"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Abilinnapea Eha Võrk: elamumajandus vajab riigilt tuge (0)
26. aprill 2009
Eha Võrk leiab, et noortel, paljulapselistel peredel, üksikvanuritel ja alla keskmise sissetulekuga perekondadel pole võimalik endale eluaset soetada.

Eluasemevaldkond vajab riigipoolset toetamist ja reguleerimist, kuna turg ei suuda elanikkonna kõigi rühmade vajadusi rahuldada, rõhutas abilinnapea Eha Võrk elamumajanduskonverentsil peetud ettekandes.

 

«Noortel, paljulapselistel peredel, üksikvanuritel ja alla keskmise sissetulekuga perekondadel pole võimalik eluaset soetada,» nentis Võrk. «Kui selle probleemi lahendamiseks meetmeid kasutusele ei võeta, võib see muutuda mitmete sotsiaalsete ja demograafiliste probleemide allikaks.»

«Eluase on inimese üks tähtsamaid vajadusi. Seadusest tulenevalt on nende elanike, kes ei ole ise võimelised endale eluaset tagama, eluasemeprobleemide lahendamine kohaliku omavalitsuse ülesanne,» rääkis Võrk. «Selleks peab omavalitsus munitsipaaleluasemefondi arendama.»

Võrk viitas ettekandes poliitikauuringute keskuse Praxis 2003. aasta uurimusele, milles teadvustatakse vajadust tervikliku eluasemepoliitika ning riigi ja kohalike omavalitsuste senisest ulatuslikuma sekkumise järele.

«Eesti leibkondadest ligi kolmandik elab kehvades või nende vajadustele mittekohastes eluruumides. Eluaseme suurus ja mugavus sõltuvad üha enam sissetulekutest,» nentis Võrk. «Vaesemate perede juurdepääs eluasemele on halvenenud, suurenenud on väljatõstmisohus olevate inimeste ja kodutute arv.»

Võrgu sõnul kuulub Tallinnas avalikule sektorile vaid umbes kolm protsenti elamufondist, samas kui paljudes arenenud riikides on avalikule sektorile kuuluva elamufondi osatähtsus 15–20%. «Seega ei ole munitsipaalelamufondi loomises midagi taunitavat, see on igas arenenud linnas enesestmõistetav nähtus,» kinnitas abilinnapea.

London käivitas hiljuti uue elamuehitusprogrammi aastateks 2008–2011, ja sealne valitsus toetab linna elamuehitusprogrammi miljardi naelaga aastas. Madrid plaanib investeerida elamumajandusse järgmise nelja aasta jooksul 1,8 miljardit eurot, aastaks 2011 ehitatakse 24 000 uut kodu. Helsingi linnal on 41500 üürikorterit, Tallinnal vaid 3800, seega Helsingist kümme korda vähem.

V Balti elamumajanduse konverents «Eluasemevaldkond Balti riikides – uute väärtuste aeg» toimus Eesti Korteriühistute Liidu korraldusel 23. aprillil Reval Hotel Olümpia konverentsikeskuses.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.