"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Maasikad ja šamaanitrummid otse vanalinna väravas (0)
20. aprill 2009
Helve Laksbergi sõnul on elu muutunud keerulisemaks ja inimesed otsivad tagasiteed looduse ja harmoonia juurde.

Vastavatud Skoone bastionil 25. ja 26. aprillil toimuv Maaema mess toob linna maahõngu, tervislikku toitu, huvitavad loengud ja elektrisõidukid.

Messi korraldaja Helve Laksberg ütleb, et talle on väga tähtis tervislik elustiil, ja just seda ta oma messiga propageerib. Raskel ajal soovitab ta inimestel taas üles leida õiged väärtushinnangud – ja kui vaja, saab tervistavat ja toitvat nisuorast, millest mahla teha, ka või toas aknalaual kasvatada. «Elu on muutunud keerulisemaks, inimesed otsivad tagasiteed looduse ja harmoonia juurde,» nendib Laksberg.

Maaema messi populaarsus on aasta-aastalt tõusnud, keskeltläbi käib seal kahe päeva jooksul tuhat külastajat.

Eelseisvale messile on end seni registreerinud 70 ettevõtet, põhiliselt tervislike toitude müüjad ja mahetootjad. Dmitri Demjanovi kaetud avalaualt ei puudu ka kasemahl. Eesti tippkokk on messi ametlik toitlustaja, kes selleks ajaks loonud ka rohelise restorani. «Inimesed on aru saanud, et tegu on tõsise ja vajaliku asjaga,» mainib Laksberg.

Kitsepiimast rõivasteni

Kohe bastioni sissekäigu juures peaks saama osta Eesti maasikaid, aga messilt ei puudu ka kitsepiim ja kitsejuust. Osta saab käsitsi valmistatud küünlaid, treitud mööblit, ravimtaimi, laastukorve, kunstkäsitööd, šamaanitrumme, linaseid rõivaid ja palju muud.

Laksbergi sõnul sai Maaema messi idee alguse kunagi peetud tervisliku toidu söögikohast, kus käis esinemas palju huvitavaid inimesi. Ta ise on väljaõppinud kokk, kuid tunneb samas sügavat huvi looduse vastu. Oma maakodu arendades õppis naine ära nii rooside pookimise kui ka astelpaju kasvatamise. Eriti hästi tuli tal välja tomatite kasvatamine. «Tundsin, nagu oleks mul tomatitega nagu mingi eriline side,» räägib Laksberg, «nad kasvasid mul väga hästi. Maakodus õppisin ka loodusest leidma seda, mis on tervisele hea.»

Igor Mangist doktor Mardnani

Skoone bastionile püstitatud telgis toimub Eluterve keskkonna konverents, kus esineb üle 20 ettekandja. Teemal «Kas Eesti on jätkusuutlik?» mõtiskleb Anto Raukas, Skoone bastioni ajaloost räägib Jüri Kuuskemaa, inimese neljast aastaajast annab teada Igor Mang, keskkonnasõbralikust eluviisist peab loengu TÜ tehnoloogiainstituudi direktor Erik Puura, elektriautode kasulikkusest kuuleb ZEV Motors asutaja Meelis Merilo käest. Doktor Peeter Mardna aga annab nõu, kuidas elada nii, et arstiabi oleks võimalikult vähe vaja.

Edaspidiseks on Laksbergil juba mitu uut ideed. Näiteks võiks vanalinnapäevadel midagi ette võtta tervisliku eluviisi propageerimiseks, mõte on olnud ka televisiooni kokasaadetes tervislikku toitu propageerida. Sügisel aga võiks jälle maahõngu pealinna tuua. «Suur osa maa viljadest küpsevad ju sügisel,» tõdeb Laksberg, «siis saaks linnainimesed omale talveks tervislikku toitu varuda.» Kui mess läbi saab, on rohkem aega neid ideid edasi arendada.

Tallinna linn toetas messi korraldamist 50 000 krooniga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.