"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Keskus aitab tööelu harjutada (0)
13. aprill 2009
Tiit Ollin näitab kreissaagi, mille vahedate hammaste vahelt hakkavad peagi välja vupsama küttepuud vähekindlustatud elanikele.

Koplis Lina tänaval hakkab sellest nädalast tegutsema pikaajalistele töötutele mõeldud nn praktilise töö harjutuskeskus, mille käimalükkamiseks andis Tallinn ruumid ja ligi miljon krooni.

Suurel osal programmis osalema hakkavatest pikaajalistest töötutest on töö- ja sotsiaalsed oskused kadunud. «Paljud, kes meile tulevad, on rusutud, lootusetud, sisemiselt täiesti ebakindlad ja eluvõõrad,» tõdeb MTÜ Pro Civitase harjutuskeskuse juht Tiit Ollin. «Nad on oma parasiitmõtete küüsis ega üritagi enam maailmaga kontakti saada. Need inimesed on vaja ühiskonda tagasi tuua, ja just sellega me tegelemegi – julgustame neid oma elu muutma.»

Kopli tööharjutuskeskus tegutseb juba üle poole aasta, kuid seni on tegeldud peamiselt pikka aega tööta olnud inimeste nõustamisega. Nö päristöö harjutamise osakaal on olnud pisut väiksem, piirdudes põhiliselt heakorratöödel kaasalöömisega. Alates sellest nädalast läheb aga lahti tõsine praktilise töö harjutamine.

Töötud vajavad julgustust

Lina 5 endisesse katlamajja on tööharjutuseks rajatud väikesed töökojad. Esimesel korrusel on puutöökoda teisaldatavate mittetööstuslike puidutöötlemispinkidega – kreissaag, paksusmasin, puudelõhkumismasin – ning väike metallitöökoda lihtsamate tööriistadega. Teisel korrusel asub Põhja-Tallinnalt kingiks saadud saviahju ja -valtsiga savikoda, kus töötud saavad vastavalt oma loomingulistele võimetele ja fantaasiale voolimiskunstiga tegelda.

Keskuse ruumid avatakse ametlikult neljapäeval, 16. aprillil.

Ollini sõnul hakkavad töötud tegelema vaid kõige lihtsamat laadi töödega. «Ilma väljaõppeta inimest teadagi kreissae taha tööle panna ei saa,» märgib ta. «Õnnetuse korral jääks ju vastutus meie kanda.»

Masina taga hakkab töötama profileeritud meister, tööharjutajate ülesandeks on saematerjal ette tuua, puud ära viia, pakkida – lühidalt öeldes teha töid, mis ei nõua erialaoskusi. Samas ei välista Ollin võimalust, et kui rühmas on mõni väljaõppega inimene, saab ta pärast lühikest uuestiõpet ka tööpingi taga kätt proovida.

Keskuse eesmärk on seega eelkõige inimeste tööharjumuste taastamine. «Meil on küll plaanis hakata ümberkaudseid vähekindlustatud inimesi küttematerjaliga varustama,» lausub Ollin, «kuid oluline on siiski silmas pidada, et me pole tootmisettevõte – otsest majanduslikku tulu meie tegevus ei too.»

Valmisoleku hoidmine

Tööharjutusekeskuse üks eesmärke on aidata töötutel töökohta otsida, kuigi praeguses majandusseisus on üsna mõttetu hellitada lootust, et mõni programmis osalevatest pikaajalistest töötutest kiiresti koha leiab. Pigem aitab keskus hoida inimestes valmisolekut ja soovi tööle minna, kui see võimalus peaks tekkima. «Meie hoiame neid siin aktiivsena – tekitame või taastame neis töölkäimise harjumuse, kollektiivis töötamise, kellaaegadest kinnipidamise oskuse,» selgitab Ollin. «Ärgitame neid teistmoodi mõtlema, julgustame omavahel suhtlema. Õpetame selgeks esmased võtted, kust ja kuidas tööd otsida, kuidas CV-d koostada, kuidas internetti kasutada.»

Töötute aktiviseerimiskeskuse nõustamis- ja koolitusruumid asuvad samuti Koplis, Alasi 4 ja 6 soklikorrusel. Tööle on võetud kaks psühholoogi ja viis sotsiaaltöötajat, kes käivad kordamööda loenguid pidamas, ja kuna inimene tahab individuaalset lähenemist, vestlevad ka igaühega eraldi. Peale selle käib nõu andmas võlanõustaja.

Arvutid, stipendium ja soe söök

Alasi tänava töötute aktiviseerimiskeskusesse on hangitud suur hulk arvuteid, et kõigil tööotsijatel oleks võimalik virtuaalmaailmaga tutvust teha ja tööportaalide kaudu oma CV-sid laiali saata. Kõigile tööharjutusprojektis osalevatele tööotsijatele tagatakse kohaletulekuks tasuta bussi- või trammisõit. Lisaks pakutakse kohapeal kohvi, teed ja sooja lõunat.

Tööturuametilt saavad osalejad stipendiumi 250 krooni kuus.

Praegu osaleb kahes tööharjutusrühmas 27 inimest. Rühmad on koostatud kõige erinevama taustaga töötutest – segamini eestlased-venelased, mehed-naised, noored-vanad, nelja klassi haridusega inimestest kõrgharidusega spetsialistideni välja. Tööharjutusrühmad komplekteerib ja suunab tööharjutuskeskusesse tööturuamet.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.