"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Sõltlastest lastele suurem kodu (0)
20. aprill 2009

• Sõltuvusprobleemidega poiste tarbeks valmib sügiseks turvakeskuses 5,7 miljoni krooni eest uus osakond. Sel nädalal pannakse nurgakivi Tallinna laste turvakeskuse uuele hoonele, mis suurendab pealinnas sõltuvushaigete laste ravivõimalusi. Turvakeskuse juhataja Erki Korp ütleb, et vajadus uute kohtade järele on suisa karjuv. «Tallinnas on sõltuvusprobleemidega lapsi kuuesaja ringis,» märgib ta. «Seega on meil kogu aeg järjekord ukse taga.» Seni jagunesid turvakeskuse kohad võrdselt poiste ja tüdrukute vahel, sügise alguses valmivasse juurdeehitusse tuleb aga kümnekohaline poisteosakond. «Sõltlastest poisse on oluliselt rohkem kui tüdrukuid, seepärast peab neile ka rohkem ruumi leidma,» sõnab Korp.

Turvakeskuses saab praegu aasta jooksul abi 40 sõltuvusprobleemidega 10-18-aastast poissi-tüdrukut, juurdeehitus annab võimaluse veel vähemalt kümnele poisile. Kohti napib ilmselgelt ka edaspidi, kuid turvakeskuse uude ossa on kavandatud psühholoogi päevane perevastuvõtt, kuhu saavad pöörduda kergemate probleemidega noored. Korp rõhutab varajase sekkumise olulisust. «Millegipärast ei taha paljud vanemad tunnistada probleemi ka siis, kui laps on sõna otseses mõttes käest läinud,» tõdeb ta. «Ent mida varem me tööd alustame, seda paremad on tulemused.»

Nõmme tee 99 asuvasse laste turvakeskusesse satuvad noored, kelle suhe alkoholi, narkootikumide või toksiliste ainetega on juba väga tõsiseks muutunud. Enamasti jõuavad nad keskusesse pärast kahenädalast ravikuuri lastehaigla sõltuvushäirete osakonnas. Töö probleemsete lastega kestab keskuses 10-12 kuud, praegu algab rehabilitatsiooniprogramm juulis-augustis ja lõpeb suve hakul, uue osakonna valmimisel saab aga lapsi vastu võtma hakata ka talvel.

«Senise ühe korra asemel saab keskus edaspidi võtta lapsi vastu kahel korral aastal,» ütleb abilinnapea Merike Martinson. «See omakorda tõhustab koostööd lastehaiglaga, sest tõhusaim on, kui laps tuleb siia võimalikult ruttu pärast esmast võõrutust.»

Suuremal osal saabunud lastest on alkoholiprobleemid, umbes kolmandik on narkosõltlased. «Ent järjest rohkem on levimas segatarbimine,» räägib Korp. «Kõige raskem on aidata toksikomaane, kes nuusutavad liimi või lahusteid. Nende aju on kahjustatud ja sellelt rajalt tagasi pöörduda on juba pea võimatu.»

Võõrutuse lõpetab puhtana üle poole noortest. «Meil on väga rõõmsaid kogemusi – leidub isegi selliseid, kes on hiljem kõrgkooli pääsenud,» räägib Korp. «Samas on ka kurbi lõppe, alles hiljuti sain teada, et üks tüdruk, kes meil siin oli, suri üledoosi kätte.»

Kogu võõrutusprogrammi aja on keskus lastele üpris kinniste ustega koolkoduks. Noored elavad kahekohalistes tubades ja õpivad üldise õppekava alusel. Keskuses on tööl kolm psühholoogi.

Võõrutustsükli kõige raskema ehk esimese kolme kuu jooksul pääsevad lapsed keskusest välja vaid koos sotsiaaltöötajatega, ja sedagi juhul, kui on kodukorrast kinni pidanud. Samas pole eesmärgiks laste tavaelust isoleerimine. «Lapsed, kes on enne meile sattumist käinud trennis, saavad koos saatjaga seal edasi käia, vanemad võivad neid vaatama tulla ja telefoniga rääkida,» selgitab Korp. «Samas välditakse võimalust, et lapsel tekib kiusatus endise elu juurde naasta. Seetõttu toimub igasugune veebisuhtlus ainult psühholoogi juuresolekul.»

2008. aastal käis turvakeskusest kahe programmi raames läbi 84 last – 44 poissi ja 40 tüdrukut. Eesti ja vene laste osakaal on aastatega üha võrdsemaks muutunud. Kui 2001. aastal oli vene keele kõnelejaid 90%, siis eelmisel aastal 57%.

Turvakeskuse septembris valmima pidava juurdeehituse maksumus on umbes 5,7 miljonit krooni, raha tuleb Tallinna linnalt. Ehitaja on Facio Ehitus.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.