"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peatoimetaja veerg: Kõva sõna (0)
13. aprill 2009

Riiki ja ka linna saab valitseda väga mitut moodi. Võib näiteks linnapea Jüri Mõisa kombel erastada Tallinna Vee ja nimetada seda veel aastaid hiljem oma suurimaks saavutuseks. Mõisa sõnul oli see «jube hea tehing», kuigi temale järgnenud linnajuhid vaid kiruvad koormavaid lepinguid, millest pole võimalik enam vabaneda.

Linna võib juhtida ka näiteks nii, et Vabaduse väljaku asfaltplatsile maalitakse selle kordategemise asemel pintsliga lilled. Selle idee viis omal ajal ellu alati võluvalt kübaratega kaunistatud Ivi Eenmaa.
Ka riiki võib juhtida nii, et kõigepealt esitled end väga hea majandusmehena ja hiljem kärbid sellegipoolest riigieelarvet vähem kui poole aasta jooksul juba kolmandat korda. Kui aprillis selgus, et kärpida on vaja veel 7 miljardit, siis rahandusminister Padar räägib lisaks sellest, et aastal 2010 on eelarvet maksude või kärbete näol vaja turgutada juba 13 (!) miljardiga.

Küsimus kõigile: kas me saadame riigi laiali? Kas peame tõesti ellujäämiseks hakkama oma kortermaja katusel ise tonnide viisi kapsaid ja kaalikaid kasvatama? Võtame lapsed koolidest ja lasteaedadest ära ning hakkame kõige eest maksma «natuuras»?

Riigi ja linna juhtimiseks on aga alati olemas ka teine tee. Näiteks Vabaduse väljakule lillede joonistamise asemel võib selle ka tegelikult korda teha, nagu see tänavu sügiseks juhtub. Samuti võib liberaalse majanduse kaitsmise sõnavahu asemel tegelikult majandust turgutada. Teha abipakett Tallinna ettevõtetele ja elanikele ning leida ka hiigelinvestor linnahalli kordategemiseks. Tänases majandusseisus on see ju tõesti ülikõva sõna. Ajal, kui majandus ja ehitus sõna otseses mõttes seisavad, on miljardiline rahasüst Tallinna ehitusturule tõeline päästerõngas. Tänu sellele tekib hulgaliselt uusi töökohti.

Nii et ärge kunagi uskuge neid, kes ütlevad, et meil pole valikuid. Et meil pole alternatiivi. Valik on alati olemas – kui me seda tõesti näha tahame.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.