"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
(0)
20. aprill 2009
Neuroloog Katrin-Gross Paju rõhutab, et tervislikud eluviisid aitavad insulti ennetada.

Insult ohustab eeskätt vanemaealisi inimesi, ent ka noored migreeni all kannatavad naised pole selle eest kaitstud.

Insult on järsku algav osaline ajutegevuse häire, mille põhjuseks on kahjustatud ajuosa verevoolu vähenemine või lakkamine. Ilma hapniku ja toitaineteta võivad närvirakud mõne minuti jooksul hukkuda või tugevasti kahjustuda. Insulti puudutavatele küsimustele vastab Lääne-Tallinna keskhaigla neuroloog Katrin Gross-Paju.

Kellel on oht insulti haigestuda?

Insuldioht kummitab pigem vanemas eas inimesi, kuid statistiliselt ligi veerand insuldihaigetest on nooremad kui 65 aastat. Risk haigestuda insulti kahekordistub iga dekaadiga pärast 55. eluaastat. Kindlasti on suurem oht inimestel, kel lisaks vanemale eale on hulk riskitegureid: kõrge vererõhk, suitsetamine, südamehaigused ja suhkurtõbi. Samuti on oluline kehakaal ja vööümbermõõt.

Kas noored võivad ennast ohutult tunda?

Üks insuldi alaliike – ajukelme alune verevalandus, mis on tingitud veresoone laiendist – on sageli just noorte insuldi põhjuseks. Õnneks on see insuldi alaliik väga haruldane, kuid kahjuks puudub sellel haigusel profülaktika. Olulisemaks riskirühmaks on noored naised, kellel esineb auraga migreene. See on peavalu alaliik, millele eelnevad mingisugused mööduvad neuroloogilised sümptomid: kõige tavalisemaks on virvendus silmade ees, aga ka vaatevälja väljalangemised, võib esineda mööduvat käte-jalgade tuimust, nõrkust, kõnehäireid. Auraga migreeniga naistel on tõestatult suurem risk südame-veresoonkonna haigusteks üldiselt ning sisuliselt keelatud on suitsetavale auraga migreeniga naisele välja kirjutada suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid, sest selles kombinatsioonis suureneb oluliselt insuldirisk.

Kas on geneetilisi soodumusi ja palju mõjutab stress ja ületöötamine?

Pärilik eelsoodumus on oluline ning insult perekonnas suurendab insuldiriski, kuid konkreetseid geene pole siiani leitud.

Stress reeglina riskifaktoriks ei ole. Samas, kui ületöötamine toob kaasa ebatervisliku toitumise, vähese liikumise ning näiteks alkoholi liigtarvitamise, siis need on küll insuldi riskifaktorid

Tervislikud eluviisid on äärmiselt olulised, kõik need tavapärased asjad – tervislik toit, mõõdukas füüsiline aktiivsus, normaalkaal. Vanemas eas võiks ehk tervislike eluviisidena vaadelda ka seda, et paratamatult tõusnud vererõhk oleks normis, suhkruhaigel nii vererõhk kui ka veresuhkur võimalikult korras. Ning kui süda pole rütmis, peaks kindlasti arstiga ravi osas nõu pidama.

Milline on kindel insuldi sümptom ja lõpeb see tihti surmaga?

Peamiseks insuldi sümptomiks on äkki tekkinud halvatus – see võib olla ka kerge käenõrkus, kõnetakistus, tuimustunne, üks suunurk võib alla vajuda.

Põhiline erinevus südameinfarktihaigetest on siiski selles, et ellu jäämine insuldi puhul kahjuks ei võrdu hea elukvaliteediga. Maailma terviseorganisatsiooni andmetel on insuldihaigeid maailmas 15 miljonit, neist 5 miljonit sureb ja 5 miljonit jääb raske puudega, teistest inimestest sõltuvaks. Raske insuldihaige võime me tõesti kaotada päevadega pärast insuldi teket, kuid suur osa insuldihaigetest siiski elab esimesed päevad üle. Sageli saab määravaks insuldist tingitud üliraske puue (näiteks täielik võimetus mõista kõnet, täielik kehapoole halvatus) ning lahkumine tuleb näiteks esimese kuu aja jooksul juba pikaravi haiglas.

Kas insulti saab ravida?

Täiesti uue ravimeetodina on kasutusele võetud trombolüüs, mis sisuliselt lõhustab veresoone sulgenud trombi. See on väga efektiivne ravimeetod, kuid kasutatav ainult sel juhul, kui insuldi saanud inimene jõuab haiglasse väga kiiresti, mõne tunni jooksul pärast insuldi teket. Trombi saab lõhustada ainult kuni 4,5 tunni jooksul pärast haigestumist. Iga minutiga süveneb tekkinud peaaju kahjustus ning sellega ka lootus insuldist terveneda. Kahjuks pole võimalik ennustada, kellel täielikult paraneda õnnestub – seda näitab enamasti vaid aeg.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.