"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Euroopa vanimast apteegist saab osta keskaegset armurohtu (0)
13. aprill 2009
Sisalik pidavat sümboliseerima apteekritöö salapära.

Raeapteek on Tallinna üks olulisemaid kultuuripärleid, mis kannab endas müstilist keskaja vaimu. Kõhupuhitiste raviks ussinahaleotist enam ei pakuta, küll aga saab siin praegugi maitsta keskaja olulisi ravitooteid – vürtsveini klaretti ja käsitsi valmistatud martsipani ehk mardileiba.

Kas olete kuulnud legendi, et astudes Raekoja platsil õigele munakivile, leiate end äkitselt keskaegsest Tallinnast? Kui te sellise õnne peale lootma jääda ei julge, ent ometi janunete väikese ajarännaku järele, astuge sisse Raeapteeki. Ligi 600 aastat järjepanu tegutsev ettevõte on rohkem kui pelgalt ravimipood – see on salapärane paik tulvil põnevaid lugusid.

Apteegi perenaine Silja Pihelgas, kes viimane aasta aega tegelnud Raeapteegile hinge sissepuhumisega, märgib, et selle lühikese aja jooksul on päevavalgele ilmunud nii mõnigi ammu ununenud lugu. Samas on palju neid lugusid, mis veel taasavastamist ootavad, ja ka neid, mis jäädavalt kadunud. Selge see, et nii pika ajalooga ja kultuuriliselt nii olulisel paigal on rääkida palju põnevat. «Ka Jüri Kuuskemaa rõhutab, et Tallinna vanalinnas on kolm vaala, millele peaks kogu meie loo üles ehitama – need on raekoda, Raeapteek ja linnamüür,» nendib Pihelgas.

Juba 1422. aastal on Tallinna raad kirjalikult ära märkinud Raepteegi tegutsemise alused. Tegelikult on apteek veelgi vanem, sest samades ruumides tegutses teadaolevalt juba varemgi vähemalt kaks apteekrit.

Muumiatükid ja hirvepeenised

Ligi 95% keskaegsetest ravidroogidest olid taimsed ja suuremalt jaolt kodumaist päritolu, kuid lisaks neile müüdi ka pigem nõiandusega seostuvaid imerohtusid, näiteks ükssarviku sarve pulbrit, nahkhiiresitta, põletatud siilide ja pääsukesepesa pulbrit. Mõnd sellist kahtlast sorti imerohtu saab Raeapteegi muuseumitoas praegugi uudistada. Pihelgas osutab eri purkidele: «Siin on pleegitatud koerasitt, siin vihmaussid. Muumiatükid… täkukabjad… hirvepeenised.»

Peale ravimite võis apteegist keskajal osta komme, martsipani, küpsiseid, vürtsveini klaretti ja igasugu muud pudipadi: paberit, tinti, püssirohtu, küünlaid, tõrvikuid, vürtse, tubakat…

Kõige olulisem tegelane keskaegses apteegis oli loomulikult apteeker. «Ta pidi olema erkordne isiksus, meister ja mängujuht,» räägib Pihelgas. «Tuleb silmas pidada, et suurem osa keskaegsetest ravimitest olid oma toimelt pelgalt neutraalsed, osa aga suisa kahjulikud. Apteekri asi oli jutustada nende rohtude juurde lugusid, tihti tuli maha mängida terve näitemäng, et äratada inimeses iseravimise protsess. Apteeker oli maag selle kõige paremas mõttes.»

Raeapteegil oli mitu taimeaeda, kolmandik droogidest osteti aga kokku maarahva käest, kellega ka tarkusi vahetati. Strateegiliselt ongi Raepteek (ja Tallinn üldisemalt) olnud eri kultuuride ja vaatekohtade ristumiskohaks – ühelt poolt said siin kokku Ida ja Lääs ehk Peterburi ja Euroopa, teiselt poolt põimusid toonase linnarahva tarkused maarahva manatarkade teadmistega.

