"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Peatoimetaja veerg: uus suund (0)
20. aprill 2009

Ma ei tea, kas on olemas rumalamat ja riukalikumat küsimust kui: kas turumajandusele on alternatiivi? Eesti inimene hakkab sellist küsimust kuuldes kohe kartlikult puterdama ja vastab enamasti igaks juhuks kiirelt ja kartlikult, et «oi, loomulikult mitte». Tegelikult loomulikult hoomamata, mida seesinase küsimuse esitaja õieti teada tahab.

Selle küsimuse esitamine on tegelikult üks väga kaval propagandistlik võte, millega inimesi püütakse panna nõustuma igasuguste halbade otsustega.

Kuna turumajandusele pole alternatiivi, siis justkui peaks riigis olema töötus ikka aeg-ajalt laes. Kuna turumajandusele pole alternatiivi, siis peab vohama vaesus, alkoholism või mõni muu sotsiaalne häda.
Selle küsimuse esitajatel on tegelikult alati mõni väga omakasupüüdlik ideoloogiline motiiv ja tagamõte. Panna meid nõustuma riigi mõne järjekordse võimumehe sellise otsusega, mis on tegelikult karjuvalt ebainimlik.

Teiseks – mingit puhast 100%-list turumajandust ehk eliksiiri pole ju tegelikult olemas. Arenenud riikide näol on tegu nn segamajandustega, kus kolmandik kuni ligi pool sisemajanduse kogutoodangust ehk SKT-st ringleb riigi ja avaliku sektori kaudu. Skandinaavia riikides teab seda iga koolilapski. Meil kahjuks napib ses osas kodanikuharidust.

Kui vaadata ka nüüdseks heaks kiidetud Tallinna kriisiaja abipaketti, siis on selle näol meie üha õhukesemaks kuluva riigi tingimustes tegemist suure sammuga vastupidises suunas. Loodetavasti ei saa uut levivat suunda Eestis ülaltoodud totrate propagandistlike küsimustega enam blokeerida. Ja see uus suund võiks levida kogu Eestis.

5500 töökoha loomine kahe aastaga on suur asi. Paketile kulub selel aja jooksul 311 miljonit krooni ning see peaks kuidagi leevendama valitsuse kärperalli halbu mõjusid. Samas on selge, et Tallinn üksi ei saa kõiki valitsuse otsuste tagajärgi kinni maksta. Ka valitsus peab ükskord tegema valmis üldriikliku sotsiaalmajandusliku abipaketi. Ja seda kohe.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.