"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Miljardisüst majandusse (0)
13. aprill 2009

• Rohkem kui miljardi krooni suurune rahasüst linnahallile elavdab Tallinna majandust ja loob hulgaliselt uusi töökohti. Tallinn leidis USA-st äripartneri, kelle hiigelinvesteeringu abil saab muuta linnahalli nüüdisaegseks kultuuri-, meelelahutus-, laada- ja konverentsikeskuseks. Linnavalitsus sõlmis lepingu USA firmaga Tallinn Entertainment LLC, et viimane rahastaks linnahalli kordategemist miljardi krooniga. «Tegelikult on tööde maksumus isegi üle miljardi,» täpsustas Tallinna linnapea Edgar Savisaar. «Ma julgeksin seda nimetada suurimaks investeeringuks, mis Eestimaal viimastel aastatel tehtud.»

Abilinnapea Taavi Aasa sõnul kindlustab linnahalli renoveerimine elanikke ka tööga. «Lepingus on ette nähtud, et renoveerima hakkavad linna ettevõtted,» lisas Aas. «Ehitusel saab tööd sadu ja sadu inimesi.»

Algupärasus säilib

Hädavajalikuks eeltingimuseks linnahalli renoveerimisel saab kontserdisaali ja mere poole suunatud fuajee säilitamine. Kuna hoone on kuulutatud arhitektuurimälestiseks, on olemasoleva korpuse kõrgemaks ehitamine või uute korpuste lisamine keelatud.

Linnahalli jäähalliga tuleb aga hüvasti jätta, paljude tallinlaste mälestustes olulisel kohal olev liuväli suletakse juba kevadel. Seal iluuisutamisega tegelenud lapsed jätkavad Jeti jäähallis. Kontserdisaal töötab tõenäoliselt sügiseni, kuid lõplikku otsust ses osas pole veel vastu võetud.

Linnahalli ja selle lähiala on Aasa sõnul püütud nii maha müüa kui ka alale hoonestusõigust seada juba Jüri Mõisa, Liisa Pakosta ja Tõnis Paltsu ajast, kuid kõik need katsed ebaõnnestusid. Üks põhiprobleeme, mis linnal moraalselt vananenud linnahalli tänapäevaseks kultuuri-, meelelahutus-, laada- ja konverentsikeskuseks muutmist takistas, oli tööde maksumus.

«Viimati nurjus hoonestusõiguse seadmise katse kaks aastat tagasi,» meenutas Aas. «Eesmärk oli leida arendaja, kes renoveeriks kompleksi moodsaks rahvusvahelisel tasemel konverentsi- ja kontserdikeskuseks, paraku ei meelitanud konkurss ligi mitte ühtegi huvilist.»

2004. aasta novembris pidi linnavolikogu tunnistama nurjunuks linnahalli ja seda ümbritsevate kinnistute müügi eelläbirääkimistega pakkumise teel, sest ainus potentsiaal-ne ostja oli huvitatud võimalusest linnahall lammutada ja alale uued hooned ehitada. «Loomulikult oli sellega nõustumine välistatud, sest tegemist on arhitektuurimälestisega, mille lammutamine ei tule kõne allagi,» ütles Aas.

Tuntud ärimees

2007. aastal USA-s loodud Tallinn Entertainment LLC tegeleb võõrastemajade ja vabaajakeskuste ehitamise, aga ka kultuuriürituste korraldamisega.

Aasa sõnul on üks firma omanikke kontsern RSL Capital, mis kuulub ärimees Ronald S. Lauderile. Läbirääkimised temaga algasid möödunud aasta 1. mail, kui ettevõtja külastas Tallinna.

«Me oleme temaga tuttavad juba 1990. aastatest,» ütles linnapea Edgar Savisaar. «Lauderi finantsvõimalustest räägivad tema elluviidud projektid Ida-Euroopas.»

Suurem osa firma Tallinn Entertainment LLC teise omaniku, ettevõtte Remi International aktsiatest kuulub Eestis sündinud ja kasvanud Roman Pipkole. Juristi ja pankurina on Pipko osa võtnud äriprojektidest Kesk- ja Ida-Euroopas ning olnud Eestis mitmete tehingute konsultandiks.

Praegu on kokkulepe jõudnud linnavolikogusse ja kui volikogu liikmed projekti heaks kiidavad, hakkab aselinnapea Aas pidama lõplikke läbirääkimisi välismaiste partneritega. Pärast seda on järg ehitajate käes — 2011. aastaks, kui Tallinnast saab Euroopa kultuuripealinn, peab linnahall olema renoveeritud.

Millal täpselt ehitustööd algavad, ei soovi Aas ennustada. «Ütleme nii: me oleme huvitatud, et tööd saaks kiiresti valmis,» mainib ta. «Loodame, et hoone rekonstrueerimist saab alustada juba käesoleval aastal, aga territooriumi heakorrastamisega tuleb tõenäoliselt oodata järgmise aasta alguseni.»

Ehitustööde õigus anti firmale Tallinn Entertainment LLC. Edaspidi pole välistatud ka ühise ettevõtte loomine Tallinna linnaga.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.