Raerahva peokeskus

Ravimimüük oli aga vaid üks osa Raeapteegi tollasest tegevusest, Pihelgase sõnul moodustas teise osa nn klubielu. «Kui olulised otsused pandi keskajal paika raekojas, siis siinsetes apteegiruumides otsustati tegelikult suur osa poliitilisi ja kaubanduslikke otsuseid. Pärast tööpäeva lõppu peeti kõik raerahva nö afterparty’d siin, sest mujal linnamüüride sees kõrtse ei olnud, olid ainult õlletoad. Aga ükski lugupeetud härrasmees ei läinud oma külalistega õlletuppa, vaid ikka tuldi siia. Raeapteek oli nagu inkubaator sellele, mis raes kinnitati,» räägib Pihelgas.

Olulist rolli ideede genereerimise juures mängis vürtsitatud vein klarett, ja nagu kõigel muul selles majas, nii on ka sellel joogil oma lugu. «Baasveiniks klaretile oli tollal valge või punane reinvein,» jutustab apteegi perenaine. «Kuna selle transportimine siia nõudis aega ja ilmaoludki polnud alati kiita, läks vein tee peal tihti käärima. Eks just käärimismaitse leevendamiseks hakatigi märjukesele vürtse lisama. Raepteegi klaretil on oma kindel retsept, mis õnneks on seniajani säilinud.» Sama keskaegse retsepti järgi valmistatakse ka seda klaretti, mida praegugi Raeapteegist kaasa osta saab.

«Klarett alkohoolse joogina on mõõdukas koguses hea hingevalude leevendaja,» mainib Pihelgas, «kuid raviomadused on ka kõigil lisatud vürtsidel. Eri vürtse on ajalooliselt kasutatud näiteks armurohuna. Kuna nad laiendavad veresooni, siis pääseb veri tõhusamalt ringlema, hormoonid jõuavad kiiremini kohale ja – eriti meestel – ei teki vajalikul hetkel mingeid trombe ega muid hädasid.»

Armuvalu leevendaja

Hüva armuvaluleevendaja ja ajutegevuse soodustaja on ka teine praegugi Raeapteegis saada olev toode – käsitsivalmistatud martsipan. «Siin pole mingit müstikat, sest martsipani põhikomponent – mandel – sisaldab ülimalt palju letsitiine,» selgitab Pihelgas. «See on mälu parandav ja närvirakkude ühendusi efektiivsemaks muutev aine, näiteks tudengid võtavad letsitiini eksamite ajal tablettidena. Teine osis – suhkur või mesi – tõstab aga serotoniini taset kehas. Serotoniin on teatavasti heatujuaine ehk meeleolutõstja. Ja kui sul on tuju hea ja meeled erksad, siis kaovad ka kõik hinge- ja kehahädad.»

Lisaks klaretile ja marstipanile on Raeapteegi viimase aja menutooteks saanud oma salvimeistri valmistatud ülikvaliteetsed saialille- ja salveisalv ning huulepalsam.

Pihelgase sõnul võiks Raeapteek tänapäevalgi toimida nii nagu keskajal – kui apteek sulgeb õhtul uksed, avanevad need Raeapteegi klubile. «Siin võiks sündida nii mõnigi Tallinna elu laiemalt edendav visioon,» mainib apteegi perenaine. «Ehk hakkaksid asjad hästi minema siis, kui mõttetalgud toimuksid kohas, kus nad on sajandeid toimunud.»

Pihelgase unistustesse mahub ka teenurgake, kus külastajad saavad ise endale raviva rohutee valmistada. Samuti on kavas korraldada meelt ja keha harivaid üritusi – üks selliseid on juba hoo sisse saanud leivaküpsetamise meistrituba, kus perenaine ise leivateoks vajalikku õpetust jagab. Muide, oma tootevalikus on Raeapteek asetanud rõhu eestimaisele.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.