja taga avanev vaade.

Maikuuks täieliku uuenduskuuri läbinud Nõmme turg annab külastajale võimaluse osta soodsa hinnaga värsket eestimaist toitu.

Väiketootjatele pakub uus turg võimalust tulla ise oma aiasaadusi müüma, teenides niiviisi endale või perele lisasissetulekut.

Loigu talu peremees Tarmo Saarelaan on Nõmme turul kaubelnud juba aastaid. Kuigi talu ise asub Raplamaal, müüakse enamus saadusi siiski Tallinnas. «Kunagi sai Nõmme turule tuldud ja pole hakanud asukohta vahetama,» räägib Saarelaan, kes kasvatab kümnel hektaril kartulit, porgandit, kapsast, tomatit, marju ja muid saadusi.

Uus tuleb parem

Praegu kaupleb mees oma kaubaga Nõmme ajutisel turul. «Viimasel ajal on ostjaid vähemaks jäänud, aga üldiselt saab hakkama,» nendib Saarelaan. «Siit ajutiselt turult on näha, et hooned kerkivad. Eks uus koht tuleb ikka parem, vana oli ju räämas. Aga lõplikult selgub siis, kui turg lahti tehakse.»

Nõmme turg jääb linnaosavalitsuse allasutuseks, selle kõige olulisema tegutsemispõhimõtte võib kokku võtta sõnadega «kodumaine toodang kodumaiselt tootjalt» ning põhirõhk on toiduainetel. «Hiinas valmistatud dresse ja kummikuid Nõmme turul enam müüma ei hakata,» kinnitab Nõmme linnaosa vanem Rainer Vakra.

Nõmme turg peaks veidi leevendama ka praegust rasket majanduslikku olukorda. Tallinna abipaketis, mis on mõeldud aitamaks inimestel kriisiaega kergemini üle elada, on Nõmme turu kordategemiseks sel aastal eraldatud üle 21 miljoni krooni.

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul saab Nõmme turust tänapäevane müügikoht, kus inimestele kindlasti meeldib sisseoste teha. «Nõmme turg annab elanikule soodsa ostukoha ja ettevõtjale soodsa müügikoha,» lisab ta.

Müügipindade arv kasvab

Uus turg peaks kõigile avatama mai keskel. Selle pindala on üldjoontes sama suur kui varem, kuid tegelik müügipindade maht suureneb. Varem oli turul väga palju lagunenud ja kasutuseta seisnud putkasid, tulevikus aga on kogu territoorium arukalt ära kasutatud.

Peagi algavad ka ajaloolise turuhoone restaureerimistööd, edaspidi hakatakse seal müüma puu- ja juurvilja. Lisaks müügipindadele tuleb turu keskele väike purskkaevuga haljasala.

Sisemüügikioskites on müügipinda ligikaudu 720 m2, välilette kokku 172 meetrit. Turule tulevad kaht tüüpi müügipinnad: platsi keskossa statsionaarsed sisemüügikioskid, parklapoolsesse ossa hooajakaupade müügiks mõeldud teisaldatavad välimüügiletid.

Linnaosavanem Vakra nendib, et turg on ikka olnud üks Nõmme sümboleid, seal on kaubeldud üle saja aasta. «Kahjuks oli sellest kohast viimastel aastatel saanud pigem häbiplekk kui sümbol,» lisab ta. «Enam seda erafirma käsutusse ei anta. Linn suudab ise paremini tagada turu säilimise ning tagada korralikud tingimused nii müüjatele kui ka ostjatele.»

Varem rentis Nõmme turgu erafirma, mis lepingu järgi pidi tegelema turukaubanduse korraldamisega. Vaatamata sellele, et firma teenis aastas Nõmme turult keskmiselt miljon krooni kasumit, ei võtnud nad midagi ette sealsete sanitaar- ja heakorraolude parandamiseks. Et sellise olukorraga polnud rahul ei ostjad, müüjad ega ka Tallinna linn, otsustati rendileping lõpeteda enne tähtaega, teha turg korda ja hakata ise turukaubandust korraldama. Munitsipaalturu esmane eesmärk pole kasumi teenimine, vaid ostjate ja müüjate rahulolu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.