"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Raamatukogust saab odavaid koolitusi (0)
20. aprill 2009
Paepealse raamatukogu juhataja Piret Martinov õpetab meditsiinitöötaja Marjet arvutit kasutama, õnneks on koolitus tasuta.

Tallinna raamatukogud pakuvad tasuta arvutiõpet, mille eest peaks mujal maksma tuhandeid kroone. Paepealse raamatukogus on arvutite ümber tavalisest rohkem sagimist, sest parasjagu käib tasuta arvutitund.

«Oi, klaviatuur ei ole üldse tähestiku järjekorras!» hüüatab esimest korda arvutikoolitusel osalev meditsiinitöötaja Marje. «Kindlasti olen näost punane – tunnen, et mul on vererõhk laes. Näen ainult ekraani, midagi muud pole aega tähele panna. Nii palju on infot, mis tuleb arvutiga töötamiseks korraga meelde jätta.»

«Pole hullu, küll see hiire tunnetus tuleb käele ajaga sisse, peab vaid harjutama,» rahustab teda raamatukogu juhataja Piret Martinov, kes paistab juhendamises juba üsna vilunud olevat.

Marje räägib, et otsis tükk aega tasuta arvutikoolitust, kuni leidis ajalehest raamatukogude kuulutuse. Naine lisab, et tal läheb töö juures arvutioskust vaja. «2011. aastast läheb meil tööl kõik arvutitele üle. See on loomulik ja mul tuleb ajaga kaasas käia. Ühel teisel kursusel aga taheti arvuti algõpetuse eest 4000 krooni saada, sellist raha mul ei ole.»

Keskraamatukogu direktori Kaie Holmi kinnitusel on ka paljud töötuks jäänud inimesed enda jaoks raamatukogu avastanud. «Töötud saavad tulla inimeste keskele ja mitte tunda end tõrjutuna ja üksi,» nendib ta. «Meil algas 2006. aastal arvuti algõpe vanemaealistele. Kui töötus tänavu kasvama hakkas, otsustasime teha tunnid ka töötutele. Lugesime majandusteadlase Raul Eametsa artiklit tööklubidest ja saime aru, et meie mõte on õige. Lisakohustuse üle töötajad ei kurda.»

Töökoha otsimisel abiks

Nii korraldavadki linna raamatukogud tööotsijatele arvutikasutamise algõpetust, juhendavad, kuidas leida sobiv pakkumine interneti tööportaalist või vormistada CV-d ja teisi tööle kandideerimiseks vajalikke dokumente. Lisaks tutvustavad raamatukoguhoidjad soovi korral Tallinna kodulehte, ID-kaardi kasutamise võimalusi, artiklite otsimist internetis ning e-posti aadressi tegemist.

Niiviisi sattus arvutikoolitusele ka Marje pinginaaber, töötu Malle. «Olen siin teist korda, täna tulin, et õppida CV-d kirjutama ja niiviisi tööd otsida,» räägib naine. «Raamatukogu töötajad on väga kenad, juhataja aitas mul eelmisel korral endale e-posti konto teha. Töötasin koondamiseni ökonomistina ja kasutasin arvutis vaid oma raamatupidamise programmi. Nüüd aga käisin just postkasti piilumas ja mulle oli neli kirja tulnud!»

Külastajad on tänulikud

Korraga tegeleb Paepealsel koolitusel osalejatega kolm inimest, sest õppurite tase on erinev.

«Lisaks inimestele, kes vajavad algõpet, tuleb siia neid, kes on just töö kaotanud ja varem arvutiga tööd teinud, kuid oskavad vaid üht-kaht funktsiooni,» selgitab Martinov. «Käis ka üks 18-aastane noormees, kes tahtis saada esimest töökohta. Koos täitsime portaalis CV, otsisime töökoha ja saatsime ka sooviavalduse.»

Martinovi kinnitusel on koolitus väga populaarne. «Meil on neli arvutit ja mai lõpuni on ajad täis,» mainib ta. «Sellest pole aga midagi, sest arvuteid saab kasutada ka kursusevälisel ajal ja töötajad on alati valmis aitama. Paljud kursusel käinudki tulevad hiljem tagasi omandatud oskusi proovima.»

Martinovi sõnul on raamatukogude lugejate ja ka seal käivate laste arv üleüldse oluliselt kasvanud. «Tahaks loota, et põhjus on meie kõrge tase,» mainib Holm. «Meil toimub täiskasvanutele koolitusi ja lastele toredaid üritusi.» Raamatukogu töötajad annavad lastele tihti lahendada põnevaid nuputamisülesandeid, viivad neid ekskursioonidele või korraldavad kohtumisi lemmikraamatu autoriga.

«Samas pole saladus, et inimestel napib raha raamatu ostmiseks või ajalehe tellimiseks, ja seepärast on raamatukogud inimesi täis,» ütleb Holm. Võrreldes eelmise aastaga on 2009. aasta I kvartalis keskraamatukogu lugejate arv tõusnud 4,7%, külastuste arv 11,6% ja laenutuste arv koguni 11,9%.

Linna raamatukogud korraldavad koolitusi mai lõpuni.

Koolitusajad linna 11 raamatukogus

• Nurmenuku raamatukogus (Ehitajate tee 109a/2, tel 683 0980) reedeti kell 15 nii eesti kui ka vene keeles.

• Paepealse raamatukogus (P. Pinna 2, tel 632 7463) kolmapäeviti kell 14 nii eesti kui ka vene keeles.

• Pirita raamatukogus (Metsavahi tee 19, tel 683 0955) eestikeelsed koolitused reedeti kell 16.

• Pääsküla raamatukogus (Pärnu mnt 480A, tel 680 3495) laupäeviti kell 11 nii eesti kui ka vene keeles.

• Sääse raamatukogus (Sõpruse pst 186, tel 683 0990) neljapäeviti kell 17.30 nii eesti kui ka vene keeles.

• Eestikeelse kirjanduse osakonna lugemissaalis (Estonia pst 8, tel 683 0917) eestikeelne koolitus teisipäeviti kell 11.30.

• Kalamaja raamatukogus (Kotzebue 9/11, tel 683 0970) iga kuu eelviimasel laupäeval kell 10 vene keeles ja viimasel laupäeval eesti keeles.

• Kännukuke raamatukogus (E. Vilde tee 72, tel 683 0951) iga kuu esimesel laupäeval kell 10 eesti keeles ja teisel laupäeval vene keeles.

• Pelguranna raamatukogus (Kangru 13, tel 683 0931) iga kuu esimesel laupäeval kell 11 eesti ja teisel laupäeval vene keeles.

• Torupilli raamatukogus (Gonsiori 36, tel 600 9113) eestikeelsed kursused iga kuu teisel laupäeval kell 10.

• Võõrkeelse kirjanduse osakonnas (Liivalaia 40, tel 683 0962) iga kuu esimesel reedel kell 10 nii eesti kui ka vene keeles.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.