"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Taotle toetust töökohtade loomiseks! (0)
20. aprill 2009
Anna Morozova sõnul võib toetus hea äriidee väljamõtlejale lausa tiivad anda.

Ettevõtjad saavad taotleda linnalt nii toetust töökohtade loomiseks kui ka abi üüri tasumisel.

Eelmisel aastal läks pankrotti üle 400 ettevõtte, suurem osa neist töötlevas tööstuses. Firmad sulgevad ka sel aastal uksi, kadunud ettevõte aga tähendab kadunud töökohti. Abi vajavad eriti alustavad ja väiksemad ettevõtted, et mitte vaevu hingitseda või üldse pille kotti panna. Kui idee on olemas, annab selle elluviimiseks abikäe ulatamine nii mõnelegi ettevõtjale tiivad.

«Üks lojaalne klient oli meie pärast mures, no et rasked ajad ju,» ütles Triikimiskeskus.ee juhatuse liige Ivar Lindström. «Ta ütles, et linnal on olemas abipakett, ja uurisime siis asja lähemalt. Tegime kohe taotluse ära ja nüüd tuli positiivne vastus.» Triikimiskeskusel on plaan juurde võtta lisaks neljale töötajale veel kolm, ja just uute töökohtade loomise toetust firma taotleski.

Toetust 100 000 krooni

«Ja mis meie jaoks samuti väga oluline – komisjon, kes otsustas meie taotluse ja plaani üle, nägi meie firmas ja selle tegevuses tulevikupotentsiaali! See oli maasikas tordi peale!» ütles Lindström. Triikimiskeskus.ee tegeleb suures osas kõige tüütuma kodutööga, pesu triikimisega. Eestis on see uus teenus, aga näiteks Inglismaal väga levinud. Lisaks triikimisele ka pestakse pesu ja puhastatakse keemiliselt. Triikimiskeskus sai linnalt uute töökohtade loomiseks toetust peaaegu 100 000 krooni.

Kaht kiirtoidukohta pidava ja linnalt stardiabi saanud EOL&Co OÜ juhatuse liige Anna Morozova ütles, et kui sul on hea äriidee ja sa oskad seda arukalt põhjendada, siis annab toetus ettevõtjale lausa tiivad. Kaleva Kartuli kaubamärgi all tegutsev ettevõte taotles stardiabi uute söögikohtade sisseseade tarvis, kaks mais avatavat kohta vajavad ahje ja külmikuid. «On olemas selline tore kodulehekülg nagu tallinn.ee, kus kõik toetusvõimalused on nii eesti kui ka vene keeles kirjas,» selgitas Morozova. Sealt edasi tuli juba infopäev ja äriplaani kirjutamine. «Äripaani kirjutamine pole probleem, kui idee valmis, tead, mida on vaja ja kust seda vajalikku saab,» selgitas ta. Plaani kirjutamine läks kahe päevaga. Kiirsöögikohtade tehnika ostmiseks saadi toetust
100 000 krooni.

«Ma arvan, et üldiselt peaks ettevõtja ise hakkama saama,» kommenteeris Lindström, «kuid tänases olukorras on kindlasti toetust vaja. Oleme lausa tasuta tutvustusi teinud, kuid inimesed on praegu ikka väga ettevaatlikud.»

Uusi tooteid toetatagu!

Lindströmi meelest peaksid linn ja riik töökohtade säilimist igati toetama. «Toetada võiks ka neid projekte, mis kuidagi arendavad – uute toodete turule toomist või uutele turgudele minemist või laienemist. Täna ei julge ju keegi laieneda,» nentis ta.

Tallinna abipakett näeb ettevõtluse toetamise kaheksaks rahaliseks meetmeks sel aastal ette 9 miljonit ja järgmisel aastal 12 miljonit krooni. «Toetusmeetmed on suunatud ettevõtete ja töökohtade loomisele ning olemasolevate ettevõtete konkurentsivõime parandamisele,» selgitas abilinnapea Jaanus Mutli. Kui uute töökohtade loomise toetust on linn varemgi pakkunud, siis nüüd vastab toetuse saajate kriteeriumidele senisest rohkem ettevõtteid, nii et toetust saavad taotleda ka suuremad ettevõtted, kellel töötajaid kuni 250.

Ettevõtluse ühe toetusmeetmena on linn ette näinud uue tööstuspargi rajamise Suur-Sõjamäele, et pakkuda rohkem võimalusi alustavale või tootmist laiendavale ettevõttele. Sügisel avatakse loomeinkubaator, kuhu on oodatud eeskätt loomeinimesed – disainerid, arhitektid, moeloojad jt. Loomeinkubaatori eesmärk on just loomingul põhineva äritegevuse elavdamine. Sel aastal on loomeinkubaatori töödeks eraldatud 10 455 000 krooni.

Lisaks näeb abipakett ettevõtluse toetuseks ette igakülgset infojagamist linna abivõimalustest, samuti välisturgudele sisenemise koolitusi.

Toetusi töökohtade loomiseks

• Ettevõtluse toetuse ülemmäär tõusis 200 000 kroonilt 300 000-ni ning toetust on võimalik saada juba kahe uue töökoha loomisel.

• Kuni 20% üürihinna alandamist saavad taotleda vähemalt kolm uut töökohta taotlevad ettevõtted, kes üürivad linnalt mitteeluruumi.

• Ettevõtted, kelle kasuks on linn seadnud linna maale hoonestusõiguse ning kes loovad vähemalt viis uut töökohta, saavad taotleda kaheks aastaks hoonestusõiguse tasu vähendamist kuni 20%.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.